Jump to content
Sign in to follow this  
andruala

Placa video dedicata laptop

Recommended Posts

Salut

Am un Asus k55dr la care... Am reu?it s?-i ard placa video... L-am desf?cut într-o zi a-i pun pasta... Tata a insistat s?-i pun mai multa... ?i gata... S-a stricat.

Deci, cu cea integrata pot umbla. Cu cea dedicata nu. Dup? ce i starea driverul placa merge, ruleaz? aplica?iile etc. Cere restart... Dup? ce dau restart gata... Moare... Înainte sa apar? bara aia care se încarc? la w7 îmi da bsod ?i îmi spune ceva de atikmpg. Sys sau attempt. Sys... Ceva de genu asta ma rog. Am reinstalat de n ori driver ?i Windows... Am fost cu el la service ?i mi s-a spus ca trebuie sa ii fac? reball sau ceva de genu ?i ca e riscant sa se ard? placa de baza.m-am riscat ?i nu a mers. Mi-au spus ca e placa video sau procesorul bulit...

Am v?zut mai de mult pe unul pe yt care înc?lzea placa cu feonul ?i dup?ia ii mergea

Pot strica ceva asa?

Nu as vrea sa stric laptopul de tot... Înc? îl folosesc, stau pe el, fb înv??at ?i atât.

In general ,componentele defecte ale unui laptop nu pot fi inlocuite deoarece sunt atasate de placa de baza a acestuia.In conditiile , in care iti merge placa video integrata , ai norocul ca te poti bucura de unealta in continuare .Ca sa inlocuiesti/repari placa video defecta ar fi foarte costisitor si plus de asta , noi nu suntem in masura sa iti dam un "sfat minune" sa o repari deoarece nu vedem pe viu , ce "simptome" are.Daca ai bani de aruncat , mai du-l la un service ca sa iti dea si alt diagnostic, poate mai are o sansa.

Ia verifica si in bios sa nu cumva sa fie disabled la placa video dedicata, eu am incercat sa ii dau disable din bios la placa video integrata si imi facea la fel (un HP Pavilion G6). Worth a try

Salut,

Placa ta video nu e arsa(asta e partea buna),cand ai pus prea multa pasta pe chip de fapt ai impiedicat transferul termic nu l-ai imbunatatit, si ai´ajutat´ la dezlipirea unor pini ai chipului grafic.NU TE APUCA SA FACI NIMIC ACASA!!! vei face mai mult rau,crede-ma ca stiu ce vb.mergi si fa un reballing la cineva care stie ce face(pretul ar trebui sa fie intre 200 si 400 ron in Romania daca nu ma insel),doar sa faci reballing si nu reflow care e doar temporar si practic fara nicio garatie. PS. pana faci reballing fa un pustiu de bine si scoate placa video din laptop,ramai doar pe cea integrata(nu risti sa strici placa de baza baza,dar risti sa arzi chipul grafic la placa video si apoi altul nou e cat placa de scump, aproape....P.S. 2 daca nu stii unde sa faci acel reballing,pe softpedia forum ai o sectiune cu depanari laptopuri,acolo poti gasi si oameni calificati in zona unde locuiesti tu, banuiesc...

Edited by Crocodilu´

@crocodilu` Am fost la un service sa-mi faca asta, cica au incercat si tot n-a mers, dar ma rog...cand i-am auzit ca e posibil ca procesorul sa fie de vina...mi-am schimbat total parerea despre ei.Mai ales ca erau destul de renumiti pe aici, in Galati.Multi mi-au sugerat sa ma duc la ei.Imi cereau intre 150-200 ron.

Pinii aceia...le pot face ceva?Nu inteleg de ce nu mai merge dupa ce dau restart...Adica totul e frumos, merg jocurile, dau restart si gata...bsod.

Cel mai probabil au incercat doar un reflow(aproape sigur).aia nu sunt pini propriu zisi,sunt bilute foarte mici de fludor ce unesc chipul de placa.acel fludor se caseaza in timp datorita schimbului mare de temperatura si apar microfisuri,practic se produce un contact imperfect.bilutele se pot inlocui cu aparatura si cunostinta in domeniu(reballing in lb engleza).reflow e doar aplicarea unei temperaturi inalte pe chip, plus un anumit lichid pt 'resudarea' bilutelor.esti din Galati Galati, sau din imprejurimi? inca ceva,daca era procesorul,nu trebuia sa faca figuri si cu plaga video integrata?sa gandim logic acum...

Galati Galati.

Ba da...cand mi-au spus ca poate fi procesorul de vina mi-a vazut fata.

Eu ca sa folosesc laptop-ul, sterg din c/windows/sytem32/driver atikmpga si atikmpda sau cum naiba se numesc.Cand le-am dus laptopul, am reinstalat din nou driverul sa vada si aia eroarea.

Cand l-am luat, pe langa ca mi l-au dat deschis, imi dadea alt bsod si a trebuit sa reinstalez windows-ul.

Deci daca esti din galati nu te du la Neosoft sau cum se cheama service-ul lor...Ala de pe Brailei de langa Dunarea mall, daca stii zona.