Jump to content
Vhaerun

Cum sa preiei textul din ferestrele de Yahoo!

Recommended Posts

Heya ! Am cautat zilele trecute cum sa fac sa iau textul din ferestrele de conversatie de pe messenger . Nu voiam sa ma bazez pe loguri , si am inceput cautarea :) . Am aflat ca ferestrele Y! Messenger sunt de fapt Internet Explorer_Server , si am vazut pe forumul AutoIT , ca daca atasezi un browser la ele , poti accesa textul la fel ca pentru o pagina .


Dim $browser=_IEAttach("titlu ferestra messenger","embedded");
MsgBox(0,"Info",_IEDocReadHTML($browser));

Pentru a scoate textul e nevoie sa parsati HTML-ul . Aveam/am in plan sa fac un anti-mass pentru Yahoo! Messenger , poate candva o sa iasa :)

By the way : codul asta moare pe versiunea AutoIT stabila ( a fost introdus un bug in DllCall ) , 3.2.1.10 sau cat o fi . Pentru a merge , ori folosesti o versiune mai veche , ori downloadezi ultima beta .

Link to comment
Share on other sites

Da si cum faci asta? Daca nu e vre-un manelist care sigur o sa puna (ma$$) la sfarsitul mesajului. Ma refer la ceva automat nu sa citesti daca e mass sau nu...Ma refer daca exista vre-un tag ceva care sa fie in toate masurile si care se gaseste in htmlul luat de la fereatra.

Link to comment
Share on other sites

exista in autoit functia is_mass .

normal ca trebuie sa vezi ce se repeta in mesajele alea , si in functie de ele sa decizi daca sunt sau nu mass-uri .

eu ma gandeam sa fac un array asociativ cu cuvinte des folosite in mass-uri si scoruri pt. fiecare , si daca un mesaj trece de x puncte , atunci e mass .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...