Jump to content
Che

Windows Phone sau Android ?

Recommended Posts

Inainte aveam un LG Optimus One p500 cu android 2.3.3 si cand intram in google play m a minunam cand vedeam atatea aplicatii, ma refer la numar dar nu ca si calitate, instalam si pe urma dezinstalam ca n-avem ce face cu ele :)). Android-ul are ca si avantaje : o gama diversificata de aplicatii si jocuri, dar nu ca si calitate si....cam atat :)), parerea mea este ca daca vrei Android sa nu iti iei telefoane d-astea la 5-6 milioane, nu stiu de ce am o impresie asa.. ca toate androidurile astea la pret redus merg ca p**a.

Acum folosesc un Impera S de la Allview, mnaa era o reducere de la 700lei la 399lei si mi-a atras privirea si l-am cumparat. Ca si OS are windowsphone 8.1 si pot spune ca se misca foarte repede fara lag-uri d-alea ca si pe un android 5-6meleoane, dar are un punct negativ zic eu si acela ar fii 'cam putine aplicatii omule' , nu sunt asa diversificate ca si pe android dar totusi sunt de calitate.

Deci, nu stiu ce plm am de tot rad de cand scriu acest text dar na, asa sa revenim:1. daca vrei android - bugetul ar fii peste 800lei pentru ceva calumea(stii tu fara:fara laguri, fara aplicatii d-alea fara sens).

2. Daca vrei windowsphone, poti sa-ti cumperi ca n-ai probleme cu el dar daca folosesti anumite aplicatii mai bine te interesez si te uiti in windows store sa vezi daca exista acele aplicatii. Ne anunti si pe noi ce iti cumperi chiar sunt curios de alegerea facuta.

Edited by thatsmyname
Link to comment
Share on other sites

iPhone: face tot ce vrei de la un smart-phone si o face cu usurinta si rapid. Inca o chestie este designul si materialele folosite care sunt cu mult peste orice alt telefon (true story). Singurul care se apropie este One M8.

Si in ultimul rand calitatea sunetului este foarte buna in comparatie cu alte telefoane.

Eu ziceam intre Android si WP nu OSX sau ce o avea iPhone-ul. Oricum, daca e sa-ti zic de iPhone, uite una care ma enerveaza:

Adica eu nu inteleg, de ce frate daca se actualizeaza OS-ul la o noua versiune, sa fiu obligat sa cumpar o noua versiune a fiecarui program pe care deja l-am mai cumparat o data ? Adica dai bani la greu ca sa ai aceleasi conditii ca si inainte.

@thatsmyname

Uite faza, un prieten de-al meu avea si el telefon cu Windows Phone ca si mine. Si tot lauda WP in sus si in jos, in stanga si-n dreapta, in toate partile, ca e bun, ca e stabil, ca drege, ca face etc. etc. etc.

Nu dureaza mult si i se strcia telefonul si isi ia unul cu Android.

Pe urma zicea ca cica nu ar da Androidul pe nimic in lume si ca parerea lui despre Windows Phone era gresita fiindca nu incercase inca android dar ca android e atat de bun, aplicatii fara reclame ca in wp, aproape toate gratis, nu trebuie sa platesti pentru ele etc. Si cica ce-l incanta pe el cel mai tare la Android fata de windows phone e ca pe android ai o gramada de setari, foarte multe comparativ cu windows phone si astfel poti sa-ti personalizezi telefonul cum vrei tu.

Nu am incercat insa ceva cu android dar din auzite parca ii mai zicea si lagdroid. Oare o fi de la "viteza" ?

Chestia e ca vreau tare mult o aplicatie care sa-mi inregistreze convorbirile pe windows phone si nu gasesc. Fara sa ma anunte dinainte daca vreau sau nu sa-mi fie inregistrata convorbirea, nici pe mine si nici pe interlocutor. Vad ca pe android este o aplicatie misto de tot dar e pe android.

Ma gandeam sa iau o chinezarie de telefon cu andorid de pe situri gen banggod dar cand am vazut ce marfa de "calitate" vand chinezii parca am ceva retineri.

Link to comment
Share on other sites

Pe WP nici nu o sa gasesti vreodata, din pacate, o aplicatie care sa inregistreze convorbirile... Cica este un element de securitate si toate aplicatiile care folosesc microfonul in momentul convorbirii sunt dezactivate. Din pacate si eu ma lovesc de aceeasi problema...

Am WP si in ceea ce priveste fiabilitatea sistemului de operare intr-un an si jumatate nu a trebuit sa dau niciun reset, nu a "inghetat" niciodata OS-ul si nu am avut niciun lag.

(edit: nu trebuie, deocamdata, sa-ti faci griji cu privire la virusi sau sa ai grija aplicatiilor antivirus consumatoare de memorie)

Ce nu am apreciat la WP, pe langa problema cu inregistrarea convorbirilor, este faptul ca WP nu este intuitiv deloc. Pentru cineva care vine de pe Android, pana se va obisnui cu WP o sa-si smulga parul din cap.

Edited by D][ABLO
Link to comment
Share on other sites

Am avut ishit, 4 telefoane si doua tablete cu android si de un an un windows phone, unul slab dpdv al configuratiei.

Pe android am tot avut probleme- cu softul, cu virusi, lag/freeze si cam toate situatiile neplacute posibile(pierdere de date, contacte, etc).Pe wp nimic nefast pana acum. Lumia asta pe care il am ruleaza 8.1 beta, pe developer, si nu imi face figuri deloc. Beta si este mai stabil decat android-ul.

Daca vrei sa investesti inteligent baga bani intr-un iphone sau wp. Evita mizeriile gen allview si alte cacaturi rebranduite Sau cumpara un telefon cu android de top.

Cat despre faptul ca in magazinul windows nu gasesti tot ce-ti doresti... ghiion. Eu folosesc telefonul ca telefon. Nu-l pun sa-mi faca cafeaua, nu-mi trage apa la wc etc.

Edited by gorila
Link to comment
Share on other sites

Pe wp nimic nefast pana acum. Lumia asta pe care il am ruleaza 8.1 beta, pe developer, si nu imi face figuri deloc.

Nu ai patit niciodata sa se opreasca si sa-si dea "Resetare din fabrica?" :| eu am patit in 3 ani de 5 ori.

+ ca e cam greu cu aplicatiile daca il iei ca sa te joci, dar in rest ca telefon e ok.

Link to comment
Share on other sites

Niciodata nu s-a restartat macar!

Pai vezi tu, eu muncesc foarte mult, sunt cap de familie, am copil si nu il folosesc la jocuri. De fapt am un lumia 520 care nu cred ca a fost creat pentru asa ceva. Mai citesc un mail, mai intru pe grup in whatsapp, un messenger cu amicii plecati afara, folosesc gps-ul si zonga cand conduc(fac naveta).

Pentru mine telefonul isi face treaba.

Edit:

Astia de la voda vor sa-mi dea un s4 + 6GB moca sa prelungesc abonamentul. Chiar azi m-au sunat. Le-am zis sa revina maine, dar pentru un s4... sa-mi suga cariciul. Atat de multumit sunt de wp.

Edited by gorila
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ia mai vere aifon, am eu din generatia 5 si iti zic ca se misca ireprosabil. Nu te lua dupa toti maimutoii care zic ca e de cacat si scump, aia nu au pus mana pe un aifon in viata lor. Iti zic asta din cunostiinta de cauza, am trecut de la un Galaxy cu android la aifon, si nu m-as mai intoarce. In momentul de fata daca iti iei un aifon din generatia 5 e foarte bine, chiar daca 6 e cel mai nou, si gen 5 e foarte buna.

Link to comment
Share on other sites

Ia mai vere aifon, am eu din generatia 5 si iti zic ca se misca ireprosabil. Nu te lua dupa toti maimutoii care zic ca e de cacat si scump, aia nu au pus mana pe un aifon in viata lor. Iti zic asta din cunostiinta de cauza, am trecut de la un Galaxy cu android la aifon, si nu m-as mai intoarce. In momentul de fata daca iti iei un aifon din generatia 5 e foarte bine, chiar daca 6 e cel mai nou, si gen 5 e foarte buna.

Aifon sincer sa fiu nici nu stiam ca exista :)) dar daca ai tu ce pot sa zic :)) Cat despre iphone sunt telefoane bune dar nu fac prea multe(sunt limitate),android-ul e clar alegerea cea mai buna pentru ca poti face orice cu el si cat despre lag pe telefoane gen Galaxy S2/3/4/5 nu exista asa ceva.Am avut s2 si s4 si ambele sunt foarte tari.Nu am avut niciodata iphone pentru ca le-am vazut la prieteni de ce sunt in stare si nu mi se pare nimic interesant sa nu pot sa pun o tema sau sa nu pot trimite o melodie sau sa nu pot avea widget-uri pe ecran s.a.m.d.O gramada de bani pentru un telefon care face jumate din suma.Cu Windows Phone nu am avut tangente dar stiu ca nu gasesti prea multe aplicatii pentru el si asta e deja naspa.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu WP 8.1 pe un Lumia 630 luat prin vara parca...

Pe mine nu ma deranjeaza lipsa de aplicatii (de voi avea vreodata nevoie de ceva mai special, poate imi scriu singur ce am nevoie). Pentru citit mailuri, un messenger si din cand in cand browsing pe 2-3 site-uri, isi face treaba foarte bine. De altfel, imi place foarte mult simplitatea lui.

Depinde de fiecare ce vrea de la telefon.

Link to comment
Share on other sites

Recomand la fel Windows Phone.

Am un HTC 8X si n-am avut niciodata probleme din cauza softului. Sunt mai putine aplicatii/jocuri dar am observat de la un timp ca firmele cu app pentru android da importanta si la WP.

Daca vrei Android nu iti lua telefon sub 8-900 ron.

Link to comment
Share on other sites

Recomand Andoid este un sistem de operare care se apropie de IOS are autonomie si este ergonomic Este raspandit in magazinele de aplicati... si multa lume il foloseste Dar sincer daca asa avea de ales din Toate sistemele de operare:IOS,Android,Bada,Windows Mobile as alege IOS

Link to comment
Share on other sites

Windows, pentru ca este in plin fuleu, din ce in ce mai multe aplicatii devin disponibile si pentru WP, si pentru usurinta cu care poti dezvolta aplicatii sa faca exact ce vrei tu.

Visual studio Community edition + SDK-ul de WP 8.1.

Ce-i drept ca si android-ul are Android studio dar nu se compara.

Link to comment
Share on other sites

Si mie mi-a trecut prin cap sa trec la Windows Phone, mai exact la Nokia Lumia 930. Chiar daca are tot ce trebuie, ce ma tine departe este faptul ca nu are aplicatii native de la Google (GMail, Google Maps, Chrome etc.) si, pentru ca nu o sa folosesc aplicatii 3rd party pentru servicii de genul, ma obliga sa trec pe OneDrive, Nokia Maps, Outlook, Internet Explorer etc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...