Jump to content
Catalin.A

Avast vs Bitefender

Recommended Posts

Avast e OK dar AVG free e mai bun. Parerea mea

Eu personal sunt cu rusii(Kaspersky).

An un post pe aici pe undeva cu licenta free pt un an pt Kaspersky daca esti interesat.

Bless

Cum poti spune ca AVG e mai bun? :)) AVG e o porcarie/posirca ( daca vrei sa te virusezi baga AVG )

Link to comment
Share on other sites

acum 2 saptamani de zile am fost infectat cu virus-ul " cryptowall " din cauza unui copil care s-a jucat pe calculatorul meu.. am avut fisiere foarte importante pe acel calculator si nici un antivirus nu m-a ajutat decat bitdefender 2015 cu licenta, deci eu sunt foarte multumit de el. nu cred in toate prostiile astea free

Link to comment
Share on other sites

Tot avast ramane seful, am fost infectat cu x.exe si y.exe la care cineva mi-a sugerat sa "resetez hdd-ul la setarile din fabrica".Nu doream asa ceva ca habar nu aveam, am instalat avast pe urma am intrat in safe mode si full scan.A doua zi am avut surpriza sa constatez ca era in virus chest si computerul functiona ca inainte.Avast daca nu scaneaza in safe mode cam o da in bara 80% cam asa, nu prea detecteaza unele rootkit-uri.Oricum isi face treaba cel mai bine in safe mode.

Bitdefender a stat cam 10-15 minute instalat, aveam CPU usage: 70% si ceva iar phyhical memory era destul de folosita si asta fara deschid ceva, bitedefender nici macar nu scana sau sa faca ceva.

Link to comment
Share on other sites

Intr-un fel toate antivirusurile sunt bune, in funcite de nevoile fiecarui utilizator, poate nu poti scapa de un virus cu avast si poti scapa cu avria sau bitefender sau cu orice alt anitivirus, sunt multe diferente de la antivirus la antivirus...

Link to comment
Share on other sites

in termen de detectie, avira este inca in urma bitdefender. Acum depinde de tine ce ai nevoie

Avast Pros:

-costumizabil

-module separate pentru fiecare parte de protectie

Cons Avast

-detectia nu este cea mai buna

Bit defender free Pros:

-detectie buna

Bit defender cons:

-lipsa costumizare

-false pozitives multe, in special la site-uri.(le flaguieste ca avand virusi)

Eu personal folosesc bit defender free in continuare, pentru ca avast mi-a scapat chestii in trecut.

Link to comment
Share on other sites

Ma bucur ca mi-ati explicat si mie despre aceste 2 antivirusuri si eu am avut scapari la anumite programe fisiere la avast dar e un antivirus bun pe cat la bitefender foloseste resurse dar daca el isi face treaba nu conteaza eu cred ca daca vom face un subiect pe forum cu foarte multe raspunsuri de al face sa foloseasca resurse ca tmai putine ne vor asculta pan la urma nu vor face mereu de capu lor .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...