Jump to content

Recommended Posts

1. Lucrez la un site de anunturi si dat fiind layout-ul aerisit cu poze foarte mari+titlu nu prea am loc de continut ... Am pus taguri alt, title pe unde a fost necesar, insa sub poza am mai creat un div "invizibil" (overflow hidden) cu descrierea si alte cuvinte cheie. Este considerat black seo ?

2. Multilanguage-ul este facut pe baza de cookie, si am facut si o hardcodare din bootstrap (en|it)(regex), practic aceleasi titluri, descrierea invizibila diferita. Se considera continut duplicat ?

Link to comment
Share on other sites

Da, am citit, insa multi se leaga de display:none, pozition:absolute cu valori negative, cu hidden onload insa nimic de overflow hidden, practic si magento foloseste la grid/list swtcher metoda asta cu overflow si totusi nu vad magazinele penalizate (da, stiu, aiurea comparatie). Iar acel continut ascuns nu e "o salata" de cuvinte cheie, doar un truncate de 200 de caractere din descrierea anuntului

Link to comment
Share on other sites

Da, am citit, insa multi se leaga de display:none, pozition:absolute cu valori negative, cu hidden onload insa nimic de overflow hidden, practic si magento foloseste la grid/list swtcher metoda asta cu overflow si totusi nu vad magazinele penalizate (da, stiu, aiurea comparatie). Iar acel continut ascuns nu e "o salata" de cuvinte cheie, doar un truncate de 200 de caractere din descrierea anuntului

Cum spune si acolo, e white sa se vada continutul pentru utilizator. In schimb, de ce ar fi black seo daca pui overflow:hidden si lasi ca sa se vada doar prima linie din acel div? Setezi dimensiunea div-ului in pixeli ca sa nu se redimensioneze si sa ramana la aceeasi dimensiune cat sa faca overflow dupa prima linie. Atunci, zici eu, e mai white si pentru tine si pentru google.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...