Jump to content
ben20

Reclama Facebook

Recommended Posts

Ce parere aveti de sistemul de promovare a reclamei pe facebook ? Se merita sa investesti acolo spre ex. 10 lei pe zii timp de o saptamana pentru like-uri si promovare ? Vreau sa promovez anumite produse.

Stau si ma gandesc ca eu nu mai vad reclame de mult timp cu adblock ma gandesc cata lume face la fel si ma intreb daca merita.

Uitat sa mentionez sunt pe olx , tocmai etc . Mai exista si alte optiuni , nu ma intereseaza neaparat cantitativ cat calitativ pentru moment.

Edited by ben20
Link to comment
Share on other sites

Se merita, dar facebook e destul de greu pt incepatori si destul de riscant, incerc usor sa ma aventurez si eu.

"10 lei pe zii"

10 lei pe zi nu e de ajuns nici pentru a-ti face o idee ce se intampla, marketingul online e un joc cu numere mari, pana si cei mai buni pierd mii sau zeci de mii pana sa poata optimiza o campanie pentru a fi profitabila, dar se merita intr-un final.

Daca nu esti pregatit sa pierzi si nu ai buget de cel putin 5-10k$ nu ar avea rost sa incerci Facebook, pe facebook se castiga bani dar se si pierd, trebuie sa fii pregatit pt asta.

Sper sa iti mearga bine.

Edited by AdIntended
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am inteles , ce m-a atras pe mine e faptul ca poti sa setezi categoria de varsta si asa mai departe. E o chestie de vanzare - cumparare banii jos predare personala gen , fara complicatii ca sunt la inceput si nu prea ma pricep . Chestia cu add me fast stiam , eu vroiam ceva mai organic oameni care chiar pot aduce un aport real si care au o valoare, gen like-uri de la cineva din acelasi oras sau tara care se pot transforma in clienti sau cumparatori reali . Oricum sunt pe mai toate olx-urile , tocmaiurile pe okazii refuz sa fac. O sa vad cum se mai poate promova .

Link to comment
Share on other sites

Cam exact de genul am si eu nevoie cum ai tu albertynos, nu stiu ce sa zic poate ca o sa bag o suma mediocra si sa vad ce se intampla , gen 10 lei .

Acum am vazut video Kav si.. iar nu imi vine sa bag bani :)). Treaba e ca mie imi trebuie pentru o anumite categorie de persoane cu o varsta sa zicem peste 25+ si nu stiu cum alta solutie.

Am vazut ca e la omda cu scrape-urile de pe olx si tocmai cu luat numere sau email si trimis pentru promovare , pentru ca am primit si eu, dar nu mi se pare ok.

Edited by ben20
Link to comment
Share on other sites

Ce-a uitat sa iti zica @albertynos e ca el a pus 15 euro pe zi,dar pe termen mediu ( minim cateva zile )

Daca vrei sa faci un test pune 50 de euro intinsi pe o perioada de 7 zile,cauta sa iti promovezi produsele direct din facebook nu sa trimiti userii pe site-uri ca scade rata de conversie masiv,nu te mai lua dupa toti nepotii noi-aparuti care habar nu au de viata lor si testeaza personal.

Target concis + poze cu produse super clare + ad bun = rezultate bune .

P.S. : Poti cumpara un voucher ;)

Succes !

Link to comment
Share on other sites

Daca vbim despre produse si despre monetizarea lor...ai putea sa faci o oferta pe FB de gen "Vino cu acest cod/voucher la noi si primesti reducere sau discount" etc...sau sa intre pe site...si in felul asta vei vedea si care sunt rezultatele reale si cate persoane(clienti) iti aduce FB`ul. In felul asta vei vedea daca se merita sa bagi bani in FB sau nu.

Pentru asta ai deja pixelul de conversion tracking.

Pentru mine reclama pe facebook este mai avantajoasa si mai ieftina chiar si decat adwords, ca sa nu mai vorbim de targetare care este mult mai complexa.

Trebuie sa arzi un pic de buget la inceput pana iti setezi campania sa ai parte de cea mai buna conversie, conteaza mult imaginea cat si headline si textul.

Dar un buget de 15 lei/zi este foarte mic, un 200-300 de lei ar fi mai potrivit pentru o campanie eficienta care iti recupereaza invesitia.

Link to comment
Share on other sites

Am o intrebare, am folosit pân? la urm? sistemul , am bagat cam 5-6e . Am v?zut ca minimul de facturare e de 10e, dac? nu ating suma asta mi se sisteaza toate reclamele pana achit corect ? alte repercursiuni ? , o s? pl?tesc binein?eles dar sunt curios daca nu ating acea sum? ce se intâmpl?.

Link to comment
Share on other sites

Daca stii sa targetezi, 10-20 de lei pe zi este suficient. Eu folosesc facebook pentru o afacere de infrumusetare, cu 10 maxim 20 de lei pe zi am clienti zi de zi, si imi vad postarile zeci de mii de persoane pe zi. Toata treaba este sa stii sa targetezi, faci teste multe si vezi care se convertesc cel mai bine. Multa bafta si documenteaza te mult!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...