Jump to content

Recommended Posts

Salutare,

M? joc 10-15 minute, m? uit la film 10-15 minute ?i mi se d? restart la calculator, dar înainte s? se dea restart la calculator se aude "bzzzzzzzzzzzzz" dup? se d?. Când se deschide calculatorul primesc notificare ca bluescreen. De la ce ar putea fi, l-am dus de vreo 4-5 ori la reparat ?i mi-au spus c? nu are nici o problem? calculatorul.

* Uneori mi se d? restart, alteori nu mi se d?...

** Eroare când se deschide pc-ul:

Problem signature:
Problem Event Name: BlueScreen
OS Version: 6.1.7601.2.1.0.256.1
Locale ID: 1033


Additional information about the problem:
BCCode: 116
BCP1: FFFFFA8009E5F4E0
BCP2: FFFFF8800FA3D7A0
BCP3: FFFFFFFFC000009A
BCP4: 0000000000000004
OS Version: 6_1_7601
Service Pack: 1_0
Product: 256_1


Files that help describe the problem:
C:\Windows\Minidump\030815-31715-01.dmp
C:\Users\x\AppData\Local\Temp\WER-161570-0.sysdata.xml


Read our privacy statement online:
http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=104288&clcid=0x0409


If the online privacy statement is not available, please read our privacy statement offline:
C:\Windows\system32\en-US\erofflps.txt

Câteva informa?ii ale calculatorului meu, poate v? ajut? cu ceva...

Procesor: Intel® Core™ i3-3250 CPU @ 3.50GHz (4CPUs), ~3.5GHz

RAM: 8.00 GB

System type: 64-bit Operating System

Operatin System: Windows 7 Ultimate 64-bit (6.1, Build 7601)

Card name: NVIDIA GeForce GT 630

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu bluescreen la pc meu, l-am dus la garantie iar aia nu stiau ce sa-i faca:)). Ai grija ca fie compatibile placutele de ram una cu alta:) Asta a fost problema bluscreen-ului meu:)

cum v?d dac? sunt compatibile?

eu zic c? sunt.. din 2013 de când mi-am f?cut calculatorul pân? în prezent au mers perfect

Link to comment
Share on other sites

Schimbare Windows?

Ramii sunt dualchannel? Ai putea sa le muti locasurile intre ei?

mi-am reinstalat windows-ul acum 2 zile, la fel face

nu merge, tot se d? restart

Poti localiza bazaitul ala? Sau mai bine sa prinzi o inregistrare cu el?

Cum vrea sa spuna si @QUADMACHINE in linkul pe care ti l-a dat, cauzele pot fi multe. Zgomotul care s-aude inainte de BSOD poate trada vinovatul. Incearca sa-ti dai seama daca vine de la hard disc, vreun ventilator, unitate optica sau vreo descarcare electrica (ca de arc electric).

am s? încerc s? aud de la ce vine

Link to comment
Share on other sites

Desi nu cred este posibila si asta.

The problem was with the gpu itself... Problem was with GPU not accepting any drivers, without drivers would work without crashing, as soon as you install then the crashing begins. Good thing it was under warranty and they accepted it so i am going tommorow to pick up a new one.
Link to comment
Share on other sites

Mai e vreun chat p-aici ? Sa te ajut si pe tine. Aripi stie el ceva...restu sunteti bine intentionati da prosti, fara suparare. Cand esti prost, stai acasa, nu vii pe forum sa induci lumea in eroare si sa-ti dai cu parerea, ca o curva la produs. Alea dau cu gura si fac bani. Voi ce pula mea produceti ? Inregistreaza-ti basinile sa-ti spun ce ai mancat.

Lasa-mi un jabber aici si te adaug eu.

Link to comment
Share on other sites

Mai e vreun chat p-aici ? Sa te ajut si pe tine. Aripi stie el ceva...restu sunteti bine intentionati da prosti, fara suparare. Cand esti prost, stai acasa, nu vii pe forum sa induci lumea in eroare si sa-ti dai cu parerea, ca o curva la produs. Alea dau cu gura si fac bani. Voi ce pula mea produceti ? Inregistreaza-ti basinile sa-ti spun ce ai mancat.

Lasa-mi un jabber aici si te adaug eu.

Einstein mai incet ca iti acorda astia vreo 10 premii nobel.

Cand esti prost, stai acasa,

Nu te-a jignit nimeni ca sa jignesti.

Link to comment
Share on other sites

Hai sa le luam pe rand.

Intai testeaza rampul, faci un livecd/usbstick cu orice distributie linux, majoritatea au utilitarul memtest, il rulezi, daca iti da erori cand scaneaza, inseamna ca ramul(una din placute, sau amandoua) e defect. Scoti una, scanezi iar, pana o gasesti pe cea defecta.

Daca nu iti da erori inseamna ca ramul e ok.

Descarci realtemp sau hwmonitor, si monitorizezi temperatura proc/placa video.

Descarci prime95 si il rulezi(in timp ce monitorizezi temperatura), daca observi ca temperatura ajunge foarte sus(70-80 grade) la procesor, atunci problema e la procesor(cooler defect, lipsa pasta).

Descarci FurMark si o sa iti streseze placa video(monitorizezi temperatura), daca sare de vreo 100 de grade, atunci e problema acolo. Daca Iti da bsod, atunci probabil ramul placi video are vreun defect.

Poti incerca cu versiuni de drivere mai vechi, intrucat se poate intampla ca cele mai noi sa aiba probleme(rare, dar se mai intampla).Succes.

Link to comment
Share on other sites

Hai sa le luam pe rand.

Intai testeaza rampul, faci un livecd/usbstick cu orice distributie linux, majoritatea au utilitarul memtest, il rulezi, daca iti da erori cand scaneaza, inseamna ca ramul(una din placute, sau amandoua) e defect. Scoti una, scanezi iar, pana o gasesti pe cea defecta.

Daca nu iti da erori inseamna ca ramul e ok.

Descarci realtemp sau hwmonitor, si monitorizezi temperatura proc/placa video.

Descarci prime95 si il rulezi(in timp ce monitorizezi temperatura), daca observi ca temperatura ajunge foarte sus(70-80 grade) la procesor, atunci problema e la procesor(cooler defect, lipsa pasta).

Descarci FurMark si o sa iti streseze placa video(monitorizezi temperatura), daca sare de vreo 100 de grade, atunci e problema acolo. Daca Iti da bsod, atunci probabil ramul placi video are vreun defect.

Poti incerca cu versiuni de drivere mai vechi, intrucat se poate intampla ca cele mai noi sa aiba probleme(rare, dar se mai intampla).Succes.

1. Daca era din RAM, n-avea display, daca unul era defect.

2. In viata mea n-am vazut blue screen de la o placa video, chiar daca rula fara FAN, desi avand FAN din fabricatie.

3. Daca ar fi temperatura mare in procesor sau ceva n-ar fi ok, l-ar atentiona cand aprinde calculatorul. In plus, cu pasta sau cu mai putina pasta, ar trebui sa mearga. Am avut un AMD Sempron 2800+ / 1.6 GHz pe care l-am desfacut de N ori si tot o lua ok, chiar daca de cand il aveam nu i-am aplicat odata pasta termoconductoare.

@Gorkem, ti-ai instalat degeaba Windows-ul. Trebuia sa il formatezi ca NTFS (fara quick) ca sa-ti verifice integritatea HDD-ul, de asta e optiunea aia acolo.

1. - Microsoft Windows XP - Chkdsk

2. - Resolving stop (blue screen) errors in Windows 7

3. Sigur HDD-ul e de vina

Link to comment
Share on other sites

1. Daca era din RAM, n-avea display, daca unul era defect.

2. In viata mea n-am vazut blue screen de la o placa video, chiar daca rula fara FAN, desi avand FAN din fabricatie.

3. Daca ar fi temperatura mare in procesor sau ceva n-ar fi ok, l-ar atentiona cand aprinde calculatorul. In plus, cu pasta sau cu mai putina pasta, ar trebui sa mearga. Am avut un AMD Sempron 2800+ / 1.6 GHz pe care l-am desfacut de N ori si tot o lua ok, chiar daca de cand il aveam nu i-am aplicat odata pasta termoconductoare.

@Gorkem, ti-ai instalat degeaba Windows-ul. Trebuia sa il formatezi ca NTFS (fara quick) ca sa-ti verifice integritatea HDD-ul, de asta e optiunea aia acolo.

1. - Microsoft Windows XP - Chkdsk

2. - Resolving stop (blue screen) errors in Windows 7

3. Sigur HDD-ul e de vina

1. De fapt rapul poate sa fie stricat, si sa "functioneze". Problema care este, unul din cipurile de memorie este defect, dar memoria per total functioneaza normal. BSOD primesti in momentul in care placuta ram incearca sa acceseze chipul defect.(problema intampinata de mine, acum vreo 8 ani, o placuta de ram, dadeam sa instalez windows-ul mergea pana ajungea pe la vreo 70-80% si dupa bsod. Tipul de la service(calculator abea era cumparat si am presupus o defectiune) a crezut intai ca e de la procesor, dupa de la hdd, abea cand am fost a 3-a oara cu el, si i-am spus(altui baiat de la service), a bagat direct sa verifice ramul, in 15 minute aveam raspunsul, unul din cipuri caput, schimbat placuta ram, problema rezolvata.

2. De fapt, in anumite conditii, vei primi bsod, de la supraincalzirea placii video. De cele mai multe ori, atunci cand driverul nu este instalat corect, sau are vreun bug.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...