Jump to content
unulsingur2000

Conversie puls in cod binar

Recommended Posts

Salut ...

Vreau sa intreb si eu pe cunoscatori si anume pe cei care se pricep mai bine ca mine si anume la osciloscop...

Ce vreau mai exact..am pus pe osiloscop ceva care sa imi arate tipul de oscilatie al acelor pulsuri...

As dori sa il reproduc cum se face si e corect dar e foarte greu ca is oscilatiile foarte mici si mult de butonat de masurat si etc...nu imi fac probleme de asta si anume ca nu as sti sa il reproduc dar cum am zis e foarte mult de butonat...

Dar intrebarea mea este....exista cumva un program ceva care sa imi salveze acel tip de puls si apoi acel puls sa fie convertit in cod binar ca apoi eu sa il scriu pe un PIC si sa faca exact aceasi functie care le face si originalul de pe care l-am scos eu...???

Intr-un cuvant as dori ca acel semnal de oscilatie care il vad pe osciloscop sa il trabsform in cod bin si sa il pun pe un pic sa imi faca aceasi treaba ca si cel de pe picul original

Sper ca am fost pe inteles va multumesc anticipat celor care ma vor ajuta

Edited by unulsingur2000
Link to comment
Share on other sites

Da mai multe detalii despre situatia cu care te confrunti. In ce circuit folosesti osciloscopul ? E un dispozitiv ce foloseste microcontroler care comunica cu ce sau cine.

Sunt softuri care iti pot decoda stream ul de date fara complicaciuni cu citit grafice si decodat pe display ul osciloscopului. De exemplu serial port monitor, winlirc si altele

Link to comment
Share on other sites

GRAPHIK iti multumesc de mesaj si de timpul acordat pentru ami raspunde..da este un microcontroler care comunica cu altceva ....stiu programul ala monitor serial port dar nu ma ajuta cu nimic pentru ca imi da in foermat HEX nu BIN ..si nu e bun defapt nu merge ...sa fac un alt montaj sa faca aceasi functie care o face cel original...

Imi trebuie ceva care sa mil faca in bin sau oscilatia de pe osciloscop sa o converteasca in cod binar ca sa pot eu mai usor sa o reproduc de ate ori vreau ...gen scriu eu 01011101 10011110001 si aia e ...sa nu mai stau sa calculez oscilatiile si etc .. greu nu e dar imi ia foarte mult timp...

Asa ma leg cu osciloscpul unde trebuie imi arata oscilatia pe osciloscop si tot o dat sa imi arate si in bin undeva ...nu stiu poate e ceva aiurea ce intreb sau ce vreau sa fac dar mi sa cam luat de calcule si poate cine stie o fi cv care sa ma scuteasca de masuratori si calcule pe osciloscop...chestia e ca atunci cand lam transfomat in BIN si l-am scris pe PIC ..sa faca aceasi treaba ca cel original...

mersi inca o data

Edited by unulsingur2000
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...