Jump to content
Eustatiu

Proba scrisă la informatică

Recommended Posts

Salut?ri, elev în clasa a 12a dup? cum reiese din titlu, iar la proba a 3a,cea aleas? o s? sus?in proba scris? la informatic?. Pentru început ca sa întelege?i de ce si cum: nu am înv??at informatica de la liceu doar intr-o propor?ie mic?, restul a fost acasa cu ore în fa?a laptopului si manualele lâng? mine.

Înv??ând singur mai mult de pe net, am deprins metode "neortodoxe" fa?? de ce vedeam la liceu, care mi s-au p?rut mai u?oare ca ?i ?inere de minte, dar ?i pt programul propiuzis. De exemplu, în loc s? stau s? fac pentru o atribuire unei variabile if(min>max) x=min; else x=max; in loc s? folosesc x=(min>max)? min:max; de ce s? scriu o gr?mad? de bulce în loc s? folosesc un simplu goto ?i tam-tam ?

Aveam momente de genul: "ni se d? un ?ir de caractere bla bla dar noi trb s? stim cat este de lung ca sa facem asta, deci trb s? il parcum cu un contor ?i s? vedem câte are ! " EDIT: deci foloseam un char a[100] ca nu stiam cat folosim apoi dupa contorizam cate au fost folosite. Eu st?team ?i m? uitam, lucram a?a dar acasa lucram cum ?tiam. Dar m? ?i gândeam, de ce s? stau s? m? complic? De ce nu suntem înv??a?i s? nu ne complic?? Foloseam un string & .lenght() aaand here we come ? De ce s? folosesc un int cu valoare 1 sau 0 ?i s? m? feresc ca de cium? de bool-eanuri [nici nu am ?tiut de a?a ceva pân? la un tutorial pe net..] ? etc.

Cred c? a?i în?eles ideea, nu dau vina pe profesor - chiar dac? omul a f?cut fac. de matematic? ?i fizic?, iar din cauza circumstan?elor a ajuns prof. de informatic?, omul este foarte dedicat în ceea ce face acum - [mai ales partea cu înv??atul, fiindc? prefer s? inv?? singur acasa - iar asta mi-a demonstrat c? este mai bine a?a ].

Îns?, la ce voiam s? ajung cu toate acestea: la proba scris? pot s? folosesc tot ce ?tiu cum ?tiu? Adic? s? vad? prof corector c? ?tiu sau o sa fiu depunctat fiindc? poate unele chestii nu sunt în program? ? [De ex string ?i func?iile lui nu sunt]

Edited by Eustatiu
Link to comment
Share on other sites

Cred c? depinde de profesor. Nu este specificat undeva c? nu ai voie s? folose?ti STL.

Cu toate astea, uit?-te atent ce scrie în enun?. Dac? se specific? ?ir de tip char* atunci nu ar fi corect s? te folose?ti de string sau de alte ?mecherii, cred eu.

Cât despre ternary operator, ai voie s?-l folose?ti f?r? probleme.

Link to comment
Share on other sites

Fa dupa cum se invata la scoala, mie mi-a corectat profa de la scoala simularea(o proasta pecare mi-a adus-o acum in a 12-a), si aia nu stie cu ce se mananca informatica...Nu zic ca stiu si eu prea bine, dar am colegi care s-au certat de multe ori cu ea pentru ca gresea la probleme.

+ ca daca te uiti atent pe barem, cel putin cel de la simulare, problema se puncteaza daca functioneaza corect*Deci practic n-ar trebui sa primesti nimic daca ai gresit un ";".Mi-a atras si mie profa de prega la chestia asta.

Totu?i acuma, nici a?a de închis nu pot s? v?d pe cineva încât dac? ai uitat un ";" s? nu puncteze o problem? f?cut? bine.

EDIT: Adev?rul e c? ?i eu la simulare am fost sanc?iona? pentru chesti minore, dar e bine, data viitoare ?in minte

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...