Jump to content
Goob

Ce sistem de forum sa utilizez?

Recommended Posts

De ce mult ajax?

1)Pentru ca in asta consta Web 2.0

2)Pentru ca e ceva mult mai bun,in ceea ce priveste utilizatoru..adica nu dau replay la un post....pana ma duce pe alta pagina..pana vad mesaju etc...deci de aici rezultat si ceva timp...care il scoti...

3)Pe ajax se baza totul pe viitor... de exemplu eu aplicatiile de "my profil" si etc,eu zic ca astia trebuie sa fie obligatorii cu ajax,pentru ca,cand merg in contul meu sa am imediat continutul si etc,sa nu astept pana se incarca o groaza de pagini..,adica sa zicem ca avem ceva de genu:

"Personal infos" si "Change your photo"..am facut click pe Personal infos..am dat submit mi-a aparut imediat raspunsu am dat click pe change your photo..mi-am schimbat poza si gata,si se face totul intr-un mod asa de elegant.

-------------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------------

Nu prea le am eu cu explicatiile,dar asta e parerea mea,si am mai vorbit si cu altii,ma refer cu altii care sunt in varsta la 30-40 ani,si mi-au spus din experienta lor...ca aceste lucruri sunt dorite pe piata.Si de ceva vreme buna le-am ascultat sfatul si am vazut ca intradevar asta e tendinta.

Link to comment
Share on other sites

Unu facut de tine.

De ce:

1.E safe,pentru ca nu pui codu la dispozitia nimanui sa il exploateze

2.E exact dupa gusturile tale(de preferat mult ajax)

3.Trebuie sa mai fie vre-un motiv

si mai usor de modificat codul.. ca doar tu ai facut toata structura.. sa modific i ceva pe urma e floare la ureche

Link to comment
Share on other sites

Leam cam incercat pe "tote" phpbb 2 si 3, IPB, vBulletin, wBB si chiar toate au avantajele si dezavantajele lor, inca sunt indecis.... si va multumesc pentru sfaturi, cel mai bun a fos "sa fac eu propriul meu forum" chiar las fi facut daca stateam asa bine cu php'ul si ajax dar nu e cazul meu.:(

poate o sa raman la phpbb3 pentru ca e free.

Link to comment
Share on other sites

PhpBB ar fi o optiune buna in general, cu o mica problema: apare exploit dupa exploit pentru el. Asa ca daca il instalezi, o sa fii tot timpul cu ochii in 4 sa il upgradezi.

Ti-as recomanda SMF. Nu e mai bun, dar e mai putin folosit, ceea ce implica mai putine exploituri gasite.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...