Jump to content
sandabot

Trademark pe TLD

Recommended Posts

Sa zicem ca detin cateva domenii cu numele exact fara "-" ale unor branduri de case de moda, magazine de bijuterii si de masini care braduri valoreaza miliarde pe un TLD mai nou ce-i drept.

As avea vreo sansa sa ii contactez si sa incerc sa le vand sau sa le pun la licitatie pe flippa/sudo/godaddy auctions? Daca as incerca oricare dintre cele 2 optiuni as incalca trademarkul lor ?

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca incalci nici o lege daca le trimiti lor email cu ceva de genul:

Am domeniul superfirma.ro, am observat ca dvs. aveti acelas domeniu dar cu extensia .com.

Intrucat numele domeniului meu seamana destul de mult cu cel al dvs, m-am gandit sa va trimit acest mail si sa va intreb daca nu sunteti interesati sa-l cumparati.

S-ar considera santaj daca ai impune conditii (cel putin in judecata mea), gen: "Daca nu-mi dati 30000 USD pe domeniu, fac reclama negativa, dau cu pumnu in asfalt" ... etc.

O oferta de vanzare a domeniului direct catre cel in cauza sau pe site-uri de domain auction, nu are nici un caracter ilegal.

Daca are trademark pe numele domeniului, trebuia sa-l cumpere de la inceput pe toate TLD-urile dorite.

Link to comment
Share on other sites

S-ar putea sa te trezesti ca ramai fara unele domenii si nu o sa stii de ce, pe langa niste citatii de la niste firme de avocatura.

Ceea ce faci tu se numeste "cybersquatting".

@sandabot, da-mi mesaj privat cu mai multe informatii si te sfatuiesc cum sa procedezi in continuare ca sa fie bine, sa nu fie rau :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

BTW, pentru cei care s-au gandit sa rezerve domenii .pub pentru mai multe puburi si cafenele din Bucuresti...v-am luat-o eu inainte.

Multumita unor juristi cu care colaborez in privinta "practicilor de utilizare a internetului' am renuntat la aceste domenii.

Poti folosi santajul dar pe propria raspundere si sa te astepti la ce e mai rau.

Citeste si baga la cap:

https://www.icann.org/resources/pages/policy-2012-02-25-en#4aii

Link to comment
Share on other sites

@AGSQ, "Daca are trademark pe numele domeniului, trebuia sa-l cumpere de la inceput pe toate TLD-urile dorite." FALS

Nu m-am referit dpdv legal, ci practic.

Atunci cand nu vrei sa cumpere cineva masina pe care ti-o doresti, ti-o cumperi tu. La fel si cu domeniile.

Eu personal cand vreau sa deschid un site, cumpar toate extensiile: com, ro, org, net, eu. Restul da-le-n balarii ca nu-mi plac noile gTLD-uri.

Link to comment
Share on other sites

Ideea e ca am înregistrat numele exact fara devia?ii ?i atunci când l-am înregistrat mi-a ar?tat un box de trademark ce trebuia s? îl accept. Nustiu daca sa îi contactez telefonic ?i sa le prezint oferta de vânzare. Nu am nevoie de un proces pe care nu am cum s? îl pl?tesc. ?i nustiu dac? s? îl pun la licita?ie , as putea s? îl vând f?r? s? intervin? n nimeni nici m?car de?in?torii siteului de licita?ii ? Nustiu care e politica lor cu privire la treburi precum astea.

Link to comment
Share on other sites

@sandabot, da-mi mesaj privat cu domeniul sau domeniile si te ajut eu sa scapi de ele sau macar te pot sfatui cum sa procedezi

Bine, in cazul in care scopul este santajul e lesne de inteles ca ai sa ramai si fara domeniu si cu un eventual dosar penal pentru santaj.

Link to comment
Share on other sites

Bine, in cazul in care scopul este santajul e lesne de inteles ca ai sa ramai si fara domeniu si cu un eventual dosar penal pentru santaj.

Daca scopul este santajul, ai probleme si binenteles ca ramai si fara domeniu si dosar penal.

Am fost intr-o situatie asemanatoare : X-art.com Can't Take Over FreeX-art.com, Arbitrator Rules - XBIZ.com

Legile sunt ceva mai complicate cand este vorba despre TLD-uri si trademark-ul unei firme internationale.

In general un avocat care sa te ajute in astfel de situatii (cu ceva experienta) costa cu peste 2000$.

Desi recomand sa intrebi pe un forum care este specializat in astfel de cazuri, gratis (sunt rare).

Link to comment
Share on other sites

Sa stii ca mi-ai dat tema de gandire. E cam ciudata treaba aici. Am citit acest exemplu. Aici era vorba de ceva oarecum asemanator. Sincer nu ma gandeam cat de usor poti pierde un domeniu. E bine de stiut acest lucru,multi dintre noi (presupun) au inregistrat un domeniu care sa "aduca" ,oarecum,la un brand.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...