Jump to content

Recommended Posts

Salut,

Povestea e lunga da... am s-o fac scurtez, sa nu va retin prea mult cu dilemele mele.

Sunt Andrei, am terminat ASE-ul, momentan am 28 ani si sunt intr-un moment de rascruce.

Am lucrat in contabilitate-financiar cam 5 ani, vanzari 1 an si bucatar 1 an :D iar anul trecut prin toamna am inceput cursurile de CCNA la Politehnica.

De unde si pana unde de la economist-bucatar la CCNA ? :D

Pai ... intr-o seara (acum vreun an) ma jucam cu Backtrack dupa ce m-am uitat la cateva videotutoriale pe utube. Si am descoperit cu stupoare ca poti obtine parolele de wifi ale vecinilor dupa mai multe incercari. Toate astea le-am facut de pe un notebook cu procesor de 1,67 ghz si 1 gb ram. Si mi-am zis ... WHAT ??? Cum PLM ? eu credeam ca securitatea parolelor e ceva gen seif care nu poti sa-l spargi cu nimic.

Si din acel moment am fost "virusat" sa zic asa, un fel de ... hmmm ... interesant ... securitatea asta e ceva care te fascineaza, nu ai voie sa te joci cu ea dar in acelasi timp e cea mai des incalcata ... iar majoritatea oamenilor o iau de-a gata fara sa-si puna vreo intrebare, cum eram si eu de altfel.

Acum dilema mea este de unde sa incep ?:-/

Vreau sa incep o cariera in domeniu, stiti vreo firma care m-ar putea lua ca voluntar macar sau trainee sau internship ? ... ceva de genul pentru vreo 3 luni.Iar apoi, daca le place cum ma prezint, sa ma pot angaja. Vreau sa incep acum ca administrator de retea si pe urma sa o iau pas cu pas invatand continuu.

Dorinta si motivatia de a reusi in domeniu o am si cred ca asta conteaza cel mai mult.

Multumesc mult,

Andrei

Link to comment
Share on other sites

Salut, Andrei!

Bine ai venit pe forum!

IT-ul este un domeniu în care conteaz? prea pu?in studiile ca s? fii b?gat în seam?, cel mai important e s? ai experien?? practic? pe care o po?i dobândi fie din tutoriale(ca autodidact), fie prin urmarea unor cursuri.

Devreme ce te-ai jucat cu Backtrack î?i recomand s? înve?i ?i Linux deoarece este excelent s? îl ai pe lista de skill-uri, în special ca un network engineer.

Pe partea de network pe lâng? ce-?i ofer? CISCO este imperativ s? cuno?te dumnezeie?te toate Layerele OSI.

De?i netul e plin de videouri ?i ai de unde s? alegi, î?i recomand s? te ui?i peste cursurile gratuite de la Harvard, Stanford sau MIT. Sunt foarte bine structurate ?i puncteaz? exact ce ai nevoie. Cine ?tie, poate de la re?elistic? te faci sysadmin, mul?i o iau în aceast? direc?ie deoarece e mai flexibil? munca ?i î?i deschide foarte multe por?i.

Important e s? fii perseverent ?i s? insi?ti unde nu în?elegi, pune întreb?ri pe forum, sunt destui care s?-?i r?spund?. S? nu te descurajeze vârsta, dac? te pasioneaz? atunci sunt ?anse mari s? prinzi din urm? tot ce-ai ratat.

Pe partea de securitate deja e alt? mâncare de pe?te, putem povesti despre asta dup? ce mai aduni cuno?tin?e.

Pentru internship recomand s? mai studiezi pu?in ca s? fii mai bine preg?tit decât se a?teapt?, e bine s? oferi mereu mai mult decât ?i se cere.

Spor la înv??at!

Edited by wildchild
Link to comment
Share on other sites

Salut Andrei.

Eu in general nu citesc thread-urile legate de prezentarile noilor veniti, dar mi-ai atras atentia, te-ai exprimat cum trebuie si ai ales forumul potrivit pentru astfel de "dileme". Nu sunt multe astfel de postari in sectiunea "welcome", dar ai inceput mult mai bine fata de altii.

Sunt sigur ca sunt persoane care te pot indruma spre drumul cel putin, vad ca WildChild a facut primul pas si sigur vor mai fi si altii.

Bine ai venit ! Spor si succes.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult de incurajari !

Sunt de mare folos mai ales cand vad cate se cer de la un Network admin: Pearl, Bash scripting, OpenStack, KVM, AWS, etc. Pentru mine astea inca sunt limbi straine.

Am cautat pe utube cursurile de la MIT si intradevar pot fi numite cursuri in toata regula. Multam de pont.

O sa incep cu Linux sa inteleg cum functioneaza si pe urma mai vedem. Una cate una.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...