Jump to content
Acuna

Intrebare facultate Informatică în lb.engleză

Recommended Posts

Salut, am o intrebare pentru cei care au urmat o facultate cu predare in limba engleza.

As vrea anul acesta, dupa bac, sa intru la Universitatea Ovidius, Facultatea de Matematic? ?i Informatic? la Computer Science iar la ei pe site spune "Informatic? în lb.englez?"

Cat de multa engleza? La ce se refera mai exact? Iti explica profesorii tot timpul doar in engleza?

Stiu engleza dar nu foarte bine si mi-e teama sa nu dau banii degeaba, sa nu pricep ce-mi explica mie profesorul acolo ...

Link to comment
Share on other sites

Nu mai tin minte cand m-am uitat ultima oara la un film cu subtitrare in romana pe PC, ma descurc sa inteleg care-i ideea filmului si fara, dar mai sunt unele fraze pe care nu le inteleg si de-asta m-a cam pus pe ganduri in legatura cu facultatea, daca vorbeste ala doar in engleza si nu pricep vreo fraza, mi-e sa nu pierd siru si sa nu mai inteleg nimic din lectie :)

Daca e asa cum presupui, doar sa nu mai traduca termenii in romana, perfect, n-am nicio problema cu asta.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Exist doua tipuri de informatica predata in engleza.

1.Predata in engleza nativa, mai mult din carti si de pe internet.

2.Tradusa de toti cofetarii si covrigarii. Daca facultatea este d-asta, mai bine faci in limba romani.

Link to comment
Share on other sites

Eu urmez o facultate in engleza, dar nu in Romania. Pe acelasi domeniu, totusi. Chiar daca e in engleza nativa o sa prinzi ideea, deoarece de cele mai multe ori lectiile au o anumita logica. Daca nu te descurci la clasa, ai materiale cu care sa aprofundezi acasa, asta fiind chiar un plus ca te face sa iti mai arunci ochii pe ce se preda.

Btw: Baietii care au facut facultate de profil info in tara, ati facut tampenia de prolog in anul 1?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...