Jump to content
p3tru

Controale exagerate si amenzi prea aspre?

Recommended Posts

S? facem pipi pe anaf, de sus. În tandem cu cel pu?in @wildchild. ?i cu siguran?? mul?i al?ii.

Majoritatea suntem de acord s? pl?tim taxele, dar s? fac? sistemul în regul?. Nu pot s? pierd o zi de munc? s? le fac lor actele sau s?-mi bat capul cu contabilitatea c? n-a? mai face la fel de mul?i bani ?i nu le-a? da tot lor bani. Deci sunt mult prea retarda?i.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ca ?i în trecut "statul" se pi?? ?i talh?re?te oamenii slabi, s?raci ?i pro?ti.

Este mai comod ?i mai "sigur" s? furi 2 lei de la 15 milioane de prosti, decat sa furi

30 de milioane de la un "coios". Oricum, si ce caracter de porc s? ai sa confi?ti

urzici de 5 lei unei batrâne, sau 3 lei c? vinde usturoi, iar pentru politicienii care fur? milioane sa

le oferi imunitate in parlament. Unii de la fisc sunt ok, al?ii sunt "zbiri", in stare sa o fut? si sa

o vand? ?i pe m?-sa pentru 50 de bani. Nu mai este nici o diferen?a intre fisc, politicieni, ?igani ?i talhari.

Link to comment
Share on other sites

Mafia e protejat?, asta a fost o strigare de la minister pentru extra bani.

Problema cu ?p?garii e c? au fost înv??a?i prost ?i tot î?i g?sesc nod în papur? din cauza birocra?iei ?i a ambiguit??ii. Singurii care scap? sunt cei care au magazine unde ei nu îndr?znesc s? pun? piciorul.

Partea proast? este c? curva de Ponta a dat o ordonan?? în decembrie care nu-?i permite continuarea activit??ii dac? ?i-a fost închis "buticul" ?i trebuie s? a?tep?i pân? se termin? judecata ceea ce poate dura mult în România. Oricum majoritatea proceselor cu inspectorii ANAF se câ?tig? oricum.

?i oricum nu e în interesul lor s? scad? TVA-ul, altfel î?i taie craca de sub picioare. Pân? nu crap? toat? caracati?a nu o s? dispar? politicile fiscale menite s? îi protejeze pe ?p?gari ?i s? îi jupoaie pe cei cinsti?i.

Ieri citisem c? doi p?durari de la Cluj au denun?at la DNA pe ?eful care le-a pretins bani ca s? î?i p?streze postul ?i dup? ce mah?rul a primit câ?iva ani cu suspendare tot a r?mas ?ef iar Romsilva i-au dat în judecat? ?i le-au cerut daune. Pentru 800 de arbori lips? cu o lun? mai târziu dup? ce la control au ie?it c? n-a lipsit niciunul. ANAFi?tii sunt la fel ni?te molii care î?i cump?r? postul ?i sug de pe contribuabili cât apuc?. Ce v? a?tepta?i de la o instuti?ie care a dat milioane de euro pentru o sigl? urât? care pe un site de freelancing costa cel mult 200, ?i tot ar?ta mai bine?!

E o leg?tur? strâns? între fisc ?i nivelul politic/guvern, dau legi în favoarea celor cu bani în timp ce clasa muncitoare e stoars? deoarece nu prea î?i permite c?i de atac.

Edited by wildchild
Link to comment
Share on other sites

Cea ce nu stiti voi este ca presa a inceput o campanie din care sa reiasa ca cei de la ANAF sunt niste porci.Asta dupa ce ANAF a calcat pe coada pe unu gen Voiculescu.Treziti-va la realitate,presa este un mijloc de manipulare

Va mai zic o data,incetati sa inghititi gogosile din presa.

Link to comment
Share on other sites

Cea ce nu stiti voi este ca presa a inceput o campanie din care sa reiasa ca cei de la ANAF sunt niste porci.Asta dupa ce ANAF a calcat pe coada pe unu gen Voiculescu.Treziti-va la realitate,presa este un mijloc de manipulare

Va mai zic o data,incetati sa inghititi gogosile din presa.

Defapt presa a inceput o companie din care sa reiasa ca ANAF isi face treaba, ceea ce e total fals, doar pt ca inchid ei 20-30 de magazine care fac o evaziune de 20 de lei pe zi nu inseamna ca isi fac treaba.

Daca si-ar face treaba ar trebui sa ii ia pe "aia mari" care fac evaziune de milioane pe zi.

Dupa ANAF evaziune fac si babutele alea care vand verdeata/oua/lactate/etc.. prin piata ca sa isi castige o paine, insa tiganii cu flori nu fac evaziune.

Link to comment
Share on other sites

Hai sa luam exemplul celui cu carmangeria inchisa pentru 50 lei in minus .

Anaf i-a dat amenda 5000 ron si inchidere activitate 1 luna .

La carmangeria respectiva lucrau 4 oameni (minim , posibil sa fie mai multi) care primeau un salariu brut (minim) de 975 lei .

La acest salariu angajatorul cheltuieste in total 1199 lei si statul incaseaza pentru fiecare salariu 475 lei => in luna respectiva patronul cheltuia cu salariile angajatilor 4796 lei (1199 x 4) si statul incasa contributii (angajat + angajator) 1900 lei .

Carmangeria fiind inchisa , cei 4 angajati sunt trecuti in somaj si sunt platiti de stat in luna respectiva cu aproximativ 445 lei fiecare => statul nu mai incaseaza cei 1900lei si cheltuie 1780 (445 x 4) . Incasarile pe tva si imp. profit nu mai exista nici ele in luna respectiva .

Mai departe , daca patronul refuza sa plateasca amenda , da in judecata ANAF-ul ,dovedeste prin fisa postului semnata de fiecare angajat ca e obligatia respectivului angajat sa dea restul corect si sa emita bonul fiscal , solicita despagubiri din partea statului pentru profitul pierdut in luna respectiva si intr-un final castiga procesul , atunci care a fost rolul acestui control ANAF ?

Link to comment
Share on other sites

@daatdraqq: Hahaha, ?tim prea bine c? asta nu exist? :) - ?tiu c? erai retoric, dar m? bag ?i eu aiurea: "solicita despagubiri din partea statului pentru profitul pierdut in luna respectiva si intr-un final castiga procesul , atunci care a fost rolul acestui control ANAF ?". anaf nu ofer? desp?gubiri, eventual nu mai pl?te?ti pe viitor, dar bani de la ei nu vedem niciodat?.

Link to comment
Share on other sites

@daatdraqq: Hahaha, ?tim prea bine c? asta nu exist? :) - ?tiu c? erai retoric, dar m? bag ?i eu aiurea: "solicita despagubiri din partea statului pentru profitul pierdut in luna respectiva si intr-un final castiga procesul , atunci care a fost rolul acestui control ANAF ?". anaf nu ofer? desp?gubiri, eventual nu mai pl?te?ti pe viitor, dar bani de la ei nu vedem niciodat?.

Exista un precedent si e chiar serioasa treaba .

Fra?ii Micula au blocat conturile Ministerului de Finan?e | Economica.net | Romania TV

Link to comment
Share on other sites

Ok baieti, caz concret legat de profesionalismul si corectitudinea ANAF-ului, in care am fost/sunt implicat:

In urma cu 4 ani de zile, am semnat un contract de cedare a drepturilor de autor pentru 2 articole de pe blogul personal.

Contractul a fost facut pe suma de 360RON, din care 60RON reprezentau contributiile la stat (casa de asigurari, tva?, dracu stie ce).

Dupa 4 ani de zile, mi se pune poprire pe 2 conturi (sume aproximative: 1300RON); Toate astea, pentru ca, ei au considerat ca timp de 4 ani de zile eu am generat lunar un venit de 300RON.

Am dus contractul, am vorbit la ANAF in orasul meu de bastina, ei ziceau ca lor nu le apare nimic de platit, apoi le aparea ca trebuie sa platesc 40RON.

Intre timp, ei au luat din conturile mele banii (din care 90RON erau comisioanele bancii) fraudulos. Dupa 3 luni de proces, mi-au inapoiat banii intr-un cont; Fara comisioanele bancii si fara 40RON, in timp ce, in cel de-al doilea cont, nici un ban.

Acum sa vina Byte-ul si Worm sa-mi explice mie cum ANAF-ul isi face treaba, va rog.

Sa-i iau in madular pe toti de-acolo.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu i-am vazut luandu-se de babute dar i-am vazut trecand pe langa astia (cititi comentariile) nepasatori si ei si politia.

Se poate spune ca incalca legea? De ce se pune problema in felul ca daca isi fac treaba sau nu?

Nu i-ai vazut tu, dar ei se iau de tot ce pot ca sa le iasa si lor ciubucu.

In legatura cu traficantii de tigari sunt destui si pe aici, cand eram la liceu mereu vedeam tiganii/tigancile cu baxuri de tigari in masina si vindeau tigarile cu 50 de bani/bucata in piata.

Edited by nSnoopy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...