Jump to content
papagal

Castiguri dintr-un blog

Recommended Posts

Salut, iti voi simplifica eu

Dintr-un blog castigi din:

- Adsense ( foate putin pentru ca avand 1000-2000-5000 unici pe zi ... castig din adsense se va ridica la 40 euro intr-o luna )

- Vanzarea de link ( din momentul in care tu ai un page rank 1-6 poti vinde link pe blog tau in functie de x suma )

- Advertoriale ( vinzi articolele altora ce doresc sa apara la tine pe blog , 1-2-3 euro etc..in functie de cat de mare este blogul )

- Pop-up firme ce te platesc per mia de pop-up gen popads.net daca ai peste 5 usd ti plateste in aceasi zi in paypal.

- Sistemele de afiliere la 2parale spre exemplu .. in cazul in care cineva face comanda prin tine iti ofera % procent )

Cam acestea sunt metodele de a face banii legal in domeniul online, daca incepi cu site-uri de muc,cuz,ciuz cum dracu se mai numesc astazi .. iti vei pierde timpul si nu vei fi platit.

Edited by Hoster.ro
Link to comment
Share on other sites

Depinde de blog; Totusi, uite niste guideline-uri, ca sa zic asa:

1. Un blog personal (fara o nisa anume) nu o sa-l poti monetiza serios prin adsense. Adsense-ul plateste execrabil pe Romania.

2. Un blog personal, a-i sanse sa-l monetizezi in momentul in care reusesti sa strangi o comunitate in jurul lui; Atunci vei putea prinde contracte de publicitate si alte campanii.

3. Un blog nisat, merita monetizat prin afiliere. Si aici, doar daca reusesti sa strangi un trafic decent.

4. Daca pleci la drum cu gandul ca esti gata sa scri un advertorial pentru 10RON, mai bine nu te apuca. Posturile platite cu mai putin de 50e nu merita. Totusi, pentru a cere suma respectiva, trebuie sa ai in spate un blog decent.

Link to comment
Share on other sites

@Hoster.ro, iar ne contrazicem in privinta Adsense'ului? :))

La un trafic de 4-5000/zi e imposibil sa scoti doar 40eur/luna, e penibil.

Gandeste'te la un CTR de 4%, ceea ce e decent...cel putin pentru mine. Din 5k de oameni, 4% inseamna 200 de click'uri.

Cu o medie de 0.2$/click=40$/zi....1200/luna.

Ok, sa nu exageram...eu am si CTR de 13% pe un site, dar e exceptie.

Sa punem CTR de 2%, inseamna 20$/zi, ceea ce pe luna inseamna 600$.

Daca ai tu traficul asta pe site'uri si scoti 40euro/luna inseamna ca n-ai nicio treaba cu monetizarea.

Link to comment
Share on other sites

@Hoster.ro

Am zis eu ceva de romania?? Omu a intrebat cum se castiga bani dintr-un blog...

Uite mai jos, primele 2 site'uri sunt din Ro, cel cu ctr de 12 e .com

https://www.dropbox.com/s/3kbxq44vykfx6lt/Capture.PNG?dl=0

Aici primul site e .com si restul .ro..alt cont

https://www.dropbox.com/s/fm47xom52ju18bd/Capture1.PNG?dl=0

In mare parte ai dreptate, pe .ro e greu sa cresti un ctr mai mult de 2%, eu am ajuns la performanta de 6%.

Astea sunt rapoartele din ultima luna.

Si in analytics, ca idee de trafic pentru acel CTR de 12-14%:

https://www.dropbox.com/s/irko8a4c4yhr9es/anal.PNG?dl=0

Adica o medie de 500/zi. Si la acei 500/zi vrei sa stii cat genereaza pe luna doar acel site? Poti sa faci un calcul...

Astept sa nu te mai vad pe aici, doar te tii de promisiuni nu? :)

Iti dau si acces teamviewer cateva secunde ca sa te convingi inainte sa iti stergi contul.

O zi minunata!

Link to comment
Share on other sites

@Hoster.ro

Pai 1: Tipu' vorbeste de blog, nu romania, japonia sau uk. Nu observ unde s-a precizat ca trebuie sa fie romanesc.Pana la urma il faci in ce limba te duce capu si pe ce .tld vrei, nu asta e ideea.

2: Uite aci in poza raportul din nov2014 pana azi, cam mare boom'ul pt. un ctr de 16, nu crezi?

3: Ai vrut CTR de 4% pe .ro, ti-am aratat unul de 6 ca sa te linistesti.

4: "Raskolnik tu daca imi arati mie media ctr 4% pe romania , eu imi inchid contul pe rst" ...esti inutil :)

https://www.dropbox.com/s/q4721fn1bwdyl0y/belesteochii.png?dl=0

PS: Ia calculatorul in mana si baga mare ca nu sunt editate pozele :))

Edited by raskolnik
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...