Jump to content
activated

Unde gasesc legea propririi unui cont bancar prin ordin executoriu?

Recommended Posts

Cum zice si titlul unde gasesc legea popririi unui cont bancar prin ordin executoriu, ultima aprobata?

De ce am nevoie? O firma de recuperare mi-a "halit" o tranzactie de 800 RON pentru o datorie de 1000 RON si nici macar nu am fost instintat de ordinul judacatoresc sau al executorului judecatoresc nici cei de la banca nu prea pot sa imi explice cardul nu imi mai functioneaza pentru interogarea soldului si operatorii cand ii sun imi zic ca s-a magnetizat banda sau nu merg atm-urile de la frig, plm ce sa mai cred si unde sa ma documentez a mai patit cineva?

Stiam ca e 33% pe proprire..si de ce e blocat cardul...cei de la banca imi zambesc in fata si ma trimit de la zambitori la zambitori sa caut executorul sa caut un avocat etc..am bagat cardul in atm mi-a dat chitanta tranzactiei si bani pula.. asta e japca frate, daca ei fura noi de ce sa stam sa ne uitam.

Datoria era de la romtelecom pt. ca nu am inchis serviciile inainte sa plec din tara si au ramas active chipurile.

cred ca am rezolvat daca asa este legea plm... suma de 800 nu era din salariu:

Poprire cont, banca, prima, salariu, executare silita, executor judecatoresc | Reclamatii Banci

Edited by activated
Link to comment
Share on other sites

Vezi art. 728 si cauta pe google mai multe detalii caci parerile sunt impartite..

Din cate stiu eu nu au voie sa iti opreasca toti banii daca ai 1 singura poprire.

Cel mai bine este sa te consulti cu un avocat.

ok multumesc sa ma astept si la altceva in caz ca nu mai utilizez conturile?

Link to comment
Share on other sites

am bagat cardul in atm mi-a dat chitanta tranzactiei si bani pula

Pai cum adica?Pe chitanta scria ca ai retras suma sau ce?Nu are nici un sens ce spui tu acolo.Daca pe chitanta scria suma, e posibil sa fi fost lipita fanta la ATM si ti i-or luat golanii.Sau ce aiu vrut sa spui prin faza cu virgula chitanta?

Link to comment
Share on other sites

ok multumesc sa ma astept si la altceva in caz ca nu mai utilizez conturile?
ok multumesc sa ma astept si la altceva in caz ca nu mai utilizez conturile?

Cum a zis si rotube poti intra in executare silita dar avand in vedere ca din suma de 1.000 LEI pe care tu trebuia sa o platesti ei deja ti-au luat din cont deja 800 LEI pentru 200 LEI eu zic ca nu se merita sa te complici cu avocat deoarece banii care ei ti i-au luat deja nu ii mai recuperezi tu inapoi niciodata chiar daca zici ca nu ai primit nici vreun aviz sau ordin judecatoresc ( ei oricum fac sa apara imediat niste foi si dau vina pe posta ca din cauza aceea nu ai primit nimic sau mai stiu eu ce motive..)

In al doilea rand, ma gandesc ca daca nu le dai aia 200 LEI avand in vedere ca si-au recuperat 80% din suma deja ma gandesc ca poate nu se ajunge in tribunal pentru 200 lei totusi. Cum Romania e tara tuturor posibilitatilor probabil sa te bage in tribunal si pentru 200 LEI cine stie...

SFAT: Daca ai dovezi ca tu ai renuntat la serviciile lor inainte sa pleci din tara atunci e posibil sa iti recuperezi banii si spun asta ca de cele mai multe ori cand anunti ca renunti la serviciile lor de cele mai multe ori ei inca spera pana in ultima zi si chiar dupa incercand sa te atraga cu oferte special create pentru tine si bla bla... Daca ai ceva dovezi cum ca i-ai anuntat ca din data de X.X.XXX tu renunti la serviciile oferite de ei atunci se merita sa vorbesti cu un avocat si se poate rezolva.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...