Jump to content
R4zvan

Sfat achizitie telefon

Recommended Posts

Salut,

Cum spune si titlu as vrea sa imi cumpar un telefon dar pana in 250 euro atat dispun momentan.

Eu vroiam sa cumpar un iphone 4s sau un ASUS Zenfone

Ce sfaturi imi recomandati,care ii mai bun din ele 2 sau alt model de telefon.Folosesc mult GPS-ul si retelele de socializare.(acu sunt in italia deci nu pot sa cumpar nimic din romania)

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Dac? te intereseaz? design-ul ?i brand-ul, clar ar trebui s? alegi iPhone-ul. Altfel, dac? te intereseaz? detaliile tehnice, po?i s? alegi acel Asus de?i... telefoane Asus, mai greu :). Alegerea e a ta. :)

M? enerveaz? cei ca tine. iPhone st? bine ?i la detalii tehnice pentru c? e în stare s?-?i ruleze sistemul de operare si aplica?iile foarte bine, în compara?ie cu alte porc?rii cu android.

Link to comment
Share on other sites

iPhone 4S in zilele noastre??? Am un coleg care are iPhone 4S si se enerveaza toata ziua cu el, ii sacadeaza foarte tare, e si logic. Nu poti sa ai pretentii de la un telefon lansat in 2011, si nici nu stiu la ce te-ai gandi cand ai lua o asemenea decizie.

Un cunoscut si-a luat zilele astea Allview P6 Energy, de pe eMAG, resigilat, cu 670 RON. Lansat in 2015, baterie 5000 mAh, display 5.0 inch, Android KitKat, CPU QuadCore 1,3 GHz, design frumos ...

Link to comment
Share on other sites

Pune bani ?i i-a?i ceva frumos nu r?g?lii ,cat dai a?â?a face te asigur.in momentul de fata samsung gakaxy,edge,alfa ,htc m9,asus zenfone,oppo chiar.sunt multe modele frumoase ca design si performante.nu a?i lua chinez?rii atât a?i zic.o s? regre?i banii.

Link to comment
Share on other sites

Un cunoscut si-a luat zilele astea Allview P6 Energy, de pe eMAG, resigilat, cu 670 RON. Lansat in 2015, baterie 5000 mAh, display 5.0 inch, Android KitKat, CPU QuadCore 1,3 GHz, design frumos ...

Decat sa iti iei un olviu sau utzok, sau mai stiu eu ce cacaturi d-astea, mai bine nu iti mai iei telefon.

Link to comment
Share on other sites

@GarryOne nu vreau sa-ti contest parerea dar poate prietenul tau este suficient de idiot sa-si fi facut update la ios 8 sau ios 8 in sus, da stiu ca "s-ar fi rezolvat bug-urile de performanta pentru 4s la ios 8.1.2" sau nu mai stiu ce versiune, pentru 4s este bine sa ramai la 7, cu un jailbreak si cateva tweak-uri este telefonul perfect decat chinezari cu android de-ti merg bine poate fix o saptamana.

Si da chiar si in zilele noastre un 4s nu este inca demodat, cu o versiune de ios corecta sistemul de operare ruleaza smooth si majoritatea aplicatilor sunt compatibile.

Edited by Coco
Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos de raspunsuri

Am sa mai astept cate-va saptamani si am sa imi iau un Sony Xperia Z1 sau Xperia Z1 Compact.Diferenta dintre ele zic eu..e ca unu ii rezistent la apa si celalant nu..

Acu am mai vazut..Iphone 5C dar la el trebuie cartela nano sim si aici trebuie sa imi fac abonament ca sa imi pastrez numaru de telefon

Ok..parerea voastra dintre Iphone 5C si Sony Xperia Z1 sau Z1 Comapct care este?

Reamintesc mie imi trebuie telefonu pt GPS si retele de socializare, cred ca hartile actualizate le au cei de la google maps sau nu stiu..voi stiti cel mai bine care aveti un Iphone.

Link to comment
Share on other sites

Eu iti recomand iphone. Fie el 4s, 5c..... Dar mai bine pui 100-200ron si-ti iei un 5.

Hartile pt gps sunt actualizate la zi, le poti folosi si fara conexiune de net, iar ca si telefon eu il recomand.

Legat de xperia z1 cu rezistenta la apa .... E adevarat, rezista...... Dar doar in momentul in care vorbesti la tel si te prinde ploaia pe drum :)

Daca te hotarasti sa mergi pe xperia nu fa prostia sa faci poze sub apa cu el. :)

Link to comment
Share on other sites

Exista OnePlus One, Xiaomi, Motorola Moto G, Nexus 5. Dar voi vreti iPhone pentru ca... ce? Iti cumperi telefon pentru tine sau pentru societate? Fa foamea si ia-ti iPhone, ca restul, daca raspunsul e ultima varianta.

Singurul lucru acceptabil pe care-l pot spune despre iPhone e ca are camera super, in rest, sunt multe alternative mult mai ieftine care-l depasesc dpdv tehnic.

Din punct de vedere tehnic da, din punct de vedere practic nu.

Parerea mea.

Cand iti cumperi un iphone vine la pachet cu urmatoarele beneficii, no laggy no buggy sistem anti furt, si etc.

Doar parerea mea nu vreau sa ma cert cu nimeni.

Link to comment
Share on other sites

Am de 2 ani samsung galaxy s3 si nu am avut probleme , merge foarte bine .. iti recomand samsung.

Cat o zi te tine bateria? Si totusi e mult pe langa iPhone.

Si eu recomand Samsung, insa nu S-uri (eventual doar mini-uri).

Link to comment
Share on other sites

O fata de la mine din clasa(are iphone 5s) a avut de 3 ori probleme cu butonul de start cel din centru, la trimis inapoi si la primit la fel ca atunci cand la trimis, eu am avut lumia 520, am fost multumit de el, singura buba care a avuto a fost butonul de aprindere care sa stricat dupa circa 1 an, acum am cumparat un lg l fino, merge super, poze super, singura problema memoria, doar 4 gb.

Eu zic sa mergi pe un nexus, am vazut un nexus 5 cu 270 euro daca nu gresesc! Nexus pana la 5, nu 6, sunt facute de lg si sunt destul de bune in jocuri si social! il are un prieten si e foarte multumit! Baterie nu stiu cat tine!

Link to comment
Share on other sites

Ia-ti un iphone 5 SH, e best in bugetul tau.

Cartela nano gasesti la orice gsm cu 5 lei ti-o transforma pe a ta intr-una nano (au un perforator special, nu o strica sau ceva).

Nu stau sa enumar motive ptr care iphone 5 e mai bun decat celelalte ragalii ce le poti lua cu bugetul de care dispui.

Am iphone-uri de 5 ani deja cred, nu m-au dezamagit niciodata.

Am avut o saptamana samsung galaxy s2, am zis sa vad cum o fi.. cand aparuse, daca il mai tineam o saptamana il aruncam pe geam, era exact pe dos decat ar trebui sa fie un smartphone.

Link to comment
Share on other sites

Pune bani ?i i-a?i ceva frumos nu r?g?lii ,cat dai a?â?a face te asigur.in momentul de fata samsung gakaxy,edge,alfa ,htc m9,asus zenfone,oppo chiar.sunt multe modele frumoase ca design si performante.nu a?i lua chinez?rii atât a?i zic.o s? regre?i banii.

Zici de oppo si dupa aia zici sa nu-si ia chinezarii :))

@Dani08 tu te-ai uitat ce baterie are nexus 5? Cum sa-l recomanzi cand te tine bateria nici o zi.

Aa, si apropo, cei care ridicati in slavi iPhone-ul, cat va tine bateria? Si mai lasati treaba cu "no laggy, no buggy" ca nu e chiar asa.

Eu momentan am Xperia z2 de care sunt foarte multumit, bateria ma tine mai mult de o zi si in rest e la fel de bun. Am mai avut si Note 3 si Allview P5 Qmax si am fost multumit si de alea.

Allview la raportul calitate/pret e foarte bun. Nu am avut probleme legate de OS si nici altele, bateria ma tinea 2 zile. Pentru banii pe care-i dai, merita.

Link to comment
Share on other sites

Zici de oppo si dupa aia zici sa nu-si ia chinezarii :))

@Dani08 tu te-ai uitat ce baterie are nexus 5? Cum sa-l recomanzi cand te tine bateria nici o zi.

Aa, si apropo, cei care ridicati in slavi iPhone-ul, cat va tine bateria? Si mai lasati treaba cu "no laggy, no buggy" ca nu e chiar asa.

Eu momentan am Xperia z2 de care sunt foarte multumit, bateria ma tine mai mult de o zi si in rest e la fel de bun. Am mai avut si Note 3 si Allview P5 Qmax si am fost multumit si de alea.

Allview la raportul calitate/pret e foarte bun. Nu am avut probleme legate de OS si nici altele, bateria ma tinea 2 zile. Pentru banii pe care-i dai, merita.

Da, detin un iphone 5s, de cand l-am achizitionat sunt foarte multumit de el, bateria mea avand in vedere ca nu-mi fac poze in oglinda pe seara cu ochelari de soare non-stop si nu ma joc ca terminatu atat de mult, recunosc ma si mai joc dar in general stau pe 9gag, ma tine peste 1 zi bateria 1 zi - 1 zi jumate cu tot cu browse pe 9gag.

Si da chestia cu no laggy no buggy cel putin din punctul meu de vedere asa este, nu s-a intamplat sa am vreo problema neplacuta cu vreun iphone.

Daca prietenu tau a crescut cu telefoane cu clapeta a dat de iphone si nu-i place nu stie sa-l foloseasca asta-i alta problema.

Daca intrebam 50 de utilizatori iphone daca sunt multumiti, pun pariu ca cel putin 48 dintre ei vor spune da, pentru ca asa este, iphone = reusita maxima dintre hardware & software.

Nici tu nu ar trebui sa ridici in slavi android-ul.

Parerea mea, utilizator de telefon normal, poze nu prea fac, in schimb ascult muzica destul de mult, ma mai joc cu jailbreaku, cu tweak-uri, etc.

Link to comment
Share on other sites

@Rickets, dar tu decat sa postezi fara sa stii despre ce vorbesti, mai bine nu mai postezi.

Aa, si apropo, cei care ridicati in slavi iPhone-ul, cat va tine bateria? Si mai lasati treaba cu "no laggy, no buggy" ca nu e chiar asa.

Bai Igor, tu esti un copil foarte prost, si o sa iti zic si de ce :

1. Am avut si eu olviu, si era praf, imi venea sa dau de pamant cu el. Deci nu vorbesc din necunostiinta de cauza

2. Bateria te tine bine, la mine cel putin pe iphone 5c tine foarte bine, exact cat imi trebuie.

3. Iti zic eu ca lagul de pe iOS e nimic pe langa cel de pe android, de cand am telefonul asta cred ca am avut o secunda sau doua de lag, dar nu de la updateuri la aplicatii cum e pe android, ci de la niste animatii. Atat. In rest a mers brici.

4. Cum a mai zis cineva aici, are o gramada de avataje pe langa peformanta sistemului de operare : Antifurt (da, asa ceva nu exista pe android pentru ca e foarte usor sa ii razi sistemul de operare si gata.) design atractiv, casti foarte bune si atentie, UPDATEURI. Pe Nexus intr-adevar primesti updateuri, dar pe Samsung, etc., nu primesti asa de des. Iti dau un exemplu: Am avut S3 cu OS stock vreo 5 luni, si ghici cate updateuri am primit? 1.

Asa ca haterii astia iOS care zic ca e scump si ca cacat va zic eu ca se merita, am avut si android de top, si iOS si va zic ca nu m-as mai intoarce la android, poate doar daca ar mai fi vreun telefon ca Oneplus One care e afacere. Atat.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...