Jump to content
xVIRal

Job programare fara studii superioare?

Recommended Posts

Buna ziua,de vreo 2 saptamani m-am apucat sa invat python,am inceput sa lucrez acum la un joc RPG in pygame,mai am vreo 2 exemplare puse la portofoliu,este vorba despre un test cu niste intrebari,iar altul este un calculator facut in tkinter GUI,eu zic ca pentru inceput este ok.

Exista posibilitatea sa gasesc un job pe domeniul asta fara studii superioare in programare?nu sunt pretentios la salar,atata timp cat lucrezi ce iti place,bani nu prea conteaza.

M-am axat doar pe python deocamdata,am in gand sa incep php,java si mysql.

Ca freelancer am incercat dar slabe sanse,incerc de vreo 4 zile sa prind un proiect dar degeaba..

Link to comment
Share on other sites

Am inteles ca daca te prezinti la vreo firma fara diploma,te dau afara,netinand cont de portofoliu.

Poti sa nu ai diploma dar daca ai 4+ ani experienta in domeniu si portofoliu cat de cat, nu au cum sa te dea afara.

Diplomele te ajuta ca sa ajungi la interviu, dar degeaba le ai daca la interviu te uiti ca pisica in calendar.

Sunt destule exemple de tineri fara facultate de informatica, dar cu job in IT destul de bine platit(chiar aici pe forum era un user).

Link to comment
Share on other sites

Ok,sa zicem ca invat tot python-ul,si un portofoliu cu vreo 10-15 lucrari in el,am sanse sa ma angajeze doar pentru python?

Am dat un search pe google si am vazut ca majoritatea locurilor de munca erau pentru php,c++,java,ruby etc..

Intrebarea este: Sa invat doar python-ul si sa ma axez doar pe ceea ce imi place

Sau sa invat si php,java,c++ doar pentru ca asa cer firmele respective?

Edited by xVIRal
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Poti face enorm de multe chestii cu Python-ul. Conteaza diploma daca vrei sa te angajezi la vreo banca anume ( din cate am inteles nu te lasa ca developer fara cel putin diploma obtinuta la facultate - e doar din auzite treaba asta ).

Invata si networking pentru ca o sa ai nevoie sa faci deployment la aplicatii folosind anumite treburi: vagrant, nginx, uwsgi, puppet etc.

Eventual si Django ti-ar mai trebui ca deh, cerinte.

Mai mult, continua sa inveti si totusi incearca sa prinzi un job si sa faci macar o facultate la ID. Stiu ca in zilele noastre prostia nu se reduce la a avea o facultate sau nu, insa marea majoriate a corporatiilor au o anumita structura si proceduri pe care tre' sa le aplice in momentul in care angajeaza.

Cat despre freelancing, ai de tras mai mult ca sa prinzi proiecte. Imi aduc aminte ca eu primul proiect de vreo 30$ l-am prins dupa 1-2 luni de bidduit in continuu. ( mortii lor de indieni ).

Bafta si succes :)

Link to comment
Share on other sites

Te poti angaja lejer f?r? studii superioare, iar salariul este in functie de experienta in domeniul asta, te pisi pe ele diplome daca esti pe lâng? subiect.

Eu nu stiu cum e piata la Python, eu lucrez in pup, unde e imensa iar job.uri sunt cu gr?mad?.

pup ? sau php ? sunt curios

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua,de vreo 2 saptamani m-am apucat sa invat python,am inceput sa lucrez acum la un joc RPG in pygame,mai am vreo 2 exemplare puse la portofoliu,este vorba despre un test cu niste intrebari,iar altul este un calculator facut in tkinter GUI,eu zic ca pentru inceput este ok.

Exista posibilitatea sa gasesc un job pe domeniul asta fara studii superioare in programare?nu sunt pretentios la salar,atata timp cat lucrezi ce iti place,bani nu prea conteaza.

M-am axat doar pe python deocamdata,am in gand sa incep php,java si mysql.

Ca freelancer am incercat dar slabe sanse,incerc de vreo 4 zile sa prind un proiect dar degeaba..

Fara studii superioare este oarecum dificil sa te angajezi la un concern/banca/institutie administrativa. Deci doar pe freelancing te poti orienta. Este bine sa ai mai multe proiecte pe care sa le prezinti alaturi de cartea ta de vizite. Ai mai putea lucra si in cadrul unor start-up-uri.

Link to comment
Share on other sites

Te po?i angaja ?i f?r? studii superioare mai ales dac? ai pân? în 35 de ani ?i dovede?ti la interviu c? ?tii meserie.

Spun de vârst? fiindc? exist? posibilitatea s? se uite pu?in mai ciudat HR-ul la tine dac? nu ai o facultate terminat? pân? la vârsta aia.

În rest, "pierzi" din salariu 16%.

Toate cele bune.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri,am sa invat in continuare,mai am o singura intrebare dupa care se poate inchide thread-ul.

Cam ce salar as avea daca as dobandi urmatoarele cunostinte:

Python

php-60%

mysql-35%

java:40%

Am cunostinte medii si in Photoshop si video editing(After Effects,Sony Vegas,Cinema 4d,Blender 3d)

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Multumesc pentru raspunsuri,am sa invat in continuare,mai am o singura intrebare dupa care se poate inchide thread-ul.

Cam ce salar as avea daca as dobandi urmatoarele cunostinte:

Python

php-60%

mysql-35%

java:40%

Am cunostinte medii si in Photoshop si video editing(After Effects,Sony Vegas,Cinema 4d,Blender 3d)

Salariu junior C++ - 1500 RON. Atat. Fara laptop, fara sala, fara transport, nimic.

Si legat de intrebarea ta principala, este oarecum cu dus si intors. Depinde de firma si de HR. Cele de la HR nu au cunostinte de programare si poti sa-i pui 100 de proiecte smechere. Vor sari peste tine daca nu ai diploma.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri,am sa invat in continuare,mai am o singura intrebare dupa care se poate inchide thread-ul.

Cam ce salar as avea daca as dobandi urmatoarele cunostinte:

Python

php-60%

mysql-35%

java:40%

Am cunostinte medii si in Photoshop si video editing(After Effects,Sony Vegas,Cinema 4d,Blender 3d)

Coae, o sa te ia doar la intership primadata, unde nu primesti salar, pe urma o sa ai minim si tot asa, ierarhic. Cand o sa stii tu 60% php si restu inseamna ca ai lucrat intr-o firma 8 ore pe zi minim 2 ani, atunci poti zice cu o jumatate de gura ca stii atat, dar in niciun caz ca stai acasa si inveti cand vrei ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...