Jump to content
EX-98392

Nelămurire programare C/C++

Recommended Posts

Salut.

Am început ?i eu s? studiez în C respectiv C++ ?i nu în?eleg un lucru.

Atunci când compilez un fi?ier surs? îl pot rula doar cu butonul RUN din programul cu care compilez/editez fi?ierul, iar dac? încerc s? dau dublu-click pe fi?ierul creat „exemplu.exe” îmi apare o fereastr? cmd ?i se închide repede, de ce?

O alt? întrebare: Voi ce compilator folosi?i? Eu am pe computer Code:: Blocks ?i Borland, nu ?tiam care e mai bun.

?i înc? ceva: Nu în?eleg ce a? putea crea cu C/C++ mai complex (nu un calculator) ?i cum st? treaba cu partea grafic?.

V? rog f?r? r?spunsuri în sictir, nu vre?i s? r?spunde?i da?i pas.

V? mul?umesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

dac? încerc s? dau dublu-click pe fi?ierul creat „exemplu.exe” îmi apare o fereastr? cmd ?i se închide repede, de ce?

Pentru ca programul isi incheie executia si se inchide. Merge asa de rapid incat nu apuci sa vezi ce iti afiseaza. Poti sa rulezi programul dintr-un cmd si sa vezi outputul sau poti sa pui in cod un getch() sau system("pause") sau whatever chiar inainte de finalul programului (return 0) pentru a astepta un input de la user astfel incat sa nu se inchida inainte sa vezi rezultatul.

O alt? întrebare: Voi ce compilator folosi?i? Eu am pe computer Code:: Blocks ?i Borland, nu ?tiam care e mai bun.

Toate sunt bune...cel putin pentru inceput cand inveti nu ar trebui sa existe vre-o diferenta considerabila. Daca folosesti code::blocks atunci probabil ai mingw ca si compilator. Daca folosesti Visual Studio, o sa ai compilatorul de la Microsoft etc..

?i înc? ceva: Nu în?eleg ce a? putea crea cu C/C++ mai complex (nu un calculator) ?i cum st? treaba cu partea grafic?.

Practic, ai putea face orice...

Un server, un joc, o aplicatie desktop, o librarie etc etc etc

Cat despre UI:

https://www.wxwidgets.org/

Qt - Developer Resources - documentation, guides, forums

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Ba da, are ceva. Acele fisiere fac parte din procesul de compilare.

Citeste ce ti-a dat @nedo si vei observa. Ca idee, fisierele alea .o sub object file-uri adica niste intermediari intre compiling si linking. Daca exista o eroare in codul tau, Visual Studio (sau orice alt IDE/compilator) care este un IDE pe care il recomand nu va general fisiere .o dar va continua sa incere sa builduiasca aplicatia.

Pe scurt, compilatorul creeaza un asemenea object file pentru fiecare fisier sursa, inainte de a le linka impreuna intr-un executabil.

Cat despre partea grafica: poti folosi QT ca si IDE pe partea grafica. Desigur ca in principiu e bine sa inveti baza programarii si sa avansezi incetul cu incetul.

Edited by MrGrj
Link to comment
Share on other sites

Deci pentru ce anume ar trebui s? le p?strez? Eu pân? acum doar scriam codul , compilam ?i executam programul ?i vedeam rezultatul în CMD , n-am folosit nici de cum Visual Studio..

C? tot veni vorba de el, ce pot face mai în special cu Visual Studio? De ce ar trebui s? lucrez în el?

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Uite aici cateva thread-uri pe acest subiect. In principiu, e bine sa folosesti un IDE atunci cand esti la inceput pentru: auto-complete, error-hints, compilare, debug si altele:

Unu.

Doi.

In principiu, asta tine de tine si de cum iti place sa iti organizezi treburile. Pentru a vedea care IDE iti este folositor, trebuie sa le incerci pe toate.

Poti citi pe wiki tot ceea ce poti face cu jucaria asta.

Edited by MrGrj
Link to comment
Share on other sites

Deci ar trebui s?-mi aleg un IDE gen : QT sau Visual studio pentru partea GUI , iar dac? vreau doar s? înv?? s? folosesc limbajul m? pot rezuma doar la compilatori.. Cam asta am în?eles..

Edit: La compilerul Borland este un subdirector numit „include” unde sunt toate fi?ierele antet (*.h) , nu în?eleg unde sunt cele de la Code:: Blocks, nu în?eleg absolut nimic dintr-un asemenea fi?ier de?i ?tiu care-i rolul lui, ar trebui s? înv?? ceva suplimentar pentru asta?

Edited by EX-98392
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...