Jump to content

Recommended Posts

Salut, eu sunt S.L.C (scurt pentru Sandu Liviu Catalin) si am 22 de ani. Hobiul meu este programarea (daca asa se spune). Limba mea preferata de programare este C++, in special reviziile recente (C++y...).

Am inceput acum cativa ani cu Lua intr-un program numit Autoplay Media Studio. Nimic interesant, dar indeajuns cat sa-mi capteze atentia. Am trecut pe urma la PHP si cate putin din alte limbi similare (Python, Perl etc.). Pe urma am realizat ca PHP ma tine pe loc in cea ce tine de cunostine de programare. Parca totul era mura in gura.

Atunci m-am apucat putin de C pana m-am acomodat cu conceptul limbilor de programare statice. Dupa ce m-am acomodat cu C, am avansat la C++ si pot spune ca la inceput a fost foarte greu pana am inteles cum stau lucrurile intr-o limba de programare mai avansata.

Pot spune ca sunt destul de competent in C++(y) dar nu sunt genul care se lauda singur. Dimpotriva, urasc persoanele care isi autoevalueaza competentele.

Dupa cum am spus, este doar un hobby. Deci nu am studii superioare (nici prea multa scoala dupa cum se vede). Dar poate ca este un lucru bun. Adica, fac asta pentru ca imi place.

Cu toate cele spuse, ma bucur ca sunt aici si sper sa invat cate ceva de pe acest forum :)

Link to comment
Share on other sites

Ce este C++ (y)?

Pai sti cum reviziile recente din C++ se numesc gen C++0x (early days, no idea what it was), C++11, C++14, C++17 etc.

C++1y este pentru C++14 cea ce C++0x a fost pentru C++11 si cea ce C++1z va fi pentru C++17. Cum am pus eu acolo un fel de "toate versiunile" asta sa nu mai insir toate reviziile. Da, (y) este identificat si de un emoticon popular pe FB dar eu l-am folosit in loc de anul reviziilor.

Oricum, multumesc tuturor pentru primirea calduroasa :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...