Jump to content
Che

Cel mai bun limbaj de programare pentru AI ?

Recommended Posts

Din cate am inteles nu trebuie sa te mai chinui tu cu C++ sau cu alt limbaj asemenea ca sa faci diferite retele neuronale, algoritmi genetici si alt soi de algoritmi specifici pentru AI ca cica s-au creat si pus bine la punct niste limbaje speciale de programare, special pentru AI.

Cica e Scala, Prolog, Cobol, Erlang, Hashkell, si... habar n-am, astea am inteles eu ca ar fi, sper sa nu le fi gresit numele.

Daca vrei sa programezi un creier artificial cum era ala numit Skywater din Terminator, care ar fi cel mai indicat ?

Care e cel mai complet si mai bun limbaj pentru AI ?

Ce anume poate face unul si nu pot face celelalte ?

@rukov

Edited by Che
Link to comment
Share on other sites

Un "ai" il poti scrie in oricare din limbajele pe care le-ai specificat. In oricare din cazuri este ceva extrem de dificil, pentru ca implica aplicarea unui numar foarte mare de algoritmi matematici. Din punctul meu de vedere, tot c++ pare a fi mai ok pentru asa ceva, intrucat hashkell erlang si prolog, daca nu ma insel sunt limbaje procedurale si sunt ceva mai greu de folosit(cel putin pana te obisnuiesti cu el). Ideal ar fi insa, sa lucrezi cu limbajul cu care esti cel mai familiarizat.

Link to comment
Share on other sites

Vrei ceva optim si bengos use fucking C nu C++.C tata.Te uiti fain frumos in cartea de biologie cum functioneaza un creier si simulezi in C.Nu recomand Prolog sau orice alt cacat high level deorace nu ai performanta.Use C and threads si faci treaba.

Al nu prea tine de programare tine mult de algortimica.Si cum gandesti totul.

Link to comment
Share on other sites

Eu te-as incuraja sa inveti Prolog, mai apoi Haskell si sa le folosesti pe fiecare atunci cand se pliaza mai bine pe necesitatile tale.

Prolog-ul e genial pentru ca te lasa sa te exprimi in limbaj "natural", poti transforma foarte usor logica pura in inteligenta artificiala. Nu e greu de invatat, dar e altceva fata de c/c++. E mai usor sa il inveti daca uiti tot ceea ce stii despre programare si o iei de la 0, ca un copil (exista studii care arata ca un copil invata mai rapid Prolog decat C, tocmai datorita faptului ca e mai apropiat de felul in care gandim).

Nu sunt de acord cu ce spun colegii mai sus (sa folosesti C/C++ pentru plusul de performanta). Daca argumentul lor ar fi suficient de bun, acum toti am folosi doar limbaje de asamblare si ne-am simti vinovati pentru ca nu scriem direct cod masina.

Link to comment
Share on other sites

Vrei ceva optim si bengos use fucking C nu C++.C tata.Te uiti fain frumos in cartea de biologie cum functioneaza un creier si simulezi in C.Nu recomand Prolog sau orice alt cacat high level deorace nu ai performanta.Use C and threads si faci treaba.

Al nu prea tine de programare tine mult de algortimica.Si cum gandesti totul.

Threads, un concept atat de invechit.

Se vede ca scrii web, C nu este super rapid by default, C este recomandat pentru performanta doar in cazul in care este necesara optimizarea codului si resurselor dar tre sa tii cont de alte lucruri, gen threads, sa tii 1000 de threads de consuma super multe resurse sau sa tin 100.000 de task-uri paralele(in alte limbaje este concurenta), eu prefer 100.000 de task-uri paralele decat 1000 de threads.

Lets stop the C/C++ BS.

Edited by Vlachs
Link to comment
Share on other sites

Vrei ceva optim si bengos use fucking C nu C++.C tata.Te uiti fain frumos in cartea de biologie cum functioneaza un creier si simulezi in C.Nu recomand Prolog sau orice alt cacat high level deorace nu ai performanta.Use C and threads si faci treaba.

Al nu prea tine de programare tine mult de algortimica.Si cum gandesti totul.

Are you serious ???

C , C++ nu este conceput pentru programarea functionala.

Nu ai performanta utilizand limbaje precum Prolog, hashkel ?? Cat cod scrii in C pentru a parcurge un arbore de decizie de 200k noduri si cat cod scrii in Prolog ? Si pun pariu ca atunci cand ti-a ajuns pe la jumatatea arborelui C-ul incepe sa o ia razna.

Majoritatea limbajelor pentru AI utilizeaza programarea functionala.

Asa cum zicea TheTime trebui sa o iei cu programarea de la 0 pentru a face ceva cu Prolog ( prolog am studiat in facultate).

Daca imi aduc bine aminte Prolog avea un rahat de loop in care rezultatele iteratiei erau afisate dupa ce se termina loop-ul ceea ce era absurd pentru cineva obisnuit cu Java, C++.

Ceea ce cauti tu se numeste PROGRAMARE FUNCTIONALA.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Ma mir ca nu a amintit nimeni de Lisp si in special MATLAB-ul care e foarte bun atunci cand implicam matricele in retele neuronale( ceea ce te intereseaza pe tine ), optimizari and stuff :)

Mai mult, pana si Python-ul are o vasta arie de acoperire in ceea ce priveste AI. (multe librarii pentru AI + extensii cacalau pentru a procesa date)

Exemple in python: Numpy, Scypy, Pybrain

Nu uita insa ca si partea hardware este foarte importanta + metodologia pe care o aplici.

Link to comment
Share on other sites

@MrGrj

Cu Prolog poti construi retele neuronale si algoritmi genetici sau fuzzy logic si care mai sunt ei ?

M-am uitat asa in mare peste limbajul prolog (nu m-am apucat sa-l invat, doar am aruncat un ochi peste el) si vad ca in general pare a fi mai mult un fel de limbaj de interogare a unei baze de date, gen sa construiesti un bot inteligent de tip chat bot, cum gasesti si pe net destui, dar daca vrei sa construiesti cu el un program care sa ecunoasca diferite chestii din imagini, spre exemplu vazusem mai demult pe net cum ca unu facuse un program si ii dadea mai multe imagini si el spunea ce/cine e in imagini: cal, caine, om, bagaboanta, Hitler etc.

Poti face asa ceva si cu prolog ? Poti construi retele neuronale si algoritmi genetici in prolog ?

Ce poti face mai exact cu acest limbaj ? Nu aveti niste exemple de "minuni" facute in prolog ?

Multumesc anticipat !

Apropo, daca invat prolog de ce sa imi mai bat capul sa mai invat si hashkel si/sau eralang ? Nu mai bine inveti unu si bun decat sa inveti 2-3 si pe niciunu sa nu-l stapanesti calumea ? Sau e ceva ce unul din ele nu poate sa faca sau care-i faza ?

Link to comment
Share on other sites

Salut, da, se pot construi algoritmi genetici si retele neuronale in prolog

aici ai o mica discutie si aici ai atasamentul postat de unul din utilizatori in discutia respectiva cu niste implementari in prolog pentru algoritmi genetici smd.

Iar motivul pentru care ai putea invata si celelalte limbaje, este pentru ca iti formeaza gandirea intr-un anume fel. Spre exemplu multe persoane cu care am discutat(ce programau in special in limbaje oop gen java, php, c++) mi-au spus ca si-au imbunatatit atat felul de a gandi, cat si modul de a scrie cod dupa ce au invatat un limbaj functional cum este haskell.

Link to comment
Share on other sites

Salut, da, se pot construi algoritmi genetici si retele neuronale in prolog

aici ai o mica discutie si aici ai atasamentul postat de unul din utilizatori in discutia respectiva cu niste implementari in prolog pentru algoritmi genetici smd.

Iar motivul pentru care ai putea invata si celelalte limbaje, este pentru ca iti formeaza gandirea intr-un anume fel. Spre exemplu multe persoane cu care am discutat(ce programau in special in limbaje oop gen java, php, c++) mi-au spus ca si-au imbunatatit atat felul de a gandi, cat si modul de a scrie cod dupa ce au invatat un limbaj functional cum este haskell.

Pai si care e mai bun: eralng sau haskell sau prolog ? Scala e tot din aceeasi categorie ? E mai bun Scala ? Iar lips ce mai e ? Asta e si asta bun ? Care e cel mai bun ?

Link to comment
Share on other sites

Salut, da, se pot construi algoritmi genetici si retele neuronale in prolog

aici ai o mica discutie si aici ai atasamentul postat de unul din utilizatori in discutia respectiva cu niste implementari in prolog pentru algoritmi genetici smd.

Iar motivul pentru care ai putea invata si celelalte limbaje, este pentru ca iti formeaza gandirea intr-un anume fel. Spre exemplu multe persoane cu care am discutat(ce programau in special in limbaje oop gen java, php, c++) mi-au spus ca si-au imbunatatit atat felul de a gandi, cat si modul de a scrie cod dupa ce au invatat un limbaj functional cum este haskell.

Traditional LISP se foloseste in domeniul inteligentei artificiale. Da, respectivele limbaje pot largi orizonturile in ceea ce priveste rezolvarea unei probleme(ofera alte unghiuri de abordare). Daca, doresti, insa, sa inveti despre cum se lucreaza cu x86_64 este recomandat sa inveti C/assembly.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...