Jump to content
TheAnalyst

Facebook + Adsense

Recommended Posts

Salut,

De ceva timp ma ocup de acest mod de a face bani, mai exact de o luna dar m-am documentat destul de bine inainte si am reusit spre suprinderea mea sa fac cu o investitie de @ 150ron - 22.000 de likeuri.

Despre facebook si adsense:

Ideea este in principiu simpla , strangi multe likeuri la o pagina(le poti strange in 2 feluri cu sau fara bani ,eu am ales partea cu bani, fara bani este mult mai dificil daca nu chiar imposibil ) iti creezi un site de articole/stiri/bancuri etc (genul de site cu care daca apelezi la SEO nu o sa fii in prima pagina nici dupa 100 de ani fiindca nu te pui cu greii din aceste domenii) creezi articole si pui linkul de la articole pe pagina de facebook, indivizii respectivi intra si daca vad o reclama interesanta dau click pe ea si ca prin minune faci un cacat de 0,05Euro, daca ai pagina internationala poti sa iei si 25$ pe click dar ca sa promovezi o pagina internationala fara 1500$ lunar nici nu se uita la tine.

Statisticile pe care le-am vazut cu ochii mei arata cam asa, la 850.000 de vizualizari lunare cu un ctr de 3-3,5% lunar primesti 1200Euro.

Pana aici toate bune, imi cer scuze daca nu am fost organizat in scriere, sunt genul de persoana care sare de la o idee la alta.

Ce as vrea eu sa stiu de la voi fiindca sunt sigur ca pe aici mai sunt gusteri care fac acelasi lucru :

1.Ce metode cunoasteti cat mai avantajoase de like/ron.

2.Eu inca nu mi-am facut cont adsense fiindca am considerat ca nu e cazul sa imi bat capul cu asa ceva pana nu fac 100k likes si as vrea sa stiu care e cea mai usoara metoda sa fac un cont adsense (tin sa mentionez ca am un website dar mi-e lene sa stau sa scriu articole de o mie si ceva de cuvinte).

3.Daca nu imi fac un cont adsense si ma decid sa cumpar unul, imi pot pune datele mele , nume tot, adica propietarul il mai poate lua inapoi?

4.Care ar trebui sa fie varsta medie a utilizatorilor de pe pagina?

Metodele mele de a face like le dau gratis dar doar pe privat si doar utilizatorilor cu 50 de postari sau mai mult. Eu prin aceasta postare mai degraba caut un grup de oameni cu care sa ma sfatuiesc fiindca vorba aia "unde's multi puterea creste"

Imi cer scuze inca o data pentru greselile de ortografie daca am asa ceva, nu sunt interesat sa devin profesor de limba romana asa ca va puteti abtine de la comentarii inutile

Edited by TheAnalyst
Link to comment
Share on other sites

Depinde de la caz la caz. Iti dau un exemplu. In romania sunt circa 7.7 milioane utilizatori de facebook, majoritatea activi cu varste cuprinse intre 18-34 ani, 48 % Femei, 52 % barbati. Cel mai eficient este sa targetezi public tinta, sa faci reclame nu pentru "Seo" ci pentru utilizator. Trebuie sa muncesti putin la o reclama, daca arunci o imagine si un text pe ea si scrii 100 de cuvinte, ai facut cacatu praf. Trebuie sa te bazezi pe stiri care intereseaza publicul vizat, sa ii atragi prin ce oferi, ma refer sa nu scrii balarii ca majoritatea.

// Din pacate la noi, prostia supravietuieste, un articol: Vadim Tudor a injurat ca la usa cortului si a batut-o pe Zavoranca sau stiri de genul, iti aduc castig la noi in tara, unde barfa e ridicata la nivel de arta . Intr-o tara civilizata nu prea ai sa vezi asa ceva.

Edited by sleed
Link to comment
Share on other sites

Depinde de la caz la caz. Iti dau un exemplu. In romania sunt circa 7.7 milioane utilizatori de facebook, majoritatea activi cu varste cuprinse intre 18-34 ani, 48 % Femei, 52 % barbati. Cel mai eficient este sa targetezi public tinta, sa faci reclame nu pentru "Seo" ci pentru utilizator. Trebuie sa muncesti putin la o reclama, daca arunci o imagine si un text pe ea si scrii 100 de cuvinte, ai facut cacatu praf. Trebuie sa te bazezi pe stiri care intereseaza publicul vizat, sa ii atragi prin ce oferi, ma refer sa nu scrii balarii ca majoritatea.

stirile interesante despre oameni de calitate au un impact de toata jena, daca pun o stiri cum ca marioara zavoranu a inviat impactul este de 10 ori mai mare, nu uita in ce tara de cretini traim

Link to comment
Share on other sites

Ceea ce majoritatea lumii inclusiv tu greseste este faptul ca exista mai multe tipuri de traffic si mai multe tipuri de nise.

Tu cu planul tau ai gresit din start cand ti-ai ales o pagina (practic nisa) de bancuri, ce iti ofera traffic tier 3 cu care mai mult de 5 centi pe click nu o sa iei. Si ca sa iei acei 5 centi trebuie prin site sa treaca minim 1k trafic.

Singurul mod de a reusi in IM este a apela la calitate nu cantitate si cand ma refer la calitate spun despre trafic targetat pe o nisa ce are potential de monetizare.

Un alt mod prin care vei esua este modalitatea de monetizare. Adsense functioneaza doar pentru site-uri ce au trafic la greu si mai ales au trafic pe o nisa ce are un CPC destul de mare.

Hai sa-ti zic metoda mea : trafic targetat -> 80-90% click rate -> conversie ~10% -> ~1$/conversie

snip.png

Si asta e doar trafic tier 2 si nu e PPC .

Link to comment
Share on other sites

Salut,

De ceva timp ma ocup de acest mod de a face bani, mai exact de o luna dar m-am documentat destul de bine inainte si am reusit spre suprinderea mea sa fac cu o investitie de @ 150ron - 22.000 de likeuri.

Despre facebook si adsense:

Ideea este in principiu simpla , strangi multe likeuri la o pagina(le poti strange in 2 feluri cu sau fara bani ,eu am ales partea cu bani, fara bani este mult mai dificil daca nu chiar imposibil ) iti creezi un site de articole/stiri/bancuri etc (genul de site cu care daca apelezi la SEO nu o sa fii in prima pagina nici dupa 100 de ani fiindca nu te pui cu greii din aceste domenii) creezi articole si pui linkul de la articole pe pagina de facebook, indivizii respectivi intra si daca vad o reclama interesanta dau click pe ea si ca prin minune faci un cacat de 0,05Euro, daca ai pagina internationala poti sa iei si 25$ pe click dar ca sa promovezi o pagina internationala fara 1500$ lunar nici nu se uita la tine.

Statisticile pe care le-am vazut cu ochii mei arata cam asa, la 850.000 de vizualizari lunare cu un ctr de 3-3,5% lunar primesti 1200Euro.

Pana aici toate bune, imi cer scuze daca nu am fost organizat in scriere, sunt genul de persoana care sare de la o idee la alta.

Ce as vrea eu sa stiu de la voi fiindca sunt sigur ca pe aici mai sunt gusteri care fac acelasi lucru :

1.Ce metode cunoasteti cat mai avantajoase de like/ron.

2.Eu inca nu mi-am facut cont adsense fiindca am considerat ca nu e cazul sa imi bat capul cu asa ceva pana nu fac 100k likes si as vrea sa stiu care e cea mai usoara metoda sa fac un cont adsense (tin sa mentionez ca am un website dar mi-e lene sa stau sa scriu articole de o mie si ceva de cuvinte).

3.Daca nu imi fac un cont adsense si ma decid sa cumpar unul, imi pot pune datele mele , nume tot, adica propietarul il mai poate lua inapoi?

4.Care ar trebui sa fie varsta medie a utilizatorilor de pe pagina?

Metodele mele de a face like le dau gratis dar doar pe privat si doar utilizatorilor cu 50 de postari sau mai mult. Eu prin aceasta postare mai degraba caut un grup de oameni cu care sa ma sfatuiesc fiindca vorba aia "unde's multi puterea creste"

Imi cer scuze inca o data pentru greselile de ortografie daca am asa ceva, nu sunt interesat sa devin profesor de limba romana asa ca va puteti abtine de la comentarii inutile

Foarte interesanta ideea ta, Acum sa trecem la adsense.

Cumperi un domeniu si faci un blog, si te apuci sa copiezi niste stiri de pe cancan, wowbiz sau spynews, apoi dupa o perioada aplici pentru un cont adsense, daca nu merge asa, faci un bloc pe blogspot si te accepta sigur sigur.

Ori daca nu cumperi un cont de adsense deja facut, pui datele tale si aia e.

Referitor la succes, nu stiu cate vizite o sa ai tu pe site de la 100k de useri de pe facebook ... acum depinde la ce castiguri te astepti.

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Am un prieten cu aceasi audienta care are 14 pagini un total de 2.5mil useri si face 4-5.000Eur pe luna garantat. Aici as vrea sa ajung cu o investitie de 10,000 ron @sandabot asta a fost prima pagina de experimente, o sa incerc pe mai multe nise , daca nu faci experimente nu inveti , oricum orice nisa as alege banii pe care i-am bagat ii scot in scurt timp, iar zic eu ca 22 de mii cu 150ron e super bine ar insemna 110k cu 750ron (bani pe care ii scoti intr-o luna)

Edited by TheAnalyst
Link to comment
Share on other sites

Am un prieten cu aceasi audienta care are 14 pagini un total de 2.5mil useri si face 4-5.000Eur pe luna garantat. Aici as vrea sa ajung cu o investitie de 10,000 ron

Pai asta e alta mancare de peste :). cu 2.000.000 poti face bani :) acum nu stiu cati bani .... mie mi se pare mai buna metoda lui sandabot.

Apropo de like-uri. De 450 RON cate like-uri primesti

Edited by ZeroDoi
Link to comment
Share on other sites

Pai asta e alta mancare de peste :). cu 2.000.000 poti face bani :) acum nu stiu cati bani .... mie mi se pare mai buna metoda lui sandabot.

sunt total de acord cu ce zici tu , dar sandbot are o experienta in spate , etc , eu imi stiu locul , sunt genul de om care nici nu pleaca capul dar nici nu il tine prea ridicat, adica sa fac ce zice sandbot imi trebuie o nisa foarte buna si trebuie sa pun content de calitate doar pe nisa aia si nu poate fi orice cacat de nisa.

pai daca de 150 primesc 22 de mii de 450 ar veni cam 60-70 depinde foarte mult de organici

Edited by TheAnalyst
Link to comment
Share on other sites

Explica si mie printr-un PM cum ai luat 22k like-uri cu doar 150 lei. Chiar sunt curios, avand in vedere ca pe "piata neagra" se vinde cu ~5 euro, mia de like-uri.

e simplu , stiu ce e viral , stiu ce atrage masele de oameni , sa zicem ca la prostime ma pricep foarte bine

la postarea pe care am promovato cu 150 de ron , am impactul de 1.1m dintre care 70% organici

iar aia 1000 la 5euro nu au pic de impact ca sunt ori boti ori arabi indieni etc

Edited by TheAnalyst
Link to comment
Share on other sites

@TheAnalyst

puteti sa-mi recomandati si mie o sursa de cumparat like-uri de RO? cantitati mici din pacate dar sa provina din surse ok nu din addmefast sau clone asemanatoare.

cel mai bine lucrezi direct cu facebookul , daca esti un pic destept iei likeuri la 0.01 sau chiar mai putin

Link to comment
Share on other sites

nu pot sa dau chiar mura in gura, eu am mers pe nisa de divertisment 20% din investitie si a mers la fel de bine 0.01 lei/click dar am preferat sa merg pe general si am obitnut cu 7 lei si 2500 de likeuri pe zi adica am platit 0,0028/like dar am avut si zile cu 300 de like, oricum tin sa mentionez impactul meu la 150ron este de 1.1m dintre care 70% sunt organici adica nu am platit pentru ei

Link to comment
Share on other sites

Guest limbric_mic

Ca si idee likeuri naturale poti obtine :).

Uite eu am o pagina de bancuri, luand cronologic, la inceput postam bancuri rar gen o data pe saptamana, .. in primele luni am avut gen 300 de likeuri .. dupa ceva timp 2k .. 3k ... si nu postam mai deloc, si dintr-o data m-am trezit cu 7k pe plus, si nici acum nu postez regulat dar tot vin.

Publicul e atras in mare parte de bancuri „scarboase” gen cum sunt femeile .. urmand ceva urat despre ele si acelasi lucri si despre barbati (tipele dand like la cele cu barbati si barbatii la cele rautacioase cu femei, efectiv asta ma scarbeste dar nah asta e mentalitatea)...

Dar este un lucru ciudat ce il intalnesc .. impacturile postarilor de obicei sunt intre 70 si 500, iar cand incerc sa postez linkuri .. nu prea fac rost de „impact” per link .. nah facebook .

Link to comment
Share on other sites

Ca si idee likeuri naturale poti obtine :).

Uite eu am o pagina de bancuri, luand cronologic, la inceput postam bancuri rar gen o data pe saptamana, .. in primele luni am avut gen 300 de likeuri .. dupa ceva timp 2k .. 3k ... si nu postam mai deloc, si dintr-o data m-am trezit cu 7k pe plus, si nici acum nu postez regulat dar tot vin.

Publicul e atras in mare parte de bancuri „scarboase” gen cum sunt femeile .. urmand ceva urat despre ele si acelasi lucri si despre barbati (tipele dand like la cele cu barbati si barbatii la cele rautacioase cu femei, efectiv asta ma scarbeste dar nah asta e mentalitatea)...

Dar este un lucru ciudat ce il intalnesc .. impacturile postarilor de obicei sunt intre 70 si 500, iar cand incerc sa postez linkuri .. nu prea fac rost de „impact” per link .. nah facebook .

Domeniul meu este pe nisa asta "entertainment website" nu pun doar bancuri pun tot felul de stiri funny, dar pe viitor pot sa fac alte siteuri/pagini pe alte nise vedem cat castig cum ma ajuta si buzunarul

Link to comment
Share on other sites

În general, pe ni?a asta, lumea vrea doar s? vad? bancul ?i gata. A?a cum au spus ?i ceilal?i mai sus, de?i dac? e mai u?or s? faci like-urile, traficul nu e de calitate ?i de cele mai multe ori, nu merit?.

@sandabot - Traficul targetat îl iei folosind (în mare parte?) ?i Facebook / reclame pl?tite? Sau vorbeai în general?

Link to comment
Share on other sites

TheAnalyst;627797Statisticile pe care le-am vazut cu ochii mei arata cam asa, la 850.000 de vizualizari lunare cu un ctr de 3-3,5% lunar primesti 1200Euro.

Ai fi dragut ce progrom sau site folosesti pt a afla aceste date?

Edited by luca123
nu aparea citatul
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...