Jump to content
jayluc

Windows 10. Pro sau Contra?

Recommended Posts

Fie ca faceti acum schimbarea si va e mai usor, fie ca o faceti mai tarziu, daca va fi lts, toti vom trece pe w10.

cum spune @SynTAX majoritatea vor trece la win 10 .. asa am fost si cu win xp .. nu mi-a placut nici vista nici win 7 .. linux e bun !

Edited by evolet
Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc Windows 10 de cateva luni buni ca sistem principal. Tinand cont ca e Technical Preview, am mai intalnit buguri. Are un design foarte reusit, parerea mea. Au combinat Windows 7 cu Windows 8 pentru cei care au boala pe Metro Style. Cu toate ca cica Windows 10 e conceput de la 0, nu pot sa zic ca am observat imbunatatiri la performanta. Per total, il consider o versiune reusita.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

De mers , merge foarte bine , dar e prea colorat pentru gustul meu , nu as da win 7 pe 10 , dar totusi m-ar tenta Linux ... Adevar graieste cel care a zis ca lumea va trece pe win 10 , dar nu toti , deci cu alte cuvinte , RAMAN NEUTRU :)) .

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
E win10shit , si asta cu keylloger banuiesc prefer sa raman la w7 ori de ce nu sa pun linux si fac dualboot si cand am chef sa mai invat sa lucru pe linux ii dau bice

Doar nu crezi ca acel keylogger iti va fura tie contul de Metin2, nu? Acel "keylogger" de care vorbesti este pe toate versiunile de Windows. Probabil doar pe asta l-au descoperit. Nu-i nimic nou.

Link to comment
Share on other sites

Doar nu crezi ca acel keylogger iti va fura tie contul de Metin2, nu? Acel "keylogger" de care vorbesti este pe toate versiunile de Windows. Probabil doar pe asta l-au descoperit. Nu-i nimic nou.

Pacat ca faci referire la tine , nu joc metin nici n-am jucat si nici nu am in plan sa joc , desigur dupa atati ani s-a descoperit prefer sa raman w7 ori window xp de ce nu , nu e o coincidenta ca s-a aflat in 8 , in 7 de ce nu s-a gasit nimic ?

Link to comment
Share on other sites

Iar te-au lasat ai tai sa bei apa de la robinet? windows 10 e cea mai mare porcarie creeata de Microsoft de la windows vista in coace.

chiar e necesar sa ma jignesti? pur si simplu mi-am spus parerea prietene nu e nevoie sa jignesti (mai rau decat o jignire e o jignire fara rost doar de dragul de a jigni) GJ sper ca esti mandru

Link to comment
Share on other sites

Folosesc Windows 10 de când a ap?rut. Pot s? zic c? l-au f?cut din ce în ce mai bun. (Compara?ie cu W8)

Fa?? de Windows 8:

Pro:

- Revenirea la start menu (care acum poate face ?i resize).

- Tot nu po?i sc?pa de aplica?iile metro în meniul de start. Dar le po?i face pe toate foarte mici. Unele din ele au ?i preview (cea cu vremea)

aplicatii_start.jpg

- În sfâr?it o aplica?ie de calendar decent? (calendarul care apare când ape?i click pe ceas era acela?i de la Windows 95 în coace). Acesta va putea fi sincronizat cu Google, de exemplu.

calendar_w10.jpg

- Sistem de notific?ri unificat (adic? ai un singur tip de notific?ri, nu utorrent un popup, windows altfel de popup, chrome altfel)

- DirectX12

- Multiple Desktop la fel ca pe Linux (ctrl+windows+sageti). Pot sa zic ca e mai rapid/usor de folosit.

- In sfarsit cmd.exe care copy/paste/select

Contra:

- Fiind un "preview" - foarte multe bsod-uri, buguri. Glitch-uri.

- Foarte IO intensive (mai ales la boot). Imi amintesc ca pe Windows 7 bootam si sanatate. Aici imi sta HDD-ul la full load inca 2 minute.

- Aplica?iile metro de set?ri (control panel) sunt mult mai restrictive, cu mult mai pu?ine op?iuni.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...