Jump to content
Che

Spatiu de stocare nelimitat, latime de banda nelimitata, procesor nelimitat etc. ?

Recommended Posts

Sa zicem ca-mi fac un cont la goddady sau hostgator (desi parca e ceva mai convingator godaddy) sau alta firma de hosting si aleg varianta aia pe care o au mai toti cu "Unlimitated hosting" Unlimited bandwich, Unlimited processor si absolut toate e "Unlimited".

Ok. Fac chestia asta, platesc etc. totul in regula.

Si imi hostez un site gen joc online care e si comunitate de gameri si de toate si ajunge sa ocupe spatiu de stocare cat ocupa si tot Facebook-ul pe serverele celor de la Facebook, latime de banda e de asemenea uriasa, iar necesarul de procesare e maxim posibil.

Ce se va intampla ? Imi vor bloca situl ? Au voie sa faca asta din moment ce le-am platit pentru asa ceva si din moment ce ei spun chiar ei ca ofera asa ceva ?

Link to comment
Share on other sites

De obicei se aplica "fair usage policy". Adica pentru fiecare plan ei seteaza un anumit threshold care ii alerteaza cand cineva atinge acele limite in mod frecvent (bineinteles ca nu sunt facute publice). De exemplu la back-end la Adobe unde am un cont de administrator am optiuni sa setez sa ma alerteze, limiteze, etc. cand unul din utilizatori atinge 80% din cat consider eu, etc.

Cand atingi acele limite ei vor arunca o privire sa vada cu ce te ocupi: daca e o afacere, iti vor propune sa faci upgrade, sa te ajute cu business-ul, etc. Daca nu e cazul atunci iti vor spune in termeni foarte frumosi ca ori platesti mai mult pentru un upgrade ori iti pune limita si throttle.

La fel cum au companiile de telefonie mobila: unde au abonamente "nelimitate". Daca citesti scrisul mic de obicei iti zic ca "fair usage" inseamna la ei 3000 minute lunare ori 5000 minute lunare iar apoi vor revizui si decide cum sa procedeze cand atingi limita.

Ca si orice contract, asigura-te ca ai citit si inteles tot inainte sa semnezi. Mai ales daca ii prinzi ca nu se tin ei de contract poti scoate despagubiri frumoase sa iti inchida gura :D

Hostgator e expirat.. a fost ceva, candva, acum e prastie... Referitor la GoDaddy uite aici "Legal Agreement-ul" lor: https://uk.godaddy.com/agreements/showdoc.aspx?pageid=HOSTING_SA Ca sa nu citesti tot, dai search in pagina la cuvantul unlimited si vei vedea ce inteleg ei prin asta.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

La Godaddy am avut un site de ziua indragostitilor care a prins foarte bine. Aveam perioade in care erau 3000 de vizitatori online. iar cei de la godaddy mi-au spus ca daca intr-o ora nu fac ceva cu traficul sau daca nu fac upgrade la VPS imi suspenda contul. Din pacate chiar la suspendat. Dupa ce am discutat cu suportul a trebuit sa cumpar un VPS. Mi-au spus ca la partea de trafic (in 2 zile aproape 180 GB ) si spatiu nu e nicio problema, dar partea de procesor e o problema foarte mare. Afecteaza toate site-urile gazduite pe acel server.

Deci cand vine vorba de procesor nu prea stau la discutii.

Link to comment
Share on other sites

"Storage and Plan Limits. All Web Hosting and WordPress Hosting plans, including the unlimited plans, are subject to a limit of no more than 250,000 inodes per account for Linux® hosting accounts or 500,000 files and folders per account for Windows® hosting accounts. The plans are also limited to no more than 1,000 tables per database and no more than one gigabyte of storage per database. Any account or database that exceeds these limits may be issued a network violation warning and will be required to reduce the number of inodes, files and folders, tables or gigabytes (as the case may be), or may be temporarily or permanently suspended, in our sole discretion. All Linux hosting plans are subject to the following limitations: no more than a) 25% of one CPU core; B) 512MB of RAM; c) 100 website connections; d) 100 active processes; e) 1 MB/s disk IO."

Mai bine cumpara-ti un vps ceva din alta parte sau chiar hosting.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Iti inchide site-ul fara ca macar sa-ti faca vreun avertisment (iti trimit doar un e-mail prin care te anunta ca au facut deja asta). Vorbesc din proprie experienta cu un site ce avea 300 vizitatori/zi. Problema a fost la hostgator, nu stiu cum e cu godaddy.

Sfat: Fie cumpara un dedicat, fie daca vrei neaparat shared ia-ti cel mai scump plan de la o firma serioasa din Romania.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...