Jump to content
Guest Kronzy

Hackerii îți pot fura datele cu ajutorul căldurii emise de calculator.

Recommended Posts

Guest Kronzy

Conform rezultatelor unui studiu din Israel, hackerii ar putea fura datele chiar ?i din cele mai sigure calculatoare din lume cu ajutorul BitWhisper.

Un sistem air-gap reprezint? un calculator care este permanent izolat în mod fizic de c?tre orice re?ea nesigur?, a?a cum sunt re?elele publice sau internetul. Mai mult decât atât, acestea nu au fost niciodat? conectate cu vreun calculator care a avut vreodat? acces la internet. Sistemele air-gap sunt folosite atunci când posesorul are nevoie s? protejeze informa?ii extrem de importante. Conform celor de la Wired, printre utilizatorii comuni se num?r? organiza?iile militare, jurnali?tii ?i agen?iile publice. Pentru a extrage informa?ii dintr-un astfel de PC, se credea pân? acum c? este nevoie de acces fizic la sistemul respectiv.

BitWhisper se folose?te de temperatura sistemului air-gap

Îns? cercet?torii de la Ben-Gurion au ajuns la concluzia c? acest lucru nu este neap?rat necesar, informa?iile putând fi ob?inute ?i printr-o alt? metod?, una extrem de ingenioas? din orice punct de vedere. Folosindu-se de c?ldura emis? ?i de senzorii termici din interiorul unui calculator, hackerii ar putea colecta date importante dintr-un PC ?i ar putea s? le copieze ulterior oe un alt sistem.

De asemenea, ace?tia ar putea transmite comenzi c?tre calculatorul air-gap. Acest gen de atac a fost denumit BitWhisper, iar cercet?torii au demonstrat cum ar putea fi folosit pentru a schimba direc?ia unui lansator de rachete în miniatur?. Având în vedere c? tr?im într-o lume în care ??ri precum India, Pakistan, Coreea de Nord sau Israel de?in arme de distrugere în mas?, demonstra?ia scoate în eviden?? pericolul reprezentat de atac.

Pentru ca atacul s? aib? efect, este nevoie ca acel calculator folosit s? fie la cel mult 40 de centimetri distan?? de ?int?. Deoarece sistemul permite ca doar 8 bi?i de date s? fie transmi?i pe parcursul unei ore, nu pot fi furate cantit??i uria?e de informa?ii, ci ”doar” parole ?i comenzi scurte. Furt de parole, demonstra?ie cu rachete, cercet?torii de la Ben Gurion se pare c? au vrut s? transmit? un mesaj foarte clar. ?i au reu?it.

Tehnica se bazeaz? pe senzorii termici din interiorul PC-ului. Ace?tia sunt programa?i s? detecteze cre?terile de temperatur? pentru a declan?a cooler-ele din interior. Comunicarea dintre cele dou? sisteme s-ar realiza pe baz? de secven?e de ”1” ?i ”0”. Pentru ”1”, transmi??torul a crescut temperatura cu 1 grad, iar pentru ”0”, a coborât-o la nivelul precedent. Codul binar rezultat în urma unei secven?e a determinat sistemul ”air-gap” s? repozi?ioneze lansatorul de rachete”.

Oamenii de ?tiin?? israelieni vor s? continue studiile pentru a afla dac? atacul poate fi efectuat de la o distan?? mai mare. Se b?nuie?te c? cei de la NSA folosesc de ceva vreme aceast? metod? în atacuri asupra institu?iilor iraniene, îns? nu exist? prea mult dovezi sau declara?ii.

Sursa : Hackerii pot fura datele cu ajutorul c?ldurii emise de calculator

Interesanta metoda din "zi in zi" descoperim cate una.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred, cel pu?in nu din vorbe goale.

În acel demo putea efectiv codul transmis de pc-ul din dreapta s? repozi?ioneze sistemul de rachete, iar cel din stânga doar s? ruleze chestii random.

Pu?ine se leag? iar marja de eroare trebuie s? fie mult prea mic?, pentru c? un bit de 1 sau 0 în plus deja schimb? multe.

Link to comment
Share on other sites

Destul de interesanta stirea ( si tot o data inspaimantatoare ) adica totusi caldura emisa de pc? o.O LOL

@quadxenon ce ar fi sa nu mai comentezi aiurea si sa iti vezi de treaba?

da sunt mirat fiindca e destul de ingenioasa metoda.

Stiu ca am postat si eu de asta am si comentat.

Edited by Aerosol
Link to comment
Share on other sites

Destul de interesanta stirea ( si tot o data inspaimantatoare ) adica totusi caldura emisa de pc? o.O LOL

Lasi comentarii ca proasta-n pula. ( o.O LOL etc )

Citeste ce a scris wildchild, habar nu ai la ce se refera, habar nu ai ce e sistemul binar, cum se calculeaza un numar binar, ce valoare are in alte encodari

Nu stii ce e codul lui Hamming.

Nu stii ce e bit-ul de paritate.

Nu stii ce e controlul de erori din sistemul binar.

Nu stii cum sa calculezi pozitia unui bit care detine o eroare.

Nu stii cat de mult poate schimba un bit fie el 0 sau 1 valoarea unui cod binar.

Nu stii nimic.

Edited by Reckon..
Link to comment
Share on other sites

Ba frate imi explica si mie ce sunt cu articolele astea de cacat?

Dintr-un experiment cat de cat interesant poti sa ajungi la :"hecarii iti sparg" si-ti dreg.. Laso-n pana mea de treaba.

N-am vazut metoda mai impracticabila de "hecuit" ca asta.

De la descifrarea binara la "spargerea" contului de fb nu e rocket-science . Dar ca sa te pui tu in pozitia ca sa "recoltezi" acele date eu zic ca e destul de dificit.

Btw, cum ramane cu water-cooling? Credeti ca oricine intreg la minte cu date sensibile nu si-ar lua metode de protectie?

In esenta ideea e plauzibila, dar impractica, si foarte putin probabil realizabila.Nu cred eu ca s-a realizat acest experiment pentru a le da idei alora cu "palarii negre" ,mai degraba pentru a descoperii vulnerabilitatea pe care o reprezinta aceste sisteme fizice.

PS: Titlu de articol tipic romanesc.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu altii cum sunt dar eu cand ma gandesc la copilaria mea realizez ca nu am invatat nimic.

Acesta este un articol foarte bun, echilibrat postat de o persoana super bine citita.

As vrea sa mai postezi asa articole.

BRAVO KRONZI, BRAVO AEROSOL.

edit1:

Dislikes aa7670 disliked this post

---------------------- VOI REALIZATI CA ERAM SARCASTIC NU?

Nu trebuie sa sariti cu dislike-urile...

Pentru mintea voastra traduc postul meu:

------------------

Nu stiu altii cum sunt dar eu cand ma gandesc la copilaria mea realizez ca nu am invatat nimic.

translated:

Doamne cat timp am pierdut sa citesc thread...

---------------------------------------

-------------------------

Acesta este un articol foarte bun, echilibrat postat de o persoana super bine citita.

As vrea sa mai postezi asa articole.

translated:

ARTICOL CRETIN

---------------------------

-----------------------

BRAVO KRONZI, BRAVO AEROSOL.

translated:

rst jokers

-----------------------

Edited by mov_0ah_01
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu altii cum sunt dar eu cand ma gandesc la copilaria mea realizez ca nu am invatat nimic.

Acesta este un articol foarte bun, echilibrat postat de o persoana super bine citita.

As vrea sa mai postezi asa articole.

BRAVO KRONZI, BRAVO AEROSOL.

edit1:

Dislikes aa7670 disliked this post

---------------------- VOI REALIZATI CA ERAM SARCASTIC NU?

Nu trebuie sa sariti cu dislike-urile...

Pentru mintea voastra traduc postul meu:

------------------

Nu stiu altii cum sunt dar eu cand ma gandesc la copilaria mea realizez ca nu am invatat nimic.

translated:

Doamne cat timp am pierdut sa citesc thread...

---------------------------------------

-------------------------

Acesta este un articol foarte bun, echilibrat postat de o persoana super bine citita.

As vrea sa mai postezi asa articole.

translated:

ARTICOL CRETIN

---------------------------

-----------------------

BRAVO KRONZI, BRAVO AEROSOL.

translated:

rst jokers

-----------------------

am dat dislike pentru ca ironia/satira ta e penibila, nu pentru altceva. articolul in sine oricum e copiat de si pentru cei carora le curge scuipat din gura

Link to comment
Share on other sites

Este ca ai avut tu acel intelect iesit din comun si ti-ai dat seama de sarcasmul meu atipic?

FIX TU? Sa fiu eu Doamne?

Ideea e ca ti-a displacut "satira" mea penibila pentru ca ii aprobi pe husenii aia care copiaza defapt... nu?

Ergo, esti unul din aia cu scuipatu-n gura sa inteleg.

M-ai amagit, eu credeam in tine dar in schimb tu nimic.....

Link to comment
Share on other sites

Pentru simplu fapt ca te scuzi :), daca nu ziceai nimic sau doar radeai.... pareai nevinovat, dar daca tot cauti sa-ti raspund... te acuzi singur :)))))), te bate "social" rau vad...

Pai si daca nu ai argumente nu vi cu acuzatii, nu ma acuz, dar nici tie nu iti placa sa ti se zica virusz, daca intelegi unde bat :) , e chestie de imagine.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...