Jump to content
wirtz

Organizaţiile ţigăneşti şi maghiare nu au loc de români

Recommended Posts

Organiza?iile ?ig?ne?ti ?i maghiare se simt discriminate prin faptul c? exist?m ca români. De altfel, toate imperiile ?i puterile din jurul nostru au tr?it aceast? imens? „discriminare”, doar de aceea au încercat s? ne transforme în altceva. ONG-urile ?ig?ne?ti nu au alt? treab? decât s? se numeasc? „romi”, asta este marea problem? a etniei lor. Reprezentan?ii maghiarilor se simt discrimina?i dac? nu au autonomie ?i dac? nu sunt stat în stat.

Faptul c? ONG-urile ?ig?ne?ti ?i cele maghiare au acela?i comportament de impunere în fa?a majorit??ii prin construc?ia unei tiranii a minorit??ii are o explica?ie simpl?: au fost antrenate similar, provin de la aceea?i surs? ?i func?ioneaz? dup? acela?i manual. Cine a fost primul care a atacat proiectul meu de lege, depus la Parlament, prin care etnia rom? s? revin? la denumirea de ?ig?neasc?? Csaba Asztalos, reprezentant al UDMR, pre?edintele celebrului Consiliului Na?ional de Combatere a Discrimin?rii, de fapt un Consiliu de Combatere a Na?iunii Române. Acela?i Consiliu ?i acela?i pre?edinte care m-au amendat pe mine în urm? cu ceva ani pentru c? m-am împotrivit ca pe un liceu din România s? troneze stema Ungariei de pe vremea ocupa?iei samavolnice a Transilvaniei. V? da?i seama c? m-am f?cut vinovat de discriminare pentru c? nu am fost de acord ca însemnele unui stat cotropitor care a ucis ?i împilat românii secole de-a rândul s? fie blazonul unei institu?ii de înv???mânt din România. Eu am fost amendat de CNCD, stema agresiv? a r?mas. Nu e minunat? România pentru minorit??i?

Dar s? revenim la manualul comun ?igano-maghiar care prevede înc?lecarea majorit??ii ?i autovictimizarea. E mare infrac?ionalitatea în rândurile etniei ?ig?ne?ti? Românii sunt de vin?, pentru c? discrimineaz?. Despre ?iganii care controleaz? centrul Timi?oarei nu vorbim, nici despre averile clanurilor interlope, nici despre banii maneli?tilor. Aceste chestiuni nu fac obiectul de studiu ?i atac al ONG-urilor ?ig?ne?ti. La fel ?i cu ONG-urile maghiare. Nu au jude?ele cu mul?i maghiari drumuri ?i locuri de munc?? Românii sunt de vin?, chiar dac? ele sunt conduse de zeci de ani de politicieni maghiari care fur? în ne?tire. E s?r?cie în Covasna ?i Harghita? Românii sunt de vin?. Despre averile liderilor UDMR ?i despre banii pe care îi învârt ONG-urile ?ig?ne?ti nu vorbim. Nici despre corup?ia din rândurile politicienilor maghiari sau despre milioanele de euro ?menuite de reprezentan?ii ?iganilor ?i care trebuiau s? fie investi?i în integrarea ?iganilor, dar care i-au îmbog??it pe unii dintre cei care se numesc liderii lor.

A?adar, cum am putea s? nu-i discrimin?m pe ?igani ?i pe maghiari în România, de departe cea mai intolerant? ?i mai xenofob? ?ar? pentru c? nu i-a putut face pe to?i etnicii milionari în euro, ci doar pe liderii lor? Simplu, s? ne d?m la o parte. S? le d?m denumirea noastr?, casele din centru (valabil ?i pentru unii ?i pentru al?ii, ambelor etnii le plac foarte mult centrele ora?elor din România), fonduri f?r? num?r, autonomie ?i orice ni se mai cere. Plus s? ne punem cenu?? în cap c? nu le-am dat destul. Pentru c? niciodat? nu le va ajunge. Nu numai organiza?iile maghiare vor autonomie, ci ?i cele ?ig?ne?ti. Autonomia de a tr?i dup? cum vor, f?r? respectarea regulilor. Autonomia de a da drumul tare la manele sau de a afi?a peste tot steaguri secuie?ti. ONG-urile pentru ?igani, ca ?i cele pentru maghiari, nu au nicio preocupare pentru normalitatea ?i integrarea etniei pe care se laud? c? o reprezint?, ci cu integrarea românilor în etnia lor. De mult timp nici nu se mai pune problema ca noi s? toler?m anumite comportamente, NOI SUNTEM CEI TOLERA?I! Merge?i în mijlocul etniilor amintite ?i ve?i vedea cine este toleratul în aceast? ?ar?.

Iar dac? vrem s? ne lu?m ?ara înapoi, denumirea ?i identitatea, comitem un p?cat de moarte. Pentru c? deja nu ne mai apar?in. România nu mai este a românilor, este proprietatea exclusiv? a liderilor de maghiari, de ”romi”, de ”discrimina?i”, este marca înregistrat? a acestor ONG-uri care toate vor ca statul s? fie numai pentru ele ?i s? aib? reguli proprii, în care restul s? nu se bage c? deranjeaz?. Ce ne-a mai r?mas nou?, românilor, în ?ara care era a noastr?? Vinov??ia c? suntem români…

A?adar, dac? o lege care s? ne redea denumirea de români numai nou?, românilor, îi discrimineaz? pe ?igani, ?i dac? a stipula România ca stat na?ional, unitar ?i indivizibil este un atentat la identitatea maghiar?, ce mai avem de f?cut? S? ne cerem iertare c? exist?m ?i c? avem o ?ar?, dup? care s? o ced?m definitiv… ?iganii ?i maghiarii simpli nu vor câ?tiga îns? nimic de pe urma ced?rii noastre, ei vor r?mâne la fel ca ?i pân? acum, folosi?i ca mas? de manevr?.

Maghiarii vor fi tot s?raci, dar cu o s?r?cie autonom?, dac? asta înseamn? ceva. ?iganii vor fi tot neintegra?i, dar se vor numi romi, de parc? asta le schimb? via?a.

În schimb, a?a numi?ii lor reprezentan?i î?i vor freca mâinile: alte cl?diri, p?duri ?i milioane de euro de învârtit în numele sfânt al minorit??ilor… - Articol de Bogdan Diaconu - Partidul Romania Unita

Link to comment
Share on other sites

Instigarea la discriminare

Instigarea la ur? pe temei de ras?, na?ionalitate, etnie, limb?, religie, gen, orientare sexual?, opinie, apartenen?? politic?, convingeri, avere, origine social?, vârst?, dizabilitate, boal? cronic? necontagioas? sau infec?ie HIV/SIDA se pedepse?te cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amend?.

Cod penal actualizat prin:

Lege nr. 278/2006 - pentru modificarea ?i completarea Codului penal, precum ?i pentru modificarea ?i completarea altor legi din 4 iulie 2006, Monitorul Oficial 601/2006;

Link to comment
Share on other sites

Eu, unul, nu ma simt instigat sa fac nimic ce ar afecta intr-un mod negativ drepturile si libertatile nici unei persoane in urma citirii articolului. Dimpotriva mi se pare ca incearca sa promoveze un lucru nobil si anume: sa readuca importanta valorilor nationale si demnitatea romanilor, pe care in acest moment le consider terfelite.

De asemenea, sunt de parerea ca dreptul la opinie si la exprimarea parerii personale face parte din drepturile fiecaruia si nu este nicidecum o instigare.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@wirtz - Nu am nimic cu tine sau cu articolele tale, fiecare are opinii si nici eu nu pot spune ca sunt indiferent la nesimtirile minoritatilor fata de neamul nostru Romanesc, dar observ ca mai toate articolele tale au o cantitate foarte mare de ura in ele, lucru care nu este bun pentru tine. Pe unguri de exemplu ii doare fix in cur de faptul ca tu ii urasti pentru ca si ei au acelas sentiment fata de tine.

Incearca sa fii mai constructiv in gandire, pentru ca daca gandesti distructiv, de distrugere o sa ai parte.

Numai bine iti doresc.

Link to comment
Share on other sites

@wirtz - Nu am nimic cu tine sau cu articolele tale, fiecare are opinii si nici eu nu pot spune ca sunt indiferent la nesimtirile minoritatilor fata de neamul nostru Romanesc, dar observ ca mai toate articolele tale au o cantitate foarte mare de ura in ele, lucru care nu este bun pentru tine. Pe unguri de exemplu ii doare fix in cur de faptul ca tu ii urasti pentru ca si ei au acelas sentiment fata de tine.

Incearca sa fii mai constructiv in gandire, pentru ca daca gandesti distructiv, de distrugere o sa ai parte.

Numai bine iti doresc.

Nu-s deloc pline de ura, is pline de normalitate. Eu tin la cei ca mine, la romanii mei, nu instig la ura. Instig la dreptate. Nu am nimic cu tiganii cat timp nu au mai multe drepturi ca noi in aceasta tara pt care au luptat tot romanasii si au recuperat Ardealul in fata ungurilor care cer autonomie in ziua de azi.

Gandesc constructiv pt cei ca noi, nu pt drepturile minoritatilor. Sau sa astept sa devin minoritate? off...

Unde vezi tu ura?

Numai bine si tie.

P.S.: tu vezi iubirea si respeectul fata de Neam si Patrie drept Sovinism si Xenofobie. Nu este cum ai impresia... Insa nici sa le dam drepturi in plus fata de noi, in timp ce tiganii ne fac de ras iar ungurii doresc Ardealul, nu merge. Nu are logica. Mai bine ma considera cei ca tine un rasist anti-social decat sa fiu tarfa sa ma simt vinovat fata de Eroii Neamului Romanesc. Se pare ca multiculturalismul promovat la maxim in media te-a influentat oarecum. Incerca sa ramai logic, sa nu mai fii o sluga a ``normalitatii`` promovate pe la Acces Direct, A3, ProTv si alte mizerii menite sa ne indobitoceasca si sa neutralizeze sentimentul de identitate nationala.

Edited by wirtz
Link to comment
Share on other sites

Nu-s deloc pline de ura, is pline de normalitate. Eu tin la cei ca mine, la romanii mei, nu instig la ura. Instig la dreptate. Nu am nimic cu tiganii cat timp nu au mai multe drepturi ca noi in aceasta tara pt care au luptat tot romanasii si au recuperat Ardealul in fata ungurilor care cer autonomie in ziua de azi.

Gandesc constructiv pt cei ca noi, nu pt drepturile minoritatilor. Sau sa astept sa devin minoritate? off...

Unde vezi tu ura?

Numai bine si tie.

P.S.: tu vezi iubirea si respeectul fata de Neam si Patrie drept Sovinism si Xenofobie. Nu este cum ai impresia... Insa nici sa le dam drepturi in plus fata de noi, in timp ce tiganii ne fac de ras iar ungurii doresc Ardealul, nu merge. Nu are logica. Mai bine ma considera cei ca tine un rasist anti-social decat sa fiu tarfa sa ma simt vinovat fata de Eroii Neamului Romanesc. Se pare ca multiculturalismul promovat la maxim in media te-a influentat oarecum. Incerca sa ramai logic, sa nu mai fii o sluga a ``normalitatii`` promovate pe la Acces Direct, A3, ProTv si alte mizerii menite sa ne indobitoceasca si sa neutralizeze sentimentul de identitate nationala.

Eu nu ti-am scris acele randuri cu tenta jignitoare. Daca tu asta ai inteles din ceea ce am vrut eu sa-ti spun, atunci nu-mi ramane decat sa inchei aici. Mi-am format anumite bariere sub care nu vreau sa cobor, pentru ca scopul meu in viata asta este evolutia, nu involutia.

Ti-as putea demonstra ca, desi tu ma "sfatuiesti" pe mine sa gandesc logic, tu nu stapanesti pe deplin capabilitatea de a gandi logic, doar facand referire la faptul ca ai scris: "Instig la dreptate.". Este interesant cum ai ca reper o constanta variabila* si incerci sa o promovezi ca fiind unica si stabila, cand este exact invers.

Imi iubesc Tara si nu neg ca ma deranjeaza acesti factori de obscurizare a istoriei, valorilor si traditiilor tarii noastre, insa nu ne sta in putina sa schimbam destinul acestei tari. Ca ne convine sau nu, se va intampla ce trebuie sa se intample.

* Cine are nevoie de explicatii suplimentare, imi poate trimite PM.

Acestea fiind spuse, inchei aici. O seara placuta.

Link to comment
Share on other sites

O seara placuta si tie. Imi pare sincer rau ca nu crezi in tine. ...sau cine stie poate crezi in Legea Naturii... si o sa disapara ei.... dar pana atunci mai este.

Toate cele bune. Pacat ca esti pesimist. Uite deaia dispar elitele... Nu neg ca ai cap, dar privesti urat.. prea jos... pacat...repet.. ai cap si pt politica .. o dai pe RST :) om bun...gandeste logic, fa ceva nu doar aici pe un forum. Combate mizeria asta cum poti tu... Eu nu-s singurul nationalist... Din partea mea ai +rep.. momentan,.................in alte locuri nu pot vota :)

Edited by wirtz
Link to comment
Share on other sites

Pentru cine nu vede_ ?iganii sunt cauza multor probleme sociale din ziua de azi.Eu unul m? simt tolerat în propria ?ar?.În fond nu pentru asta au murit atâ?ia solda?i români pe front! C? veni vorba:în caz de încorporare nu o s? mai vezi picior de cioar? pe nic?ieri cu toate c? acum calci pe ei!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...