Jump to content
k0k0

Pareri XenForo/IPB/PHPbb avantaje/dezavantaje.

Recommended Posts

IPB: Dac? nu e cump?rat te pi?i pe el.

Poate te pi?i tu, pentru c? versiunea nulled functioneaz? foarte bine, cu excep?ia chatului, care e g?zduit de IPB pe serverele lor.

IPB e foarte performant ?i foarte scump. Are o mul?ime de plug-in-uri si aplica?ii care fac administrarea forumului extrem de simpl?. Este user-friendly ?i intuitiv. Utilizatorii se prind repede cum s? posteze etc.

phpBB este ok, dar dificil de manevrat ca administrator, iar versiunea actual? este insuficient dezvoltat?, cu lipsuri, bug-uri etc.

XenForo nu am folosit, dar am auzit c? este performant.

Un alt script pe care are trebui s? îl iei în considerare este Woltlab's Burning Board (WBB), care este o combina?ie între IPB ?i XenForo, are majoritatea aplica?iilor necesare, arat? modern, user-friendly, ?i are un pre? mai mic decât IPB ?i XenForo.

Link to comment
Share on other sites

WBB este un script pentru forumuri care combin? elemente de baz? ale lui XenForo cu stilul elegant al lui IPB... Scriptul cost? $90, ?i mai are ni?te aplica?ii (galerie foto, sistem de blogging, calendar, etc.) care cost? câte $55 fiecare, dar sunt op?ionale (majoritatea comunit??ilor online nu au nevoie de galerie foto, pentru c? dac? vrei s? pui poze în topicuri, le încarci pe Tinypic sau Photobucket ?i bagi linkul direct în postare).

Kaufen - WoltLab®[]=com.woltlab.wbb

Forumurile WBB arat? cam a?a: Community - WoltLab® , dar sunt foarte customizabile (au o mul?ime de template-uri, po?i s? schimbi culorile, imaginea de fundal ?i alte chestiuni).

Ca exemplu, cel mai popular YouTuber, PewDiePie, are forumul s?u creat pe scriptul WBB: https://forums.pewdiepie.com/. Dup? cum vezi, el ?i-a customizat forumul cu desene f?cute de fani în background.

Link to comment
Share on other sites

Poate te pi?i tu, pentru c? versiunea nulled functioneaz? foarte bine, cu excep?ia chatului, care e g?zduit de IPB pe serverele lor.

IPB e foarte performant ?i foarte scump. Are o mul?ime de plug-in-uri si aplica?ii care fac administrarea forumului extrem de simpl?. Este user-friendly ?i intuitiv. Utilizatorii se prind repede cum s? posteze etc.

phpBB este ok, dar dificil de manevrat ca administrator, iar versiunea actual? este insuficient dezvoltat?, cu lipsuri, bug-uri etc.

XenForo nu am folosit, dar am auzit c? este performant.

Un alt script pe care are trebui s? îl iei în considerare este Woltlab's Burning Board (WBB), care este o combina?ie între IPB ?i XenForo, are majoritatea aplica?iilor necesare, arat? modern, user-friendly, ?i are un pre? mai mic decât IPB ?i XenForo.

nulled = de cacat.

contine cine stie ce rahaturi si poti sa te trezesti cu forumul spart.

Link to comment
Share on other sites

Despre ipb nu prea pot spune multe pentruca am folosito doar putin timp, dupa acea am trecut pe xenforo. Sincer sa fiu folosesc xenforo de aproape un an si nu am avut nici o problema si mai ales daca ai licenta la el ai access la sute de plugin-uri, si sunt si multi designeri deci ai o vasta gama de teme la dispozitie cum ar fi Audentio(parerea mea este ca sunt cele mai reusite teme). Daca vrei iti pot da xenforo 1.4.x cel descarcat de pe xenforo.com

Edited by ByBoom
Link to comment
Share on other sites

Despre ipb nu prea pot spune multe pentruca am folosito doar putin timp, dupa acea am trecut pe xenforo. Sincer sa fiu folosesc xenforo de aproape un an si nu am avut nici o problema si mai ales daca ai licenta la el ai access la sute de plugin-uri, si sunt si multi designeri deci ai o vasta gama de teme la dispozitie cum ar fi Audentio(parerea mea este ca sunt cele mai reusite teme). Daca vrei iti pot da xenforo 1.4.x cel descarcat de pe xenforo.com

nu ma intereseaza xenforo fara licenta, ma m reorientat catre WBB pentru ca e mult mai ieftin + ca am vazut ca mege foarte bine cel putin acum3-4 ani cand jucam metin2.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...