Jump to content
crackerboy

pareri de la oameni intelepti

Recommended Posts

As vrea sa incep o treaba cu site-uri , dar nu m-am gandit ce gen de site ar fi mai convenabil.

in special , profitabil.

Astept pareri de la voi , cei care aveti o vasta experienta de viata cu asa ceva :)

Multumesc anticipat!

Sfat de la om neintelept: Dupa ce inghiti toate flegmele si injuraturile (meritate) pentru o astfel de postare, intr-un astfel de forum, gandeste-te cum ai raspunde tu unei persoane care te-ar inreba asa ceva in felul cum ai facut-o tu. Daca nu vezi nici o problema, renunta fara a cheltui vreun ban. Daca vezi vreo problema atunci fa-ti "tema de casa" cum trebuie si revino in modul corespunzator.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Daca educatia nu-mi permite sa ma adresez cum au facut-o ceilalti mai sus, asta nu inseamna ca nu gandesc la fel.

Cand vii cu o cerere, mai ales una de pe urma careia vrei sa scoti bani, ar trebui sa fii mai explicit, sa ne spui o nisa. Sa ne psui ce ti-ar place tie sa faci si mai ales... ce stii sa faci.

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa incep o treaba cu site-uri , dar nu m-am gandit ce gen de site ar fi mai convenabil.

in special , profitabil.

Astept pareri de la voi , cei care aveti o vasta experienta de viata cu asa ceva :)

Multumesc anticipat!

Un om intelept ti-ar spune ca iti permiti sa ajuti un om sa iasa dintr-o groapa, doar atunci cand esti sigur de pamantul de sub propriile picioare.

Iar atunci cand esti sigur de pamantul de sub picioare, inseamna ca ai stat destul de mult pe el, sau, ca sa intelegi din prima si sa nu-ti mai dau alt reply: Majoritatea cei care vin cu idei de proiecte, se gandesc la unele deja existente si destul de mari, insa cele care au ajuns in acest stadiu, au stat destul de mult "pe piata" incat sa suga toata seva din domeniul ala.

Mai deschide si tu un motor de cautare in 2015.

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Un om intelept ti-ar spune ca iti permiti sa ajuti un om sa iasa dintr-o groapa, doar atunci cand esti sigur de pamantul de sub propriile picioare.

Iar atunci cand esti sigur de pamantul de sub picioare, inseamna ca ai stat destul de mult pe el, sau, ca sa intelegi din prima si sa nu-ti mai dau alt reply: Majoritatea cei care vin cu idei de proiecte, se gandesc la unele deja existente si destul de mari, insa cele care au ajuns in acest stadiu, au stat destul de mult "pe piata" incat sa suga toata seva din domeniul ala.

Mai deschide si tu un motor de cautare in 2015.

Bafta.

In ultima vreme o cam dai in filozofie, cu reply-uri "socratice". Crezi ca ajuta pe vreun pustan astfel de raspunsuri? Multi trebuie treziti la realitate. Iar daca asta necesita ceva rapid, fara anestezic si putin brutal de ce nu?

Link to comment
Share on other sites

multumesc celor care au raspuns frumos , nu ca niste pastori cu oile , apreciez!

TC!

In ultima vreme o cam dai in filozofie, cu reply-uri "socratice". Crezi ca ajuta pe vreun pustan astfel de raspunsuri? Multi trebuie treziti la realitate. Iar daca asta necesita ceva rapid, fara anestezic si putin brutal de ce nu?

Crede-ma prietene ca eu nu vin seara acasa cu mainile curate de la PC cum vii tu!

Sper in continuare ca o sa reusesc sa schimb ceva , sa nu fiu nevoit sa muncesc in continuare ca ruptu' de la sapte la sapte ! ;)

Daca educatia nu-mi permite sa ma adresez cum au facut-o ceilalti mai sus, asta nu inseamna ca nu gandesc la fel.

Cand vii cu o cerere, mai ales una de pe urma careia vrei sa scoti bani, ar trebui sa fii mai explicit, sa ne spui o nisa. Sa ne psui ce ti-ar place tie sa faci si mai ales... ce stii sa faci.

Nisa ar fi una dintre astea : filme online / Stiri / Jocuri online

Edited by crackerboy
Link to comment
Share on other sites

"Cu mainile curate la pc", fara "de" caci a spune ca nu pleci cu mainile curate de la pc poate implica masturbare :)

Revenind la discutia in cauza: da, este greu pentru multi si viata e nedreapta iar traind in Romania nu ajuta. Insa daca vrei sa te ridici, sa castigi un ban prin truda psihica si nu fizica, trebuie sa incepi prin a iti folosi psihicul: sa incepi sa gandesti logic, calculat - ceea ce nu ai dovedit prin postarea ta din pacate (parere personala). Ce sa zic... succes mai departe!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
multumesc celor care au raspuns frumos , nu ca niste pastori cu oile , apreciez!

TC!

Crede-ma prietene ca eu nu vin seara acasa cu mainile curate de la PC cum vii tu!

Sper in continuare ca o sa reusesc sa schimb ceva , sa nu fiu nevoit sa muncesc in continuare ca ruptu' de la sapte la sapte ! ;)

Nisa ar fi una dintre astea : filme online / Stiri / Jocuri online

Pai hai sa le luam pe rand.

Filme online: ce aduci nou fata de triliardul de site-uri care exista deja?

Stiri: nu cred ca ai aparatura, logistica si resursele umane pe care le au niste site-uri gen Antena3, Realitate si asa mai departe.

Jocuri online: trebuie sa investesti in niste programatori care sa ti le execute, in publicitate, in dezvoltare.

Din pacate anul 2015 nu este unul al inovatiilor. Cel putin, nu inovatii pe bani putini.

Link to comment
Share on other sites

?i eu am deschis un topic asem?n?tor, mi-am b?gat pula ?i n-am mai deschis topicul icon_troll.png

a?adar, caut? cât mai multe articole despre cum se fac banii pe internet ?i apuc?-te de ceva rentabil, nu de forumuri.

Dac? tu crezi c? o s? sco?i profit doar cu banii de domeniu ?i g?zduire, î?i urez succes.

Link to comment
Share on other sites

In ultima vreme o cam dai in filozofie, cu reply-uri "socratice". Crezi ca ajuta pe vreun pustan astfel de raspunsuri? Multi trebuie treziti la realitate. Iar daca asta necesita ceva rapid, fara anestezic si putin brutal de ce nu?

Raspunsurile mele nu sunt pentru "a pedepsi" sau pentru "a trezi la realitate" un individ, dar in aceeasi masura nici pentru amuzamentul comun al unor membri atunci cand nu este cazul.

Acei "multi" la care faci referire, trebuiesc treziti la realitate de cei carora le pasa ce se intampla cu persoana lor si vor sa-i ajute sa isi formeze o mai buna soarta. Mie personal imi este indiferent ca ei traiesc ca niste izolati de societate sau ca niste persoane verticale, respectate in societate. Mie imi ajunge sa stiu ca acele persoane traiesc.

Eu imi fac datoria morala fata de mine in primul rand, apoi fata de unele persoane, sa-i ajut sa inteleaga mai bine unele situatii.

Ce as fi castigat, spre exemplu, daca i-as fi raspuns astuia cu o fraza de genul "ba esti prost ? tu ai habar ce ai scris in plm ?", in postul de aici: https://rstforums.com/forum/100654-uri-dislike-uri-11.rst#post629891 ?

Intr-adevar, putem face caterinca atunci cand situatia ne permite, insa tratand mereu subiectele in gluma, ajungem sa constatam ca se pierde interesul pentru particica aceea de seriozitate din respectivul subiect.

Edited by AGSQ
Link to comment
Share on other sites

Cu speranta (ca aia moare ultima) ca si altii care vor sa deschida topic-uri asemanatoare vor citi intai si pe aici:

1. Foarte putini de pe acest forum sunt capabili sa dea sfaturi intelepte in vederea castigului de bani in mod legal online. Ca cineva sa se califice pentru acest task trebuie sa aiba un "track record", niste realizari. Spre exemplu cineva care lucreaza full-time si se intretine pe sine insusi (si de ce nu probabil o familie facand asta.) sau are o afacere in mediul online. Media de varsta fiind scazuta ma indoiesc ca vei da foarte des peste oameni cu ani de experienta in spate care au dreptul (moral) de a da sfaturi despre "cum sa reusesti".

2. Daca ai norocul sa dai peste asemenea oameni pe acest forum (caci sunt cativa, foarte putini) trebuie sa ii tratezi cu respect si de aceea sa pui intrebari care (cel putin) denota inteligenta pentru ca ei sa isi sacrifice din timpul lor cu tine. Imagineaza-ti ca ti se acorda 1 ora cu Bill Gates ori Steve Jobs (fie-i tarana usoara!) si tu le ceri parerea despre ce screensaver-e sa folosesti sau cum prefera ei sa isi aranjeze folderele pe desktop.

3. Daca cineva are o idee buna de facut bani online, intr-o lume in care totul se invarte in jurul banilor si unde pentru foarte multi banii sunt mai importanti ca oamenii crezi ca cineva o va posta pe RST si nu o vor aplica ei insisi? In ziua de astazi, in multe job-uri, trebuie sa tii de secretul meseriei chiar si in fata patronului caci atunci cand altii nu mai depind de tine, le e mai usor sa se disperseze de tine. Dupa ce pierzi, esti lasat pe liber de la vreo 2-3 joburi si ai familie, casa, copii, etc. atunci vei intelege situatia.

4. Castigul de bani online (intr-un mod semnificativ - decent) este destul de greu in 2015 daca nu ai cunostinte care sunt apreciate. Gandeste-te de 10 ori la ce stii sa faci, ce investitie e necesara (timp, bani, familie, etc.), cat iti poti permite sa pierzi, pana unde esti capabil sa te duci, ce returnare de investitie vei fi capabil sa generezi. Daca esti multumit, seteaza-ti niste tinte "destepte" - SMART (Specific, Measurable, Achievable, Realistic and Timely - specifice, masurabile, realizabile, realistice si definite de timp)

5. Daca ai nevoie de ajutor, fa-ti temele de casa! Exista Google, exista Wikipedia, exista enorm de multe website-uri cu sfaturi si idei, dar trebuie sa pui efortul, nu sa astepti totul pe tava. Daca iti faci temele si pui efortul si vii cu intrebari specifice, la subiect, atunci vei primi respectul necesar (nu tot timpul, caci sunt tot felul de creaturi ce misuna pe forumuri, insa ii poti ignora linistit).

... si asa mai departe. Sunt mai multe principii de baza... pe care nu am vreme sa le insir. Cei interesati sa afle mai multe imi pot da un mesaj.

Cu toata dragostea :* !

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...