Jump to content
Vehuiah

Cluj sau Bucuresti?

Recommended Posts

A venit vremea sa aleg un oras unde sa merg la facultate. La Bucuresti avem FMI si Titu Maiorescu primele optiuni iar la CJ UBB-ul. Am o banuiala ca la Bucuresti ar fi mai multe oportunitati dar nu am nimic concret iar Clujul e mai frumos ca oras si e o influenta puternic europeana acolo (Astea sunt doar din auzite) Ce stiu clar e ca la FMI sunt multi olimpici si e un mediu mai competitiv iar la Titu este tehnica de predare mai buna (fiind privata isi permit sa adopte ce vor ei).

Orice parere sincera este binevenita!

Link to comment
Share on other sites

Daca iti poti permite financiar, recomand studiul universitar in afara tarii, in mod special Danemarca si UK. Te pot pune in legatura cu organizatii care ajuta (care m-au ajutat si pe mine) studentii din Ro sa plece in strainatate. Cu ceva ani in urma (deja sun a mosneag..:-< ) am venit in UK la studii si nu am nici un regret. Am ramas aici. Taxele de scolarizare le-am platit prin imprumut de la stat iar acum imi trag lunar din salar. Dobanda e f. mica, cat sa acopere inflatia si taxele administrative. Iar pentru ca am avut medie buna la BAC si am avut rezultate bune in timpul facultatii, univ. mi-a dat si bursa de 2000 lire anual. Ca oportunitati pentru cariere, dezvoltare profesionala, calitate a locului de munca, etc. nu se compara cu Ro.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc, afara o sa merg dupa facultate (pentru master job etc) deoarece nu vreau sa muncesc 24/7 sa fac bani de chirie si sa mai si invat. De curiozitate, daca am terminat la privat cam ce mi-ar trebui sa fiu remarcat, imi imaginez ca daca am un concurs international, un internship Google o sa fiu mai bine vazut dar o sa fie suficient? Planul ideal pana acum e sa intru la FMI Bucuresti si sa fac o echipa si un startup in primul an ca mai apoi sa continui cu google summer, dupa masterul in ethical hacking ceva pe afara, cateva certificari SANS si la munca! Daca nu am echipa si nu iese startup-ul o sa caut un loc de munca, probabil bitdefender sau la cules capsuni:)) Problema mea nu e sa ma mentin pe directie, e sa gasesc drumul cu maxima viteza si cele mai mici pierderi de timp. Dupa BAC o sa ma orientez pe mobile dev si sper sa fac cativa bani cat sa am resurse pentru viitorul startup. Sugestii?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc, afara o sa merg dupa facultate (pentru master job etc) deoarece nu vreau sa muncesc 24/7 sa fac bani de chirie si sa mai si invat. De curiozitate, daca am terminat la privat cam ce mi-ar trebui sa fiu remarcat, imi imaginez ca daca am un concurs international, un internship Google o sa fiu mai bine vazut dar o sa fie suficient? Planul ideal pana acum e sa intru la FMI Bucuresti si sa fac o echipa si un startup in primul an ca mai apoi sa continui cu google summer, dupa masterul in ethical hacking ceva pe afara, cateva certificari SANS si la munca! Daca nu am echipa si nu iese startup-ul o sa caut un loc de munca, probabil bitdefender sau la cules capsuni:)) Problema mea nu e sa ma mentin pe directie, e sa gasesc drumul cu maxima viteza si cele mai mici pierderi de timp. Dupa BAC o sa ma orientez pe mobile dev si sper sa fac cativa bani cat sa am resurse pentru viitorul startup. Sugestii?

Cum crezi tu, insa spui ca ca vrei sa gasesti drumul "cu viteza maxima si cele mai mici pierderi de timp". Din punctul meu de vedere o facultate in Ro este pierdere de timp, niste ani extrem de pretiosi pe care nu ii mai poti recupera. Si eu a trebuit sa lucrez in timpul facultatii, am tras si m-am descurcat pana la urma iar acum am job bun in timp ce altii taie frunza la caini. Multi in ziua de azi termina 2 facultati, baga si un master doua si ceva doctorate si aduna colectie de diplome si apoi se sterg cu ele undeva. Caci atunci cand mergi la angajator ghici ce iti cere: experienta de lucru in domeniu!

Spre exemplu cand lucram in faculta si discutam cu un profesor imi spunea ca dupa parerea lui, job-ul meu de atunci valora mai mult decat 3 ani de studiu la faculta si diploma. Si a avut dreptate caci apoi cu acel job mi-am facut reclama si am progresat dintr-un job in altul.

Problema nu e doar de facultatea in sine caci in loc de toceala aici e mai mult axa pe experienta, relatii si oportunitati. In timp ce lucram intr-un job am aflat de altul, sa lucrez pentru Universitate. De acolo m-a luat cineva in alt departament. De acolo am mai progresat prin 2 departamente. M-am tinut de munca si lumea a apreciat asta.

Cand am plecat vroiau sa imi plateasca masterat moca (inca cu alta univ) doar sa stau insa nu am putut refuza o alta oferta. Nu mai zic de companii care fac head-hunting, oferte care nu apar vreodata in Romania, job-uri care nu exista in Romania.

Am lucrat si in Romania inainte sa plec si acolo esti sclavul patronului de obicei. Aici ca angajat e o alta mancare de peste. Nu zic, exista si pe aici tot felul de nemernici insa per total nu ai stresul din Ro, esti respectat ca persoana daca muncesti hard si de calitate.

Daca ai chef sa asculti experientele mele intr-un weekend deschid o sticla de vin si vorbim pana fac limbarnita :D

Per total... nu recomand nimanui sa studieze in Ro, mai ales cand oportunitatile sunt mai bune si mai diverse ca niciodata. Cum zice proverbul... bate fierul cat e cald.

Edited by aa7670
Link to comment
Share on other sites

Gandeste-te asa:

Dupa ce termini facultatea te vei angaja.

Cluj - Salariu X

Timisoara - Sariu X

Brasov - Salariu X

Bucuresti - Salariu 2*X

Cam asata e diferenta intre orase. Eu unul ce as urma sfatul lui aa7670, daca nu ai obligatii nu sta frate in Romania, dute si fa-ti un viitor.

@aa7670 in ce oras stai in UK?

Link to comment
Share on other sites

Gandeste-te asa:

Dupa ce termini facultatea te vei angaja.

Cluj - Salariu X

Timisoara - Sariu X

Brasov - Salariu X

Bucuresti - Salariu 2*X

Cam asata e diferenta intre orase. Eu unul ce as urma sfatul lui aa7670, daca nu ai obligatii nu sta frate in Romania, dute si fa-ti un viitor.

@aa7670 in ce oras stai in UK?

Pe langa salariu care este important (un exemplu micut: aici imi creste salarul anual automat in job-ul care sunt + bonus daca ating anumite performante. Daca as lucra in echivalentul job-ului in Ro ar trebui sa ma milogesc de oameni sau sa pup pe careva in fund sa mi se mareasca salarul odata la X ani...), mai ales daca vrei sa intemeiezi o familie, gandeste-te si la urmatoarele aspecte:

- stres & fericire dupa o zi normala de lucru: ce nivel ai avea in Ro, ce nivel ai avea in alta tara

- cat de apreciat esti in ceea ce faci: Ro, alta tara

- oportunitati de a progresa in cariera, atunci cand ajungi la un 40-50 in ce job vei fi: Ro, alta tara

- oportunitatea de a te dezvolta profesional: Ro, alta tara

- viata sociala, hobby-uri, timp liber: Ro, alta tara

- sistemul sanitar, ingrijire medicala: Ro, alta tara

- sistemul educational: Ro, alta tara

- oportunitatile si supportul de a deschide o afacere pe cont propriu: Ro, alta tara

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...