Jump to content
JrNasti.PPOW

Cum poti sa clonezi un site cu ajutorul programului HTTracker Website Copier.

Recommended Posts

Salutare,dupa ceva timp am decis sa fac un tutorial despre cum putem sa copiem un website pana in cele mai mici detalii.

Pasul 1: Vom incepe prin descarcarea programului necesar clonarii oricarui site web. HTTrack este un program dezvoltat de o echipa de francezi si din fericire pentru noi este distribuit gratuit. Intram pe HTTrack.com si accesam sectiunea Downloads de unde descarcam cea mai noua versiune.

Pasul 2: Vom cauta site-ul pe care dorim sa il clonam. Deoarece in urma cu cateva zile am spus intr-un video de pe YouTube ca voi clona un site web apartinand cavaleria.ro ( este doar un exemplu pur demonstrativ) il voi clona pe acela, asa ca adresa mea tinta va fi Cavaleria.RO

Pasul 3: Dupa ce am descarcat programul mentionat la pasul anterior, il instalam dupa metoda clasica "Next > I accept > Next > ... > Finish"

Pasul 4: Deschidem programul si observam ca suntem intampinati de o fereastra de inceput. Apasam Next.

Pasul 5: Vedem ca apar 3 casute: Project name, Project category, Base path

Project name - il completam cu un nume oarecare, eu am completat cu "clonarecavaleria"

Project category - il completam cu un nume oarecare, eu am completat cu "p_clonarecavaleria"

Base path - locul unde dorim sa se salveze clona website-ului

Pasul 6: Completam campul Web Adresses cu pagina web ce dorim sa o clonam.

Pasul 7: Apasam pe Next dupa care pe Finish si asteptam ca programul sa isi faca treaba (in functie de complexitatea site-ului, clonarea s-ar putea sa dureze.. bine-nteles, depinde si de viteza conexiunii dvs. la internet)

Pasul 8: Dupa ce site-ul a fost downloadat (eu cand am ales bluepanel-ul, am oprit operatia de clonare dupa 2-3 minute deoarece downloada fiecare profil al fiecarui jucator, si ar fii durat cateva ore bune)

Pasul 9: Intram in C:\My Web Sites sau locatia precizata de dvs la pasul 5 si deschidem folderul denumit precum Project name-ul vostru.

Pasul 10: Intram in folderul cavaleria.ro (folderul denumit precum URL-ul site-ului clonat) si putem deschide si observa ca fisierul index.html (precum toate celalalte fisiere) este identic cu cel al site-ului original.

Observatii si precizari:

Acesta a fost un tutorial pur demonstrativ

Acest program este incapabil sa copieze si codul PHP al siteului (adica efectiv partea de script - functionalitatea site-ului)

Acest program este foarte util daca doriti sa copiati aspectul unui site, copiaza pana in cele mai mici detalii.

Tutorialul este creat de mine,a mai fost postat pe blogul meu! Daca nu intelegi ceva, lasati in comentariu si o sa va raspund.

Multumesc pentru timpul acordat!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Un scam page poti sa faci. Altceva ce ai putea face care sa-ti aduca profit? Si cine mai e cretin sa puna botu la asa ceva? Eu unul cand vad un site care nu-l stiu, daca nu are SSL nici macar nu ma obosesc sa citesc continutu.

Link to comment
Share on other sites

Un scam page poti sa faci. Altceva ce ai putea face care sa-ti aduca profit? Si cine mai e cretin sa puna botu la asa ceva? Eu unul cand vad un site care nu-l stiu, daca nu are SSL nici macar nu ma obosesc sa citesc continutu.

De ce sa folosesti SSL de exeplu la un site de stiri? Ca sa fie? Nu. Sunt cazuri si cazuri si e normal ca un magazin sa foloseasca SSL dar un site de stiri,video,muzica la ce sa foloseasca SSL?

Sau daca tine neaparat, poate folosi SSL pe login dar cam atat..in rest nu-i vad rostul

PS: Programul e ridicol. Pe langa faptul ca iti copiaza toate paginile, face si un milion de foldere de te incurci prin ele :))

Link to comment
Share on other sites

L-am folosit o data acum ceva timp, nu iti salveaza decat html , nu js php etc .

Cum ai vrea sa-ti salveze php? cand php e cod interpretat de server si apoi afisat sub forma de html tie in browser.

Programu nu face decat sa simuleze un browser si sa iti salveze html/imagini/js etc

Programul e bun daca exista de exemplu un forum full cu tutoriale si tu vrei sa il ai local, poate odata si odata o sa pice si nu o sa mai acces la toate acele informatii, asa il salvezi pe tot cu linkuri functionale local etc. (a fost doar un exemplu de functionalitate ok)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...