Jump to content
albertynos

Produceti si apoi Jocuri

Recommended Posts

Toata lumea incearca sa faca bani online zilele astea, unii reusesc altii mai putin, vorbesc in acest topic despre cei care fac bani constant nu care dau "un tun" si apoi dispar.

Am cochetat mult timp cu diverse nise de bloguri, cu vechiul adsense si alte prostii, am trecut prin CPA, CPC, PPI, PPD, PPS etc

Am reusit la un moment dat sa fac un sistem automat care imi aducea ceva bani pasiv, apoi m-am lasat ca deh... imi aratase un prieten DOTA si rezultatul il puteti deduce singuri...

M-am trezit in martie anul acesta (prin decembrie dadusem de dota) si am zis stop, ma pot juca dupa ce lucrez la un sistem care sa imi aduca bani constant, nu multi dar suficienti cat sa ma satisfaca mai mult moral.

Strategie

Am luat atitudine si am considerat ca nu mai are rost sa ma bat cu SEO pentru ca toata lumea e pe retelele sociale.

Am studiat putin piata si am dat de o sub nisa cu articole pentru femei care inca promitea, asa ca am inceput sa o exploatez, inca nu stiam cum o sa scot bani, dar m-am apucat de treaba...

Am creat 3 conturi pe Facebook, Twitter si Instagram cu pagini referitoare la acea subnisa de care vorbeam mai sus.

In twitter si instagram a fost usurel sa aduc ceva followeri si sa incep sa cresc conturile, de obicei cu poze gasite pe net random, pe facebook a trebuit sa investesc 30 de dolari, am creat o campanie pe 6 zile cu cate 5 dolari pe zi, atat ! Am adunat vreo 200-300 de oameni pe facebook si cam 1000 pe instagram si twitter, asta in prima saptamana.

Sa nu uit sa precizez, toti oamenii targetati au fost pe USA / UK. Toti followerii reali.

Am continuat saptamani de-a randul, pe twitter si instagram mergand destul de usor, de obicei butonul follow este reciproc, pe facebook care era principala sursa dupa mine la acel moment, a trebuit sa caut grupurile de pe america / uk, in care oamenii vindeau produsul sub nisei mele, sau care faceau schimburi, etc au fost vreo 40 la numar si am inceput sa postez pe fiecare din ele de 2 ori pe zi...

Usor usor s-au strans followeri pe toate accounturile, cand am ajuns pe la 5000 pe facebook si cam 10.000 pe celelalte retele, am cautat o metoda de a le monetiza.

Scriu toate acestea de mai sus pentru ca stiu ca fiecare de pe acest forum are capacitatea de a creste conturi pe social media, nu e ceva extraordinar.

Monetizare

Unii ziceau sa vand conturile, altii sa vand shout-uri si etc, aceasta nu este o forma de venit. M-am Interesat de ce ar mai fi si am aflat de DROPSHIPPING, asa ca m-am dus pe aceasta ramura, m-am cuplat cu chinezii la inceput, acum merg pe un distribuitor local din usa.

Care nu stie ce este dropshipping, well google'it

- Am cumparat un domeniu

- Hosting

- Am creat un site bazat pe wordpress

- Ma folosesc de plugin-urile Woocommerce.

Ce fac ? E simplu un distribuitor local care l-am gasit prin intermediul unui forum, mi-a promis ca daca il ajut sa vanda produsele nu il intereseaza ce pret imi pun eu, el nu imi da comision, adica eu sa le vand cu cat vreau, doar sa le vand si lui sa-i dau suma ceruta.

Este incredibil cat de multi gasesti si cat de open mind sunt daca le spui ca vrei sa le vinzi produsele, da-le un email, cauta-i pe net.

Ca sa no mai lungim, el cere undeva la 70-100 $ per produs si eu il vind cu 130 -160$, practic intermediere de servicii.

Avantajul este ca odata ce vand un produs ii plasez comanda la el impreuna cu banii pe produs (tinandu-mi capacul :D) el distribuie gratuit la client acasa produsul pe teritoriul USA, pe UK e alta poveste.

Sa nu se gandeasca cineva ca fac o avere, nu, insa vand, datorita acelor conturi din social media,fac bani, fac ceva interactivitate, vand pe social media....da am si site, dar de obicei discut detaliile pe social media.

In prezent facebook-ul numara peste 31.000 de followeri, 44.000 pe twitter si 29.000 pe instagram, si acestia sunt clientii mei.

Nu vand mult, 4-5 comenzi pe zi insa sunt constante. La inceput am pierdut mult timp cu aceste conturi, cu cresterea lor, acum, intru cam 2 ore pe zi, sa vorbesc cu potentiali clienti si sa predau comenzile mai departe.

-Cred ca am mai spus, toti followerii sunt reali, nu am bagat nici un boot, nimic fake.

- Ce mai fac in plus, sun clientii carora le-am trimis produse, mi-am cumparat numar de la skype pentru acest lucru, ii intreb daca au ajuns bine, daca sunt multumiti, etc. de obicei acestia mai comanda in viitor.

Cat produc? Bani in mana, intre 50 si 130 $ pe zi, depinde de ce comanda ca produsul are o varietate destul de mare, depinde de cate comenzi am si dupa ce platesc toate taxele raman cu banii in mana.

Asa ca nu mai vindeti conturile de social media pe 2 dolari...nici nu va imaginati cati bani poate produce un cont de facebook cu 5000 de prieteni....

Stiu, fiecare isi traiesti viata cum vrea / poate insa poate ar fi bine sa priviti si in viitor, vorbesc de astia care nu au un servici, care inca cer 2 lei de tigari de la parinti sau care vor ceva mai mult.

Articolul acesta pleaca de frustrarea mea care o vad atunci cand gasesc topicuri ca astazi cu Dota addicted guys sau alte jocuri, nu am nimic cu ei / ele atata timp cat joci o ora sau un meci si apoi treci la treburi serioase.

Eu inca ma joc, 1-2 ore cand apuc, dar nu inainte sa ma asigur ca "afacerea" merge si produce !

Scuzati greselile gramaticale e ora 1 noaptea si imi pica ochii in gura...

Daca isi au sau nu rostul aceste randuri decide fiecare.

Avem timp sa ne jucam toti dupa ce ne asiguram ca producem, si asa stam toata ziua in fata pc-ului...sa nu mai zis ca am si un job de zi, in IT, e mai lejer asa ca imi permit sa lucrez o jumate de ora, o ora la aceste lucruri chiar de la servici.

Numai Bine si Spor la Bani

Edited by albertynos
Link to comment
Share on other sites

@albertynos

Foarte interesanta si foarte bine punctuata ideea. Inainte de jocuri e bine sa iti asiguri un venit din calculator mai ales daca stai toata ziua in fata lui. Am abordat si eu ideea ta mai demult insa in lipsa de informatii am renuntat deoarece nu stiu cat de legal e acest lucru in Romania. M-am axat pe graphic design (freelancer) insa vazand ca e plin de indieni care sunt in stare sa o si suga pentru 1$ nu isi prea are rostul.

Daca ai vre-o informatie despre legalitatea unei astfel de "afaceri" pe teritoriul Romaniei asi fi mai mult decat fericit sa o impartasesti si cu mine.

Link to comment
Share on other sites

Dropshippingul este legal, in romania, ceea ce faci se traduce prin intermediere de servicii sau ceva de genul, cauta pe internet si o sa gasesti.

Nu era vorba de a se apuca toata lumea de asa ceva, era vorba de a produce in orice mod posibil , nu neaparat dropshipping.

Link to comment
Share on other sites

Felicitari pentru tot, si eu mi-am blestemat ziua in care m-am apucat de wow (am pierdut cred ca 2 ani din viata cu jocul ala) fix cand incepusem sa inteleg tot ce tine de programare / web si invatam orice ... in loc sa invat + lucrez + produc bani poate in 2 ani, m-am jucat si am avut profit pe minus, sanatate pe minus, prieteni pe minus.

Inainte de a va distra si relaxa cu un joc sau orice, asigurati-va ca aveti si din ce trai, pentru a va sustine distractia / relaxarea.

O zi placuta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...