Jump to content
kidink

Comenzi MiniInTheBox

Recommended Posts

Daca faci comenzi pana in 10$ sau 10e, nu platesti tva.

Daca primesti coletul prin transport gratuit (free shipping), incearca sa faci mai multe cumperi mici, de 5-10$ in loc sa fie o comanda de mai multi bani.

O perioada buna nu am platit TVA, cei de la vama se uitau doar in colet dupa factura, dar nu ai nici o factura in interior, decat o lista cu produsele pe care le-ai comandat.

Factura este lipita pe exterior, scrie mare si clar cat ai platit. Cei de la vama s-au prins de treaba asta, asa ca acum platesc TVA.

Link to comment
Share on other sites

Solutia e simpla:

Valori intre 0-10 euro , nu se platesc taxe vamale sau tva [ de obicei chinezoi stiu asta si trec pana in 10 euro sumele pe factura , care o lipesc pe exteriorul coletului]

Toate coletele sunt desfacute de vamesi, dar nu e bai la ceea ce vrei tu sa cumperi .

Valori 10-150 euro se plateste tva

Valori peste 150.01 de euro se plateste tva+2.5% taxe vamale.

Din experienta mea 98% din chinezoi trimit facturile mai mici decat valoare lor cu care le-ai cumparat.

Comanda-le cu free shiping ca ulterior platesti mai mult pe transport si tot cu vaporu ajung in tara.

http://www.customs.ro/ro/calatori/bunuri-expediate-prin-colete.aspx

http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/quota_consultation.jsp?Lang=ro

Edited by sadicool
Link to comment
Share on other sites

:)) vad ca nu va duce mintea pe mininthebox cand cumperi ceva e un box pe care il bifezi sau nu in valoare de 1$ zice ceva de asigurarea marfi etc acolo mai scrie si ca ptr orice taxa vamala care o platesti mininthebox iti dau bani inapoi !

doar fa un ticket cat ai platit vama si ei iti ramburseaza bani direct ! de cele mai multe ori nici nu iti cer dovada :)

apropo am un coupon code de 10$ la orice comanda il vrea careva ?

Link to comment
Share on other sites

Vin si eu cu o experienta, daca tot vad subiectul deschis.

Am facut o comanda recent tot aici ( free fast shipping for orders over 60$ ) si la final a trebuit sa platesc cu 9.51 $ in plus, ei fiind trecuti ca Freight Charges. ( si nu, nu am selectat nimic legat de asigurare sau alte checkbox-uri ).

L-am sunat pe curier si mi-a spus ca sunt taxe ce includ ambalarea, incarcarea ... si tin si de politica firmei ( DHL in cazul meu ) iar preturile pot diferi de la firma la firma, poate unii livreaza si gratis. Sunt mai multe firme de curierat care stau si asteapta container-ele cand ajung de pe vapor, apoi le duc la un sediu central al firmei undeva in europa pentru a le distribui mai departe, iar eu am avut norocul sa nimeresc la ei. Asta mi-a explicat baiatul.

La free shipping sau economy au venit prin posta, nu am avut probleme.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...