Jump to content
Che

Stie careva vreun astfel de algoritm ?

Recommended Posts

Am mai rasfoit internetul legat de retelele neuronale. E destul de frumos subiectul, si pe cat de vast si de complicat, pe atat de frumos.

In mare, o retea neuronala e un algoritm de clasificare. Practic ii dai programului mai multe fructe si ii specifici care sunt mere, care pere, care cirese s.a.m.d. si apoi el, bazandu-se pe caracteristicile comune ale obiectelor date ca input (adica fructele respective) iti va spune si data viitoare cand ii dai un mar ca ala e un mar sau cand ii dai o cireasa ca aia e o cireasa.

Chestia e ca el se bazeaza pe caracteristicile comune ale clasei respective: iti zice ca ala e un mar fiindca marul e verde si rotund, iar la cireasa iti zice ca e cireasa fiindca e rosie, mica si cu coada ceva mai lunga decat corpul.

Caracteristicile astea comune le determina el, intern, eu le-am exprimat acuma in limbaj uman dar el le determina matematic etc.

Revenim la chestiunea in cauza. Stiti cumva daca este vreun algoritm care sa-ti clasifice si sa-ti recunoasca tot asa ca si retelele neuronale care e mar si care e cireasa, de exemplu, dar nu studiind caracteristicile comune ci diferentele dintre ele (dintre obiectele date ca input) ?

Adica, tu ii dai ca input fructe: un mar, o cireasa, o piersica.

El ti le recunoaste astfel:

Marul este mar fiindca nu e mic si rosu si cu coada lunga asa cum e cireasa si nici galben-portocaliu si cu sant pe mijloc asa cum e piersica. => prin deductie rezulta ca ala e mar.

Cireasa -----idem---.

Piersica ----idem---.

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

ca sa iti pot raspunde, trebuie sa specifici care e adevaratul input,

asa e greu de raspuns, inainte ca un input sa ajunga la algoritm si sa fi analizat, ai nevoie de ceva care sa analizeze acel ceva :)

la exemplu pe care lai dat tu ai avea nevoie de un scanner 3d

si pe baza dimensiuni, culori, formei, poti indentifica "fructele" fara probleme.

eu zic sa vii cu mai multe detalii

Link to comment
Share on other sites

Ma refeream la imagini pur si simplu ca sunt retele neuronale pe net care recunoasc obiectele din imagini.

Poate ca nu am dat eu un exemplu prea bun, nu ma refer la un scanner 3D. Totul e sa fie un fel de retea neuronala care sa recunoasca obiectele din imagini prin diferentele dintre ele si nu prin asemanarile dintre ele asa cum o fac deja retelele neuronale cu care se lauda astia pe youtube.

Link to comment
Share on other sites

În principiu, majoritatea problemelor din machine learning se bazeaz? pe aproximarea vecinilor folosindu-se de caracteristicile comune (https://en.wikipedia.org/wiki/K-nearest_neighbors_algorithm). Te bazezi astfel, pe g?sirea de cât mai multe obiecte similare cu obiectul t?u.

Dac? vrei s? te joci mai mult cu clasificarea imaginilor, po?i încerca site-ul acesta: akiwi - a keywording tool

Link to comment
Share on other sites

Salut ,

Incerca backpropagation sau cohen , si in plus ti-ar trebui un set de date de antrenament pentru oricare din algorimtmi alesi,

dupa ceva teste trebuie sa iti setezi ponderea cea mai buna s.a. mai departe

Backpropagation e legat de neural nets, dar Cohen de care zici, ce e ?

Am gasit doar asta:

https://en.wikipedia.org/wiki/Cohen%E2%80%93Sutherland_algorithm

Link to comment
Share on other sites

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Naive_Bayes_classifier

Probabil cel mai cunoscut algoritm clasificare. Am vazut ca ai mai multe topicuri despre algoritmi de clasificare, retelr neuronale. Studiezi pt tine sau incerci sa faci o aplicatie ce rezolva o anumita problema de clasificare?

Ca o parere personala, din postarile tale pare ca vrei o aplicatie capabila sa rezolve acel captcha cu 6 imagini.Repet, e doar o parere .

Edited by tjt
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...