Jump to content
Guest

Nelamurire personala - Catre Staff

Recommended Posts

Va salut,

Am o nelamurire, daca ma poate lumina si pe mine cineva din staff in acest caz.

Din cate am observat de-a lungul timpului meu pe acest forum, staff-ul spune peste tot ca "frauda nu este permisa pe acest forum".

Imi permit, din acest motiv, sa va intreb, de ce sunt atat de multe topicuri gen asta https://rstforums.com/forum/101625-inchiriez-serviciile-unui-hacker-phisher.rst | https://rstforums.com/forum/100931-cpanel-reseller-1374-domenii.rst | https://rstforums.com/forum/100694-cum-se-mai-sparge-un-cont-de-facebook-2015-a.rst | https://rstforums.com/forum/100743-cpanel-59-domenii.rst | din care reiese foarte clar ca scopul este frauda, care sunt lasate destul timp cat sa se dea reply-uri, sa se negocieze sume, si abia dupa doua-trei saptamani se trezeste cineva din staff sa dea un lock la topic + reply-ul: "frauda nu este permisa", mai mult asa de ochii lumii, ca sa nu zica cineva ca se promoveaza ilegalitati.

De ce treaba asta ? Nu puteti spune ca niciunul din staff nu a observat topicul ala, pentru ca, sa fim sinceri, nu sunt atat de multe topicuri deschise pe minut, incat sa nu puteti vedea un topic de gen fix in ziua in care s-a postat Cum de exemplu mie imi puteti da warn pentru dublu post fix in urmatoarele minute.

A nu se intelege ca ma deranjeaza warn-ul primit, n-are nici o valoare, insa in viziunea mea voi chiar promovati intr-o oarecare masura frauda, permitand acestor topicuri sa stea active zile bune, cu toate ca o interziceti prin regulament.

Inca o chestie, de ce nu sunt sterse topicuri de genul si sunt doar locked si mutate la trash ?

Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Eu am fost tepuit chiar de cineva de aici dar pentru cu totul alt motiv si alta conjuctura.

Ca sa vinzi ceva trebuie sa prezinti incredere si sa prezinti incredere iti trebuie ori recomandari ori rep. power. Ar fi mult mai ok daca threadurile odata create trebuie sa primeasca acceptul unui moderator pentru a fi listate public.

P.S: Teparii au existat, exista si vor exista doar din simplul motiv ca exista prosti care sa cotizeze, la fel cum am fost si eu. La mine a fost vorba de o suma mica, dar altii si-o iau urat rau de tot.

Oamenii ca mine si ca tine stim ca daca vrem sa cumparam servere, mergem la X, daca vrem log-uri, mergem la Y si asa mai departe, pentru ca stam aici de ceva vreme, dar cei noi veniti, care-s de buna credinta, si-o fura foarte urat.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

De dragul discutiei pot raspunde chiar si eu ca in cazul https://rstforums.com/forum/101625-inchiriez-serviciile-unui-hacker-phisher.rst poate fi vorba de spionaj industrial sau spionarea-distrugerea concurentei (foarte la moda in zilele noastre). Este ilegal? Sigur ca este, dar spionajul nu este frauda. Cu cPanel-uri poti face o gramada de cacaturi, nu sa le folosesti doar pentru tinut sus pagini scam sau ca sendere de mailuri. Este ilegal sa vinzi cPaneluri sparte? Este. Dar cumparatorul face ce vrea cu ele, iar asta nu inseamna ca automat face frauda pe net. Iar in cazul https://rstforums.com/forum/100694-cum-se-mai-sparge-un-cont-de-facebook-2015-a.rst e vorba de bruteforce din cate tin minte, adica o metoda folosita de la inceputurile hackingului si despre care este normal sa se discute pe un forum de hacking/securitate. Este ilegal? Nu! Este in zona gri sa postezi softuri de genul asta si in zona white sa discuti despre ele si sa le analizezi. Chiar si in cazul vanzarii adreselor de mail zona este tot gri. Aia mai inceti la minte le folosesc pentru frauda si se multumesc cu castiguri pe termen scurt, baietii destepti le folosesc pentru conversii, promovarea afacerii, vanzare de trafic si profita de pe urma folosirii lor pe termen lung (uneori o viata intreaga). Iar cei din a doua categorie sunt, statistic vorbind, cu mult mai multi decat cei cu mintea lenta care incearca sa vanda produse fictive pe net.

Edited by numeroz
Link to comment
Share on other sites

Offtopic: Un topic de cacat, fara suparare, ti-am mai urmarit activitatea si pari un baiat cu capul pe umeri.

Din pacate pentru comunitatea asta, de la evenimentul de acum cativa ani, cand DIICOT-ul a confiscat serverele RST, toata lumea a inceput sa promoveze un mesaj anti-frauda, anti-furt, anti-coruptie si multi copii si-au insusit mentalitatea asta. Nu neg, multe din valorile astea sunt ok. Dar uite la ce prostii se ajunge: acuze cum ca RST sustine frauda din cauza unor topicuri (probabil "ultimelor topicuri" ar fi mai corect) care mai au cat-de-cat legatura cu securitatea IT.

Fiti corecti, dar nu fraieri.

Ontopic: Citez din Regulament:

Toleran?? 0 pentru fraud? sau informa?ii ce faciliteaz? frauda online sau bancar?. Inclusiv mesajele private. (Skimming, CC, Orange, Craiglist, Okazii, programe de adunat emailuri de pe siteurile de licita?ii). Regula aceasta este cel mai strict respectat?, iar datele voastre vor fi oferite organelor competente, dac? ni se va cere acest lucru.

Topicurile la care ai facut referire nu au nicio treaba cu frauda (cu sensul de inselaciune, delapidare) online.

Edited by Matthew
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Offtopic: Un topic de cacat, fara suparare, ti-am mai urmarit activitatea si pari un baiat cu capul pe umeri.

Din pacate pentru comunitatea asta, de la evenimentul de acum cativa ani, cand DIICOT-ul a confiscat serverele RST, toata lumea a inceput sa promoveze un mesaj anti-frauda, anti-furt, anti-coruptie si multi copii si-au insusit mentalitatea asta. Nu neg, multe din valorile astea sunt ok. Dar uite la ce prostii se ajunge: acuze cum ca RST sustine frauda din cauza unor topicuri (probabil "ultimelor topicuri" ar fi mai corect) care mai au cat-de-cat legatura cu securitatea IT.

Fiti corecti, dar nu fraieri.

Ontopic: Citez din Regulament:

Topicurile la care ai facut referire nu au nicio treaba cu frauda (cu sensul de inselaciune, delapidare) online.

Salut Matthew,

Nu am acuzat pe nimeni, pur si simplu am intrebat. Daca recitesti cu atentie primul post, vei observa ca toate acele idei/puncte se termina cu semul intrebarii.

Stiu ca sunt si unii mai sensibili pe care ii deranjeaza orice (sper sa nu fii unul), insa mie cel putin asa mi se pare, promovarea activitatii sau dezinteres fata de comunitate din partea staffului, una din doua.

Eu unul sunt cat se poate de corect, nu am dat nimanui motiv pentru a ma considera incorect. Tocmai din cauza ca sunt corect am facut si acest topic, care observ ca te-a deranjat. De ce oare, habar nu am si atat timp cat nu esti staffer, nu ma prea intereseaza.

Edited by AGSQ
Link to comment
Share on other sites

@AGSQ are dreptate , daca se doreste sa nu se mai posteze asa ceva se rezolva... dar sunt foarte multi pe aici care doar din asta traiesc si vor trai... exista corupere pana la nivel inalt.

Este foarte simplu orice post se va face cu aprobare de moderator si sa rezolvat ca de aceea sunt atatia moderatori... nu doar pentru vendete personale ii vedem vizibili.

Link to comment
Share on other sites

@AGSQ are dreptate , daca se doreste sa nu se mai posteze asa ceva se rezolva... dar sunt foarte multi pe aici care doar din asta traiesc si vor trai... exista corupere pana la nivel inalt.

Este foarte simplu orice post se va face cu aprobare de moderator si sa rezolvat ca de aceea sunt atatia moderatori... nu doar pentru vendete personale ii vedem vizibili.

Nici chiar orice post, cu aprobare, insa membrilor noi, care au <= 20 mesaje sau X luni vechime, li s-ar putea verifica mesajele inainte de aprobare.

Link to comment
Share on other sites

Nu ai observat ceva ciudat ? Sau tot perindat online de la moderator la administrator si nici unul nu isi da cu parerea? :))) Inca rumega citeste si face ciorne pentru a gasi ceea mai buna varianta de raspuns :)

Stai linistit ca au deja un raspuns dar poate au alta treaba, ca si moderator ai de moderat subiecte multe nu doar unul.Intr-adevar poate nu au chef sa dezbata acest subiect stiind ca subiectele nu au incalcat regulamentul sau pl.m.

Link to comment
Share on other sites

@alinpetre - Am priceput ideea.

Scopul meu nu era acela de a arunca cu pietre in Moderatori sau sa dezbatem ce si cata treaba au, avand in vedere ca majoritatea stafferilor au job-uri, este lesne de inteles ca nu isi vor ignora atributiile la locul de munca pentru un reply aici.

In aceeasi masura, acest topic constituie un mesaj/o intrebare din partea mea pentru staff, avand in vedere ca sunt cativa si nu exista un sistem de contact centralizat unde sa pot trimite mesaj catre toti odata, am ales sa creez acest topic, insa nu l-am facut pentru dezbateri sau activitati de dat cu parerea si aruncat cu noroc in ei.

Multumesc.

Edited by AGSQ
Link to comment
Share on other sites

Salut Matthew,

Nu am acuzat pe nimeni, pur si simplu am intrebat. Daca recitesti cu atentie primul post, vei observa ca toate acele idei/puncte se termina cu semul intrebarii.

Stiu ca sunt si unii mai sensibili pe care ii deranjeaza orice (sper sa nu fii unul), insa mie cel putin asa mi se pare, promovarea activitatii sau dezinteres fata de comunitate din partea staffului, una din doua.

Eu unul sunt cat se poate de corect, nu am dat nimanui motiv pentru a ma considera incorect. Tocmai din cauza ca sunt corect am facut si acest topic, care observ ca te-a deranjat. De ce oare, habar nu am si atat timp cat nu esti staffer, nu ma prea intereseaza.

Ma gandeam sa te demontez punct cu punct, dar o sa incerc sa fiu cat de concis pot.

"in viziunea mea voi chiar promovati intr-o oarecare masura frauda, permitand acestor topicuri sa stea active zile bune, cu toate ca o interziceti prin regulament." - aici invinovatesti destul de fatis staff-ul si conform spuselor tale, crezi ca incurajeaza frauda. Asta e o acuza, "semnul intrebarii" la finele celorlalte idei nu vad ce relevanta are. :)

Ce ma deranjeaza pe mine am scris dupa un "offtopic", in rest, ti-am scos prima parte din regulament, aia scrisa cu rosu, in calitate de user. Nimic mai mult, doar am vrut sa te ajut.

Eu te cred ca esti corect, dar nu inteleg de ce trebuiesc promovate ideile asta la infinit. Nu inteleg de asemenea de ce trebuie adus si "statul de drept" pe un forum online care pana acum cativa ani era bh-only. Inteleg cand vine un bou care vrea sa isi ia carnetul pe spaga, ca trebuie injurat si indrumat. Dar ma deranjeaza, de exemplu, ca de cand forumul a inceput sa prinda si o parte de money making, inca vin oameni care arata cu degetul si te trimit la munca/studiat daca faci Black SEO, sau te joci cu PPI/PPD-uri.

Tot ce vreau sa spun e ca ar trebui sa pastram discutiile mai tehnice si mai la obiect, in general, pe forum, si sa nu incercam sa le transformam in lectii de moralitate sau ocazii sa ne aratam personalitatea noastra cinstita.

Nu m-am referit la tine in mod special in ce am spus.

Just my 2 cents.

Edited by Matthew
Link to comment
Share on other sites

Nu ai observat ceva ciudat ? Sau tot perindat online de la moderator la administrator si nici unul nu isi da cu parerea? :))) Inca rumega citeste si face ciorne pentru a gasi ceea mai buna varianta de raspuns :)

Multi dintre noi avem responsabilitati. Poate muncim, poate suntem la o bere, poate suntem la cursuri sau poate nu vrem sa dezbatem anumite subiecte. Suntem o comunitate grey-hat. Chestiile de genul asta, tin rst in viata. Stiu ca suna dur, dar asa e. Nu spun ca sunt de acord cu chestiile de genul asta, dar sunt un rau necesar. Chiar ii tine pe baieti departe de carding.

Exista o diferenta intre a vinde acces la un cpanel si a goli cardul/paypalul unui om.

Link to comment
Share on other sites

Ce faza de kkt. De ce trebuie sa aiba cineva grija de prosti sa nu ia ?epe? Aici adminii au job-uri, nu este treaba lor sa protejeze pro?tii. De altfel, este educativ, caci ca experienta de viata, vei lua prima ?eap?, apoi incerci sa te protejezi, sa te aperi. Oricum, aia de iau/dau ?epe de 2 lei fac plangeri pe forum, si uite asa ai cunoaste lumea si se dezvolta personalita?ile.

@AGSO de ce nu te oferi sa stai 24/24 pro bono si sa veghezi?

PS Mi se rupe-n banana de ?epari si de victime, si exista institutii de stat care fac dreptate, si sf?nta b?taie rupt? din rai, pe care ?epui?ii au datoria s? o administreze ?eparilor. Un om are +200 de oase, de sa nu ai rupi o mana si sa nu ai extragi incisivii?

To?i copii se plang pe aici ca niste pizde.

QAD.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Matthew - Mesajele de genul "Caut Hacker pentru spart mail" / "Cum raspandesc un scam" / "Platesc pentru acces pe serverul X", mie personal deja mi se par cu intentie de frauda.

Poate tu te gandesti ca "mare lucru, a spart un email", pai acel email poate fi asociat unui cont skrill/paypal/payoneer ... poate fi folosit ca 2F.A. la un NetBanking iar asta este frauda, plus ca este cam acelas lucru cu spartul usii unei locuinte, doar ca in mediu virtual.

Inteleg nevoia de knowledge spreading, dar totusi, cu o limita. Tocmai asta incerc sa spun, ca se depaseste prea mult acea limita in ultima perioada, iar asta nu este bine pentru comunitate, nu pentru mine, pentru ca atat timp cat eu nu am nici un amestec nu ma intereseaza, dar iar vedem pe la ProsTV stici cu gruparea criminala RST si oamenii de rand iau aceasta informatie ca atare.

Nu imi tot aduce argumente referitoare la legislatie si statul de drept, pe mine ma intereseaza conduita morala aici, nu juridica.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...