Jump to content
andrei98M

Primul interviu

Recommended Posts

So, am ajuns la minunata varsta la care trebuie sa ma gandesc, serios, la o slujba. Pana acum, am invatat doar C++ si am cunostiinte de baza ( cam tot ce se face la liceu, pana in clasa a12a). Acum vin intrebarile:

- Cum a fost primul interviu al vostru ( aici, nu ma refer strict la C++ ) ?

- Cum trebuie sa te pregatesti pentru interviu?

- Ce intrebari ti se pun (ma refer la complexitatea intrebarilor)?

- Ca progamator, ce importanta mai are facultatea in ziua de azi (exemplele de programatori buni, fara scoala, cresc si deja nu ii mai vad rostul facultatii) ?

Vreau sa aud pareri de la programatori adevarati, in restul topicurilor sunt doar copii de 11 ani sau dobitoci de mint ca au nu stiu ce salarii la firme fantoma sau alte dobitocenii. Am prins ideea cu "lasa jocurile si apuca-te de invatat" si chiar o pun in practica.Timpu trece si vreau sa fiu pregatit de lucru la 18 ani. Pe internet, gasesc 90% articole tembele scrise pentru o paine...

Link to comment
Share on other sites

prima intrebare nu prea isi are rostul, tinand cont ca fiecare experienta este particularizata, interviator si intervievat. Trecand la a doua, in primul rand trebuie sa iti pregatesti cateva cunostinte despre angajator, cu ce se ocupa, ce face, de cand face, etc. Una dintre intrebarile de inceput este: Stiti despre compania noastra? Faptul ca stii denota ca esti interesat. Complexitatea intrebarilor vine odata cu domeniul de activitate in care te pregatesti sa te angajezi. Interviul are de obicei 2-3 faze, prima faza fiind exclusiv cu Resursele umane, unde intrebarile tehnice nu sunt aprofundate. A doua faza de obicei se tine cu managerul de proiect, aici complexitatea poate creste exponential. Pe scurt, primul interviu este prima impresie, al doilea este practic ca sa vada ce stii.

Facultatea este destul de importanta la noi in tara. Nimeni nu prea vrea sa angajeze semi-agramati, sau oameni cu cunostinte exclusiv dobandite de pe google. De multe ori, nici nu prea conteaza cat stii, daca nu poti trece de prima faza cu Resursele Umane, care iti cer facultatea ori in curs, ori finalizata. Putine companii trec peste lipsa facultatii, si trec peste numai daca intr-adevar iti poti demonstra experienta(vasta) in domeniul respectiv.

In zilele noastre exista cursuri specializate recunoscute de Ministerul Muncii, Invatamantului, samd, care pot inlocui oarecum anii de pregatire pe bancile scolii, vezi Cisco CCNA, CCNP, etc.

Parerea mea proprie si personala este sa te inscrii la facultate si eventual sa-ti gasesti un job part-time, sau chiar full-time daca e o facultate mai amanet. Tine cont ca nu conteaza ce facultate, conteaza patalamaua.

Link to comment
Share on other sites

Certificarile sunt o modalitate buna sa intri pe piata muncii intr-un anumit domeniu DACA nu ai o experienta dobandita la un loc de munca pe domeniul respectiv.

Merita sa faci certificari CISCO, dar daca tu ai lucrat vreo 3-4 ani ca Network Engineer intr-un mediu enterprise, nu mai are relevanta asa mare certificatul respectiv.

Link to comment
Share on other sites

"cam tot ce se face la liceu, pana in clasa a12a" - La liceu se face algoritmica, nu C++. C++ e ala cu clase, mostenire... Ai facut asa ceva?

"- Cum a fost primul interviu al vostru ( aici, nu ma refer strict la C++ ) ?" - A fost interesant. Urmatoarele 10 l-au facut sa para plictisitor.

"- Cum trebuie sa te pregatesti pentru interviu?" - E mai important sa stii ce face firma respectiva, ce fel de proiecte si cateva detalii despre ea, decat sa inveti niste intrebari tehnice pe de rost. Daca face soft de network, o sa fie intrebari de network. (aka sockets)

"- Ce intrebari ti se pun (ma refer la complexitatea intrebarilor)?" - De limbaj si de algoritmica. Unele mai simple, altele mai complicate. Vezi ca mai sunt ceva posturi care detaliaza acest aspect.

"- Ca progamator, ce importanta mai are facultatea in ziua de azi" - Are importanta. In facultate esti cel putin fortat sa inveti anumite lucruri pe care nu le inveti de capul tau. Iar sansele sa te cheme la interviu sunt mult mai mici daca nu ai facultate. Da, nu ar trebui sa fie un criteriu de baza in procesul de selectie, dar se tine cont. Poti face o facultate la ID si scapi.

Vezi si:

- https://rstforums.com/forum/97721-pareri-interviu-bitdefender.rst?highlight=interviu

- https://rstforums.com/forum/98082-pareri-interviu-web-developer-programator-php.rst?highlight=interviu

- https://rstforums.com/forum/79626-interviu-de-angajare.rst?highlight=interviu

Edited by Nytro
Link to comment
Share on other sites

"cam tot ce se face la liceu, pana in clasa a12a" - La liceu se face algoritmica, nu C++. C++ e ala cu clase, mostenire... Ai facut asa ceva?

"- Cum a fost primul interviu al vostru ( aici, nu ma refer strict la C++ ) ?" - A fost interesant. Urmatoarele 10 l-au facut sa para plictisitor.

"- Cum trebuie sa te pregatesti pentru interviu?" - E mai important sa stii ce face firma respectiva, ce fel de proiecte si cateva detalii despre ea, decat sa inveti niste intrebari tehnice pe de rost. Daca face soft de network, o sa fie intrebari de network. (aka sockets)

"- Ce intrebari ti se pun (ma refer la complexitatea intrebarilor)?" - De limbaj si de algoritmica. Unele mai simple, altele mai complicate. Vezi ca mai sunt ceva posturi care detaliaza acest aspect.

"- Ca progamator, ce importanta mai are facultatea in ziua de azi" - Are importanta. In facultate esti cel putin fortat sa inveti anumite lucruri pe care nu le inveti de capul tau. Iar sansele sa te cheme la interviu sunt mult mai mici daca nu ai facultate. Da, nu ar trebui sa fie un criteriu de baza in procesul de selectie, dar se tine cont. Poti face o facultate la ID si scapi.

Vezi si:

- https://rstforums.com/forum/97721-pareri-interviu-bitdefender.rst?highlight=interviu

- https://rstforums.com/forum/98082-pareri-interviu-web-developer-programator-php.rst?highlight=interviu

- https://rstforums.com/forum/79626-interviu-de-angajare.rst?highlight=interviu

4snTJlS.jpg

Primul capitol. Se face in liceu sintaxa de baza de la C++ ( librariile iostream, math.h,fstream , fara vector, algorithm,stl sau alte librarii mai folositoare...)

Link to comment
Share on other sites

Î?i spun cum a fost la mine, la 19 ani.

Am aplicat pentru un job de programator .net, pe bestjobs. Ziua urm?toare am fost sunat de o tip? din HR-ul firmei care mi-a spus c? ar vrea s? m? cunoasc? mai bine ?i c? dore?te s? m? programeze la o „întâlnire” care se va „finaliza” cu un test tehnic. I-am spus când sunt disponibil, a acceptat ?i cam asta a fost tot, a r?mas s? ne vedem la sediu la data ?i ora stabilit?.

Am mers acolo, am sunat-o c? am ajuns, a coborât jos la recep?ie, am f?cut cuno?tin??, am discutat liber vreo 10 minute ?i apoi am mers într-o camer? unde m? a?teptau pe mas? foile, cu testul respectiv, un pix ?i o can? de ap?. Am fost l?sat singur 2 ore acolo, cu 6 pagini pline de întreb?ri legate de oop/db/algoritmic?. Am întâlnit unele întreb?ri destul de interesate, la care chiar nu ?tiam exact r?spunsul, iar altele care mi s-au p?rut de bun sim?.

Dup? ce au trecut acele 2 ore, a revenit tipa de la HR ?i m-a întrebat cum mi sa p?rut testul, dac? am întâlnit neclarit??i, etc. Am mai discutat vreo 5 minute, pân? la recep?ie, ?i de acolo am stabilit c? voi primi un telefon peste 2 zile în leg?tur? cu situa?ia angaj?rii.

Am fost sunat peste cele 2 zile de aceea?i tip? ?i am fost anun?at c? testul tehnic a fost ok ?i c? ar vrea s? m? programeze la un interviu tehnic, unde trebuie s? discut cu un project leader despre lucruri ce ?in tot de programare, doar c? la un alt nivel. Am acceptat ?i am stabilit ziua ?i ora.

Când a venit ziua respectiv?, la fel ca ?i mai sus, am fost.. bla bla. Am fost conduc c?tre o camera unde m? a?tepta cel care m? intervieva, am f?cut cuno?tin?? ?i am început s? vorbim despre „de ce vreau s? m? angajez la ei”, „ce m? face increz?tor c? voi reu?i”, „care-s lucrurile care m? diferen?iaz? de restul”, chestii de genul ?sta.

Pe urm? am primit întreb?ri despre chestii tehnice, de exemplu „care-i diferen?a dintre un limbaj de programare interpretat ?i altul compilat?”, „cum crezi c? este f?cut un parser pentru un limbaj?”, ?i lucruri de astea, ?i-as putea da o gr?mad? de exemple. Pe urm? am fost întrebat de proiectele personale, dac? am mai lucrat în trecut, dac? sunt de acord s? îmi vând sufletul, în?elegi tu. Dup? toate astea, ?i multe altele, interviul a luat sfâr?it. Am fost condus spre ie?ire, „pe drum” mi s-a spus c? voi primi un r?spuns într-o s?pt?mân?.

Am fost sunat în aceea?i zi de tipa de la HR ?i mi-a spus c? a decurs bine interviul tehnic ?i c? ar vrea s? m? programeze pentru interviul final, cu managerul, unde voi discuta lucruri despre salariu ?i altele. Am stabilit ziua/ora, bla bla.

A venit ziua interviului final, m-am dus acolo, am fost condus spre biroul unui manager, am f?cut cuno?tin??, am vorbit chestii despre vremea de afar? ?i apoi am trecut la subiectul pentru care, evident, eram acolo, salariul!

Prima dat? mi-a propus un salariu, mi-a spus cum evolueaz?, dup? câte luni este renegocierea, bla bla bla. Am acceptat oferta ?i am stabilit o dat? când voi începe.

Cam asta a fost tot. Ca ?i ideea, nu se pune neap?rat accent pe facultate. E o condi?ie la unele firme, la altele nu. Te po?i descurca dac? ar??i c? ?tii cu ce se m?nânc? programarea.

Salut.

Link to comment
Share on other sites

Î?i spun cum a fost la mine, la 19 ani.

Am aplicat pentru un job de programator .net, pe bestjobs. Ziua urm?toare am fost sunat de o tip? din HR-ul firmei care mi-a spus c? ar vrea s? m? cunoasc? mai bine ?i c? dore?te s? m? programeze la o „întâlnire” care se va „finaliza” cu un test tehnic. I-am spus când sunt disponibil, a acceptat ?i cam asta a fost tot, a r?mas s? ne vedem la sediu la data ?i ora stabilit?.

Am mers acolo, am sunat-o c? am ajuns, a coborât jos la recep?ie, am f?cut cuno?tin??, am discutat liber vreo 10 minute ?i apoi am mers într-o camer? unde m? a?teptau pe mas? foile, cu testul respectiv, un pix ?i o can? de ap?. Am fost l?sat singur 2 ore acolo, cu 6 pagini pline de întreb?ri legate de oop/db/algoritmic?. Am întâlnit unele întreb?ri destul de interesate, la care chiar nu ?tiam exact r?spunsul, iar altele care mi s-au p?rut de bun sim?.

Dup? ce au trecut acele 2 ore, a revenit tipa de la HR ?i m-a întrebat cum mi sa p?rut testul, dac? am întâlnit neclarit??i, etc. Am mai discutat vreo 5 minute, pân? la recep?ie, ?i de acolo am stabilit c? voi primi un telefon peste 2 zile în leg?tur? cu situa?ia angaj?rii.

Am fost sunat peste cele 2 zile de aceea?i tip? ?i am fost anun?at c? testul tehnic a fost ok ?i c? ar vrea s? m? programeze la un interviu tehnic, unde trebuie s? discut cu un project leader despre lucruri ce ?in tot de programare, doar c? la un alt nivel. Am acceptat ?i am stabilit ziua ?i ora.

Când a venit ziua respectiv?, la fel ca ?i mai sus, am fost.. bla bla. Am fost conduc c?tre o camera unde m? a?tepta cel care m? intervieva, am f?cut cuno?tin?? ?i am început s? vorbim despre „de ce vreau s? m? angajez la ei”, „ce m? face increz?tor c? voi reu?i”, „care-s lucrurile care m? diferen?iaz? de restul”, chestii de genul ?sta.

Pe urm? am primit întreb?ri despre chestii tehnice, de exemplu „care-i diferen?a dintre un limbaj de programare interpretat ?i altul compilat?”, „cum crezi c? este f?cut un parser pentru un limbaj?”, ?i lucruri de astea, ?i-as putea da o gr?mad? de exemple. Pe urm? am fost întrebat de proiectele personale, dac? am mai lucrat în trecut, dac? sunt de acord s? îmi vând sufletul, în?elegi tu. Dup? toate astea, ?i multe altele, interviul a luat sfâr?it. Am fost condus spre ie?ire, „pe drum” mi s-a spus c? voi primi un r?spuns într-o s?pt?mân?.

Am fost sunat în aceea?i zi de tipa de la HR ?i mi-a spus c? a decurs bine interviul tehnic ?i c? ar vrea s? m? programeze pentru interviul final, cu managerul, unde voi discuta lucruri despre salariu ?i altele. Am stabilit ziua/ora, bla bla.

A venit ziua interviului final, m-am dus acolo, am fost condus spre biroul unui manager, am f?cut cuno?tin??, am vorbit chestii despre vremea de afar? ?i apoi am trecut la subiectul pentru care, evident, eram acolo, salariul!

Prima dat? mi-a propus un salariu, mi-a spus cum evolueaz?, dup? câte luni este renegocierea, bla bla bla. Am acceptat oferta ?i am stabilit o dat? când voi începe.

Cam asta a fost tot. Ca ?i ideea, nu se pune neap?rat accent pe facultate. E o condi?ie la unele firme, la altele nu. Te po?i descurca dac? ar??i c? ?tii cu ce se m?nânc? programarea.

Salut.

Un raspuns foarte frumos si detaliat, multumesc mult , chiar m-ai ajutat.

Link to comment
Share on other sites

Complexitatea intrebarilor ce ti se pun este pe masura postului pentru care ai aplicat / ai fost recrutat.

Eu am fost la un singur interviu in domeniul IT, pentru postul de web developer (junior), si mi-au fost puse intrebari relativ usoare. Am fost si incuiat cu cateva, insa per total a fost ok (mai ok decat ma asteptam). Am dat si un test de inteligenta / matematica ce cuprindea cam 30 de intrebari ce trebuiau rezolvate in 1h:45m. La fel, au fost cateva intrebari la care am luat prin eliminare pentru ca nu stiam un raspuns clar, insa per total a fost bine. (nu stiu rezultatul acestui test, dar l-am promovat)

Apoi, urmatorul interviu deja a fost interviul de angajare. Mi-a spus conditiile, salariul, evolutia ce a urmat sa o aiba si am acceptat.

Interviul verbal l-am dat cu directorul general care este as in meseria asta, iar testul scris l-am dat la HR in birou.

Nu m-am pregatit in nici un fel pentru interviu. M-am dus doar cu experienta online ce o aveam (cativa ani). Singurul limbaj de programare ce l-am facut in facultate a fost VB6 si asta doar pentru un singur semestru (am terminat inginerie mecanica, deci paralela cu programarea).

Facultatea este relevanta si in functie de firma la care aplici pentru interviu. Firmele mai mici probabil nu vor avea pretentia sa ai studii superioare. Unde lucrez eu, de exemplu, avem toti facultate insa domeniul in care am terminat este irelevant. Nici un sfert din colegi, inclusiv eu, nu am terminat facultatea in domeniul IT.

Edited by Wav3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...