Jump to content
em

Numele de domenii de internet .ro pot avea diacritice de marţi, 2 iunie

Recommended Posts

Cate manarii se fac... vorba aia: fara numar! Am incercat sa inregistrez mai multe domenii cu diacritice si pana la 2am era down optiunea iar dupa 2:15am pana acum (2:35am) introduc domeniu dar nu ma lasa sa inregistrez. Insa dau la whois la anumite domenii cu diacritice si apar ca rezervate la 1.45am. Frumos asa... spaga ce au luat anumiti indivizi de pe acolo - sper sa o foloseasca pentru inmormantari.

Link to comment
Share on other sites

Cate manarii se fac... vorba aia: fara numar! Am incercat sa inregistrez mai multe domenii cu diacritice si pana la 2am era down optiunea iar dupa 2:15am pana acum (2:35am) introduc domeniu dar nu ma lasa sa inregistrez. Insa dau la whois la anumite domenii cu diacritice si apar ca rezervate la 1.45am. Frumos asa... spaga ce au luat anumiti indivizi de pe acolo - sper sa o foloseasca pentru inmormantari.

2zrhw1s.png

Ceva de genul.... :))

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aici nu e vorba de trafic direct ci de trafic din c?utare, în con?inut google prefer? con?inutul cu diacritice intr-un site românesc, acum nu ?tiu ce pozi?ie o s? ia google fa?? de domeniile cu diacritice.

Care a luat protv-ul s? se simt? ?i s? zic?.

Chiar daca un domeniu este EMD asta nu inseamna ca o sa rankeze pentru fraza exacta.

Link to comment
Share on other sites

Am cumparat si eu de la rotld cateva domenii. Acestea contin caractere de genul ?âî?? si practic sunt clonele altora din top alexa (va pot spune pe pm denumirea corecta).

Ideea e ca proprietarul de drept al unuia dintre ele e interesat de o eventuala achizitie. Inca nu am discutat de pret, dar cum as putea vinde / transfera domeniul?

Stiu ca legal nu prea am voie, dar totusi cum as putea face asta (fara sa am probleme de natura legala) ?

Am citit documentatia de pe rotld, dar cum as putea face cu actele? ca daca voi completa toate formularele inclusiv declaratia din care reiese ca cedez gratuit domeniul, slabe sanse sa mai primesc ceva pe urma.

Si nici nu cred ca e suficient de prost incat sa dea banii inainte.

Cunosc site-urile de profil, dar efectiv vanzarea / transferarea cum se face?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...