Jump to content
clausasd

Cam cat costa viata un trai decent in Bucuresti

Recommended Posts

Chiria e costul principal, depinde in ce zona si cate camere.

Garsoniere - 200-250 euro, 2 camere - 250-350 euro.

Fata de viata cu parintii mai sunt: intretinerea, curentul, netul...

Daca mai stai cu cineva, costurile se impart.

Iar mancarea si bautura, iesirile in oras etc. depind de fiecare in parte.

Link to comment
Share on other sites

Depinde de lifestyle. In principiu 250-300 euro chiria + intretinerea + cablu + net + curent, Mancarea inca 100 de euro in cazul in care esti chibzuit, adica daca nu mananci de fiecare data in oras si iti mai pregatesti tu cate ceva. Astea ar fi de baza, de-aici adaugi de la persoana la persoana.

Link to comment
Share on other sites

Depinde de lifestyle. In principiu 250-300 euro chiria + intretinerea + cablu + net + curent, Mancarea inca 100 de euro in cazul in care esti chibzuit, adica daca nu mananci de fiecare data in oras si iti mai pregatesti tu cate ceva. Astea ar fi de baza, de-aici adaugi de la persoana la persoana.

100 euro mancarea?! Dar ce mananci tu ?Apa plata cu paine? Nici macar asa nu ai reusi sa te descurci cu 100 euro/luna.

Referitor la mancare , dupa cum ai spus "un trai decent" ar insemna sa mananci cat de cat sanatos , asta inseamna diversificat /natural ..nu mai spunem de un film/teatru /club/restaurant macar 1 data -2 ori pe luna.

Ar trebui sa iei in calcul si faptul ca din cand in cand mai si speli (detergent+plata utilitatilor apa ) in cazul in care ai o masina (motorina /benzina )daca nu costurile pt transport in comun (in cazul in care nu ai job ul aproape de casa)

Link to comment
Share on other sites

Costa foarte mult. Pe langa ce ti s-a zis mai sus mai adauga ca nu poti manca 3 mese acasa, iar o masa in oras putin mai sanatoasa te costa minim 40-50ron/zi.

De ce sa nu poti manca acasa toata ziua? 95% din populatie mananca doar acasa si 50% nu au intrat in restaurante decat la nunti.La faza aia aberezi.

Link to comment
Share on other sites

De ce sa nu poti manca acasa toata ziua? 95% din populatie mananca doar acasa si 50% nu au intrat in restaurante decat la nunti.La faza aia aberezi.

Pentru ca exista cazuri in care oamenii sunt plecati de acasa 10-14 ore (program de 8 sau 12 ore de munca + 1-2 ore drumul) pe zi si trebuie sa manance undeva. Nu tot timpul se poate sa iei mancare de acasa, deci esti fortat sa mananci in oras, la preturile amintite. Sau sa faci foamea, zilnic.

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca exista cazuri in care oamenii sunt plecati de acasa 10-14 ore (program de 8 sau 12 ore de munca + 1-2 ore drumul) pe zi si trebuie sa manance undeva. Nu tot timpul se poate sa iei mancare de acasa, deci esti fortat sa mananci in oras, la preturile amintite. Sau sa faci foamea, zilnic.

Sa inteleg ca toti bucurestenii cheltuie cel putin 1200-1500 lei pe luna pt o masa in timpul serviciului(pauza de masa) ?Sunt care nici nu castiga banii aia in o luna.Aduna aia cu tigari, chirie , intretinere si vezi la ce salariu ar trebui sa iesi sa poti supravietui.

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca toti bucurestenii cheltuie cel putin 1200-1500 lei pe luna pt o masa in timpul serviciului(pauza de masa) ?Sunt care nici nu castiga banii aia in o luna.Aduna aia cu tigari, chirie , intretinere si vezi la ce salariu ar trebui sa iesi sa poti supravietui.

Stai prost cu logica. Am spus ca exista cazuri, ceea ce nu implica ceea ce intelegi tu cu "toti bucurestenii".

In fine, cred ca e evident ca multa lume e nevoita sa manance undeva la pranz daca lucreaza toata ziua.

Link to comment
Share on other sites

Stai prost cu logica. Am spus ca exista cazuri, ceea ce nu implica ceea ce intelegi tu cu "toti bucurestenii".

In fine, cred ca e evident ca multa lume e nevoita sa manance undeva la pranz daca lucreaza toata ziua.

Nu stiu care sta prost cu logica.Ai spus ca exista cazuri in care sunt plecati la munca 8-12 ore.Eu fix despre aia vorbeam.

Link to comment
Share on other sites

In momentul actual dispun de 2200RON, desi in functie de ce proiecte mai prind pe langa salariu as putea ajunge la 2700-3000RON, din ce ati postat va trebui sa ma limitez putin cel putin primele luni pana mai prind si eu o marire.

Cauta pe cineva si stati intr-un apartament cu doua camere. Ar veni 150 de euro de persoana intr-un apartament ok, in zona ok. Si intretinerea si cheltuielile s-ar imparti la 2.

Ar trebui sa te descurci.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...