Jump to content
GMaster0

Sugestie Rst Market

Recommended Posts

Ce-ar fi sa scapam de toate topicurile cu "vand x-ulescu obiect, dar astept oferte"; " PM cu oferte" si etc etc.

Am inceput sa facem Rst Marketul casa de licitatii in speranta ca vom obtine un pret mai bun decat cel dorit de noi.

Cred ca pe toti ne enerveaza cand vedem ceva interesant ce poate am dori sa l cumparam si ne trezim cu cele 2cuvinte, ci anume "Astept Oferte". Mie sincer sa fiu imi da cu piata in cap cand vad asa ceva. Hai sa facem din market ceva ce sa evolueze in bine nu din rau in mai rau. Propun ca incalcarea acestei reguli sa se pedepseasca cu cartonas rosu, sau cum considera administratorii

Link to comment
Share on other sites

@GMaster0 eu sunt de acord cu tine in acest sens dar totusi ar fi frumos macar un pret orientativ sa puna, nu neaparat sa scoatem ofertele de tot...

exact, poate sa zica omu direct ca vrea 50de centi pe produsul care vrea sa il vanda, nu sa stea 2zile sperand ca va veni cineva sa ii ofere 60 sau 70.

Link to comment
Share on other sites

Exact, sa stai toata ziua la magazin sa ii faci omului oferta pentru o paine. Dar mai e ceva de spus in toata povestea asta, mereu cand cineva spune ca vrea sa primeasca oferte el niciodata (in majoritatea cazurilor) el nu va lasa la pret, dar va ridica chiar daca a ajuns la pretl dorit.

Sa zicem ca eu vreau sa vand o banana la 5$, vine cineva si imi ofera 4$, eu ca.s mai jmecher cer 7-8 prima data. El zice ca.mi da 5, eu nus prost sa ma las daca am vazut ca a cedat asa usor asa ca (,) continui sa il 'oblig' sa imi dea 6-7$, el refuza si zice ca nu mai vrea. Si can zice ca nu mai vrea incepi ca un fraier sa te milogesti sa o cumpere cu 5$.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa iei in considerare mai intai contextul:

- puterea de cumparare scazuta

- piata supra-saturata (pe anumite chestii)

- legalitatea anumitor servicii/produse

- media de varsta si ocupatia userilor care dau pe RST Market

- modalitatile de plata, disputele, etc.

La urma urmei piata e piata, deci free trading ar trebui sa ramana. Si mai ales in domeniul software/hardware se negociaza intens. Spre exemplu la anumite licente software de cateva mii de euro am cerut discount "just because" si primesc ba 5%, ba 10%, uneori chiar mai mult catre 25-30% (acolo depinde deja de fidelitate)

Cei care vand lucruri pe RST Market si sunt seriosi se invata si stiu sa posteze scurt, la obiect, cu pret, etc. daca vor sa le mearga treaba bine si rapid. Cei de ocazie vor continua ca si pana acum fara rezultate. Pe sistemul apa trece, pietrele raman.

Ca si vanzator si/sau cumparator vrei cel mai bun pret posibil. Insa daca observi pe site de referinta gen eBay, de obicei licitatiile atrag cel mai mult trafic si interes (si din punct de vedere psihologic - nu intru in detalii - si din punct de vedere financiar). Exista si buton de "buy it now" insa nu sunt foarte populare. Cred ca e o lectie de invatat din asta = e bine asa cum e momentan (cei destepti fac treaba, restul raman cu ochii in soare).

Link to comment
Share on other sites

Suna bine idea, un fel de licitatie si ar prinde bine si un sistem de trust. Ma voi gandi la o implementare.

In momentul in care devine oficial, un market vine cu multe responabilitati si poate aduce probleme comunitatii. Devenim intermediari si trebuie sa tinem cont ca cei care vand si cumpara, nu sunt tot timpul de buna-credinta. Nu cred ca toata lumea o sa cumpere pluginuri wordpress, framework-uri etc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...