Jump to content
Acuna

Serviciu cu plata de backup automat baza de date, phpMyAdmin

Recommended Posts

Am auzit acum ceva timp de firme care iti fac backup la baza ta de date, tu doar sa le dai userul si parola unde sa se logheze si de unde sa descarce baza de date. Stie cineva o astfel de firma ,care sa imi descarce si mie baza de date destul de des? Contra cost, desigur.

Am cautat deja pe google dar n-am gasit nimic easy, doar sa le dau numele si parola, sa platesc si asta basta, sa imi faca backupuri ...

Iar barracuda.com pare ca accepta plati doar din us

De asemenea, nu vreau sa platesc pentru cateva sute de GB, am nevoie de doar cativa MB, maxim 100

Link to comment
Share on other sites

Am auzit acum ceva timp de firme care iti fac backup la baza ta de date, tu doar sa le dai userul si parola unde sa se logheze si de unde sa descarce baza de date. Stie cineva o astfel de firma ,care sa imi descarce si mie baza de date destul de des? Contra cost, desigur.

Am cautat deja pe google dar n-am gasit nimic easy, doar sa le dau numele si parola, sa platesc si asta basta, sa imi faca backupuri ...

Iar barracuda.com pare ca accepta plati doar din us

De asemenea, nu vreau sa platesc pentru cateva sute de GB, am nevoie de doar cativa MB, maxim 100

Daca ai access root iti pot face script pentru Dropbox sa iti bage tot backup-ul intr-un cont de Dropbox la care tu ai acces. Ai 2GB spatiu gratuit la Dropbox iar daca ai nevoie de mai mult poti face rost invitand useri, postand pe Twitter, etc. aduni vreo 3-4GB. Daca tot nu e deajuns poti lua plan platit la ei cu 1Tb (50 ron / luna). Bineinteles, prestez contra cost (ne intelegem) daca esti interesat.

Link to comment
Share on other sites

fa-ti frate singur script .. da

/usr/bin/mysqldump -u root --password= baza > all_database.sql

/usr/bin/7za a -mx=9 7zfilename.7z all_database.sql

/bin/mail -a 7zfilename.7z -s " backup file " mailul tau , < /

edit: scuze, am uitat sa zic.. il bagi in crontab 1 */4 * * * /backup.sh si ti-l face din 4 in 4 ore.. ce asa greu

Edited by lrdmafia
Link to comment
Share on other sites

Am fost si eu in aceasta situatie, exact cum ti s-a explicat mai sus poti face un cron job , la cate ore vrei automat. Se poate arhiva sa ocupe cat mai putin + recomand sa pui si data si ora daca faci mai multe pe zi.

Daca baza de date va fi mai mare , ar putea provoca cateva secunde de "blocare" pe server. Eu asa pateam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...