Jump to content
nopeace

Cum transfer un domeniu de pe pf pe pj?

Recommended Posts

Am decis sa vand un domeniu prin intermediul site-ului bursadedomenii.ro si am primit urmatorul mesaj:

"dorim s? v? inform?m c? ofertantul a achitat de pe persoan? juridic?, firma pl?titoare fiind .................................

În acest sens, v? rug?m s? ne preciza?i dac? de?ine?i siteul ............... pe persoan? fizic? sau juridic?. Dac? de?ine?i siteul pe persoan? juridic?, va trebui s? îi emite?i ofertantului factur? fiscal? pentru suma achitat?. Datele de facturare va trebui s? vi le transmit? ofertantul.

Dac? de?ine?i îns? siteul pe persoan? fizic?, va trebui s? stabili?i împreun? cu ofertantul forma prin care va reglementa în contabilitatea firmei dânsului suma achitat?. Totodat?, v? amintim c? pentru suma achitat? de ofertant va trebui fie predat situl ................., iar domeniul va trebui transferat cu titlu gratuit.

V? rug?m s? realiza?i transferul doar dup? ce clarifica?i împreun? cu ofertantul toate detaliile aferente ofertei respective, inclusiv cele cu privire la modul prin care va reglementa în contabilitate suma achitat? de firma dânsului.

Domeniul e inregistrat pe persoana fizica.

Cum as putea transfera domeniul astfel incat sa nu am probleme de natura legala?

Link to comment
Share on other sites

am citit ce scrie pe rotld...

eu ma refer la faptul ca sunt persoana fizica si cumparatorul e persoana juridica si nu am cum sa-i dau factura..si defapt nici nu prea vreau sa ramana vreo dovada ca am primit vreun ban pe domeniu. Deci cum as putea face asta?

Am apelat la bursadedomenii tocmai din motivul asta, dar se pare ca nu prea ma ajuta cu nimic.

Link to comment
Share on other sites

este domeniu .ro

Ideea mea initiala era sa transfer cu titlu gratuit, iar bursadedomenii sa-mi transfere banii, dar lucrurile s-au complicat pentru ca domeniul a fost cumparat de o persoana juridica, si nu am cum sa dau factura si defapt nici nu prea stiu ce sa fac si cum sa fac. Astia de la bursadedomenii care iau 10% din tranzactie nu spun nimic... ei isi iau doar comisionul...

Edited by nopeace
Link to comment
Share on other sites

Cu factura nu-i problema ,ei se pot inregistra cu achizitie de la persoana fizica . Cu CI e o problema , pentru acea inregistrare trebuie copie CI . Nu vad cum ai putea fenta . Vorbeste cu ei sa iti dea un om (persoana fizica) caruia sa-i vinzi si apoi sa faca ei achizitie de la ala.

Link to comment
Share on other sites

si ce poate sa faca cu CI? sunt dispus sa completez declaratia aia ca transfer domeniul gratuit, dar nu sunt sigur ca bursadedomenii imi mai transmite banii.

Plata a fost facuta deja in contul escrow al burseidedomenii de pe persoana juridica. Sunt sigur ca nu sunt dispusi sa mai faca inca o plata dupa persoana fizica.

Link to comment
Share on other sites

Firma nu face nimic cu CI ,e un act cerut in contabilitate cand se face o achizitie de la o persoana fizica.

Cei de la bursa pizdii trebuie sa-ti dea informatii cum sa procedezi ca sa le dovedesti ca ai facut transferul .

Vezi poate au FAQ pe site si scrie acolo ceva despre asta.

Link to comment
Share on other sites

Este simplu. Faci un contract de vanzare-cumparare, tu vinzi, pj cumpara, iar ei te platesc.

Daca te platesc in cont bancar, pe op (ordinul de plata) ei specifica plata conform contract nr....

Daca te platesc prin casa, adica cash, o sa-ti dea o dispozitie de plata.

In ambele cazuri, va trebui sa le dai copie dupa CI, caci plata se va face pe CNP, si este posibil sa te trezesti si cu o decizie de impunere de la anaf deoarece ei (PJ) lunar depun declaratia 394, in care sunt sintetizate toate tranzactiile.

Edited by Sithalkes
Link to comment
Share on other sites

Eu i-am recomandat cumparatorului sa facem tranzactia prin bursa curului, in speranta ca e mai sigur pt ambele parti... ca scrie pe acolo pe site de escrow si alte fabulatii...

dar cred ca mi-am luat teapa.

Le-am trimis mail bisnitarilor astia sa-mi dea mai multe detalii. Sa vedem ce mai raspund. O sa scriu pe forum.

Legal, domeniile nu se vand, asa ca asta cu vanzare-cumparare pica.

Oricum daca mai vine si anaf-ul sa-si ia si el partea cred ca imi bag p_la.

Edited by nopeace
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...