Jump to content
hano

Sectiune special pe rst limba magyar

Recommended Posts

Nu stiu daca voi stiut la voi,dar televiziunea obligat este la ea de transmitere emisiune limba magyar.Deci obligat este.Daca voi moderni si europeani voi facut la rstforums sectiune limba magyar.Eu promit la traducere si postat si ajutat la tot pentru vazut limba mea dulce aici.E obligat prin lege parlamentar.Rog la voi respectati drept la minoritate,nu asuprire la noi ,nu nedreptatire la noi.

Al doilea cerere sunt pentru minim un administrator pe RST de etnie magyar sa fie reprezentare.Sa fie modern.Sa fie corect.Sa fie simt bun.

Eu observat ca stat la roman vine la cale buna.Domnul Ponta votat azi lege la limba magyar in Romania.Bun este.Domnul Ponta scazut taxa si dus la Rusia.Bun este.Dar nu destul.Voi trebuit ajutat cu Magyarorszag si noi facut parteneri puternic.Voi mai avut invatat dar noi dispus la ajutat la voi.

Senatul a adoptat un proiect de lege: când va fi celebrat? Ziua Limbii Maghiare

Propunerea legislativ?, ini?iat? de 26 de parlamentari UDMR, pentru instituirea Zilei Limbii Maghiare în data de 13 noiembrie a fiec?rui an a fost adoptat?, mar?i, cu 62 de voturi "pentru" ?i 4 ab?ineri.

Garda-Maghiara-Tinutul-Secuiesc-Anti-Romania.jpg

Potrivit expunerii de motive, în data de 13 noiembrie este s?rb?torit? limba maghiar? în întreg bazinul Carpatic, astfel c? minoritatea maghiar? din România ?i-a manifestat dorin?a de a se al?tura acestei manifest?ri.

Proiectul de lege prevede organizarea anual? în data de 13 noiembrie a unor manifest?ri culturale dedicate acestei s?rb?tori în comunit??ile în care tr?iesc membri ai comunit??ii maghiare.

De asemenea, proiectul prevedere posibilitatea ca autorit??ile locale ?i ONG-urile s? poat? sprijini manifest?rile culturale dedicate Zilei Limbii Maghiare.

monitorul-oficial-al-romaniei-in-limba-maghiara-oficial.jpg

"Societatea Român? de Radiodifuziune ?i Societatea Român? de Televiziune, în calitate de servicii publice, pot include în programele lor emisiuni ori aspecte de la manifest?rile dedicate acestei s?rb?tori", se arat? în proiectul de lege.

În institu?iile de înv???mânt în care se pred? limba maghiar? ca limb? matern? pot fi organizate manifest?ri culturale pe aceast? tem?.

maghiari.jpg

Senatul este prima Camer? sesizat?, proiectul urmând s? fie transmis Camerei Deputa?ilor, care este for decizional.

Sursa: Senatul a adoptat un proiect de lege: când va fi celebrat? Ziua Limbii Maghiare - Gândul

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Prin lege ar trebuii ca maghyarii sa-si restranga teritoriul pana sa nu mai existe ori sa se mute. Sau eventual sa nu mai vina pe forum cu o astfel de porcarie de sugestie. Prin lege aveti acordul de a va crea rstforums-ul vostru. Nu ne mai umpleti de prostii.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...