Jump to content
Tear

Salutari din Singapore, Google DC.

Recommended Posts

Buna dimineata.

Numele meu este Ioan, am 46 de ani.

Sunt angajat de peste 6 ani la Google. Primul interviu pentru Google l-am acordat in Douglas County, Georgia. Dupa partea practica, am fost acceptat pentru pozitia de Data Center Program Manager, Technical Fit-Out.

Nu, sa nu credeti ca am vreo legatura cu programarea in cazul de fata, 99% din munca se face in viata reala.

Dupa ce au trecut cativa ani, am fost transferat la datacenterul din Singapore, primul datacenter creat de Google in Asia de sud.

Sunt incantat sa aud de voi de peste oceane, si sunt sigur ca ne vom putea imprieteni intr-un anumit fel.

Pentru staff-ul care se pune pe cautari: Calmati-va, e un simplu tunel :)

Nu vreau sa-mi arat "faima" vreau sa demonstrez ca noi Romanii nu suntem oameni de nota 2, ci de nota 8+, putem si o demonstram.

Toate cele bune, astept mesaje din partea voastra.

Link to comment
Share on other sites

Da, in fiecare vacanta generala plec inapoi in Romania (Vara iulie-august sau august-10-15 septembrie, de Paste si de Craciun)

Nu-mi pot lasa munca sa-mi controleze viata, pasiunile si placerile. Una din placerile mele este sa-mi vad fratii de acasa.

Link to comment
Share on other sites

Salut. Singapore nu e statul ala in care politia te biciuieste pe strada pe motive super idioate?

Cred ca exagerezi putin, esti amuzant :D sunt N si N de motive pentru care poti fii "biciuit".

Sunteti incantatori, exact cum am auzit, amuzanti dar si ciudati.

cum e viata la Google ...ca am auzit povesti si bune si rele

gen ca ai tot la dispozitie cat sa nu mai pleci de la servici ?

In cazul meu da, dar am primit cu greu aceste "facilitati", dureaza foarte mult pana cand esti cat de cat respectat de seful tau din echipa. La inceput cand lucrezi pentru Google vei fii considerat o minoritate, cum se intampla si in alte companii.

Link to comment
Share on other sites

Te-am intrebat doar pentru ca ti-am vazut nickname-ul si credeam ca e un strigat de ajutor in acest sens.

Esti foarte sincer, imi place personaltiatea ta, esti tanar nu ?

Nickname-ul l-am ales din intamplarea, nu stiam ce sa aleg + ca ploua aici cand am facut inregistrarea.

Bun venit. Per total,esti multumit de job-ul tau la Google?

Sincer da, la inceput nu era ceea ce ma asteptam, a fost destul de greu, lucram majoritatea timpului singur intr-o zona foarte mare si greu de intretinut dar eram platit lafel de bine ca si acum.

Acum stau linistit pe un fotoliu si privesc tinerii cum fac ce faceam eu acum cativa ani, merita treaba asta.

Link to comment
Share on other sites

banuiesc ca o stii pe Doina Costache, mai ales ca sunteti amandoi romani.

Da, cand a fost transferata aici am luat parte la proba ei, a iesit totul super bine desi poate Romania avea nevoie mai mult de ea.

Multe intrebari bune, oameni de treaba, imi place comunitatea.

Link to comment
Share on other sites

@Tear

Nu vreau sa-mi arat "faima" vreau sa demonstrez ca noi Romanii nu suntem oameni de nota 2, ci de nota 8+, putem si o demonstram.

Buna dimineata!

Daca intradevar esti cine spui ca esti, mi se pare interesanta/ciudata fraza de mai sus. Ma gandeam ca cineva la o asemenea varsta gandeste altfel, cel putin sper ca atunci cand ajung la 46 ani sa gandesc altfel (no offence!). De ce spun asta? Realizarile unui om nu demonstreaza calitatea unui om, chiar daca ajunge el CEO Google ori Presedinte al Americii. Farmecul unui om il face bunatatea lui iar ceea ce il face pe un om "de nota 10" (ori 8+ cum zici tu) sunt alte calitati. Si eu lucrez in afara tarii si e tentant sa ma duc acasa infoiat in pene catre cei de varsta mea ca am realizat mai multe ca ei pe plan profesional. Insa umilinta, bunatatea, curajul si respectul pe care ei il castiga ma fac de multe ori de rusine. Personal, cred ca prin aceasta postare ai vrut sa primesti oarecum respectul instant, fara sa-l castigi. E alegerea ta. Cine ne da note noua oamenilor, Romanilor? Pe ce criterii? Sunt indreptatiti sa o faca? Merita bagati in seama? Sunt intrebari interesante pentru a explora mentalitatea multora din Diaspora insa e prea de dimineata si am prea putina cafea la bord sa o iau pe taramuri filozofice.

Sedere placuta!

Edited by aa7670
Link to comment
Share on other sites

@Tear

Buna dimineata!

Daca intradevar esti cine spui ca esti, mi se pare interesanta/ciudata fraza de mai sus. Ma gandeam ca cineva la o asemenea varsta gandeste altfel, cel putin sper ca atunci cand ajung la 46 ani sa gandesc altfel (no offence!). De ce spun asta? Realizarile unui om nu demonstreaza calitatea unui om, chiar daca ajunge el CEO Google ori Presedinte al Americii. Farmecul unui om il face bunatatea lui iar ceea ce il face pe un om "de nota 10" (ori 8+ cum zici tu) sunt alte calitati. Si eu lucrez in afara tarii si e tentant sa ma duc acasa infoiat in pene catre cei de varsta mea ca am realizat mai multe ca ei pe plan profesional. Insa umilinta, bunatatea, curajul si respectul pe care ei il castiga ma fac de multe ori de rusine. Personal, cred ca prin aceasta postare ai vrut sa primesti oarecum respectul instant, fara sa-l castigi. A alegerea ta. Cine ne da note noua oamenilor, Romanilor? Pe ce criterii? Sunt indreptatiti sa o faca? Merita bagati in seama? Sunt intrebari interesante pentru a explora mentalitatea multora din Diaspora insa e prea de dimineata si am prea putina cafea la bord sa o iau pe taramuri filozofice.

Sedere placuta!

Interesanta observatie. Ai facut cumva studii sau cunostiinte de psiho-sociologie?

Link to comment
Share on other sites

@Tear

Buna dimineata!

Daca intradevar esti cine spui ca esti, mi se pare interesanta/ciudata fraza de mai sus. Ma gandeam ca cineva la o asemenea varsta gandeste altfel, cel putin sper ca atunci cand ajung la 46 ani sa gandesc altfel (no offence!). De ce spun asta? Realizarile unui om nu demonstreaza calitatea unui om, chiar daca ajunge el CEO Google ori Presedinte al Americii. Farmecul unui om il face bunatatea lui iar ceea ce il face pe un om "de nota 10" (ori 8+ cum zici tu) sunt alte calitati. Si eu lucrez in afara tarii si e tentant sa ma duc acasa infoiat in pene catre cei de varsta mea ca am realizat mai multe ca ei pe plan profesional. Insa umilinta, bunatatea, curajul si respectul pe care ei il castiga ma fac de multe ori de rusine. Personal, cred ca prin aceasta postare ai vrut sa primesti oarecum respectul instant, fara sa-l castigi. A alegerea ta. Cine ne da note noua oamenilor, Romanilor? Pe ce criterii? Sunt indreptatiti sa o faca? Merita bagati in seama? Sunt intrebari interesante pentru a explora mentalitatea multora din Diaspora insa e prea de dimineata si am prea putina cafea la bord sa o iau pe taramuri filozofice.

Sedere placuta!

Buna si tie.

Ai perfecta dreptate, nimeni nu e instare sa dea note Romanilor cu exceptia noastra :). Trebuie sa ne demonstram talentul si puterea in salbaticia de afara, si stii bine la ce ma refer.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Salut.

Pentru mine faptul ca esti la Google si ai x ani este egal cu 0. Cunostintele sunt cele mai importante. Avem pe-aici oameni intre 17 - 23 ani (neangajati) care au dat m*ie de multe ori site-urilor ca Yahoo / PayPal / Google etc.

Scuze limbaju'. Zi grea la munca + ploua. Cacat. Vreau salariu mai mare.

Link to comment
Share on other sites

Bine m?i, nu e?ti Reckon dac? spui c?-i tunel.

Te rog d?-mi un PM cu license ID ?i am cui s?-l pasez ca s? verifice dac? ce spui tu e legit sau nu. Ai 5 minute s? faci asta din moment ce vezi post-ul, stai lini?tit c? am f?cut filtru ca s? nu te po?i eschiva. Dac? vii cu creden?ialele atunci îmi cer scuze public ?i continu?m discu?ia de la alt nivel.

Link to comment
Share on other sites

Decât IP de Ucraina ?i un alt cont cu numele Recon... pe aceea?i adres?.

Nice try buddy! :))

Mda.. nu degeaba am pus acel "Daca" subliniat caci era un mare "daca". Insa am mers pe sistemul "vinovat pana la proba contrarie". Ma indoiesc ca cineva la 46 ani ajunge sa cerseasca (voluntar/involuntar) aprobarea si admiratia unora de pe aici, trebuie sa fii insecure rau de tot. Bine ziceai tu @wildchild ca trebuia sa te faci detectiv! (gura pacatosului adevar graieste :)) )

Link to comment
Share on other sites

@wildchild e singura persoana care a descoperit ce e murdar pe aici.

Restul ati ramas cu garda jos, deci Social Engineering inca functioneaza in 2015.

-Reckon

:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Link to comment
Share on other sites

@wildchild e singura persoana care a descoperit ce e murdar pe aici.

Restul ati ramas cu garda jos, deci Social Engineering inca functioneaza in 2015.

-Reckon

:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Esti prost si uiti ca nu toti userii au access sa vada adrese IP si alte cele.

Link to comment
Share on other sites

Desigur doar staff-ul are access la IP-urile noastre.

Asta va dezavantajeaza, dar nu cu mult. Puteati trage o concluzie.

sclipici inca ai bile pe pula?

:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...