Jump to content
dany_love

Vand DSRL pret bun.

Recommended Posts

Salut baieti.

Am si eu un DSLR si nu stiu sa il folosesc,asa ca am sa il vand.

Este vorba de CANON EOS 600D.

Geanta,trepied,aparatul simplu + obiectiv normal + obiectiv Profesional + blit detasabil profi 4 baterii + baterie externa detasabila .

Nu este nou dar arata foarte bine.

Ca si idee,doar obiectivul profi costa 300 de euro.(pretul pietei)

Il puteti folosi pentru uz personal sau pentru a fi revandut.

Orice ajutor in vanzarea lui va fi recompensata cu 1 milion.

Doresc 700 de euro pe el.

Multumesc.

EDIT-Adaugare:

In urma unor discutii cum ca pretul ar fi piperat/mare etc spre deosebire de pretul pietei,ca sa nu creada colegii de aici ca e vreun fell de bisnitereala am decis sa caut atent preturile pe piata(ebay).

Acestea sunt:

1.Canon EOS600d 250 euro

2.Obiectiv stock 100 euro

3.Obiectiv optional 300 euro

4.baterry grip+ 4 x baterii 90 euro

5.trepied 100 euro

6.Blitz 150 euro

7.Geanta 100 euro

VANDUT,se poate inchide threadul

TOTAL .............................1090 Euro pretul de piata totul second.

Edited by dany_love
Link to comment
Share on other sites

"obiectiv profesional", spune ce scrie pe el, iti zicem noi daca e profesional sau nu:)

La fel conteaza cate cadre s-au tras cu el...

Oricum 400 euro pentru body, e scump, e 1500ron pe emag nou cu o prastie de obiectiv...

Obiectivul stock este asta:

Canon EF 50mm / 1:1,8 II · Standaard objectief | redcoon.nl

Iar obiectivul optional este asta:

Tamron 18-270mm F3.5-6.3 Di II VC PZD Canon

Acum baieti ca sa nu fie discutii aprinse/aiurea..din punctu meu de vedere(habarnist)...un obiectiv care costa la fel /mai mult decat tot aparatul ma gandesc ca e profesional si nu stock.

Alte persoane schimba obiective de 1000 de euro pentru ca sunt ""varza""...si isi cumpara profi de 2000 euro.

Fiecare dupa buzunarul lui.

EDIT:Eu nu calculez boddy cu 400 de euro(imi cer scuze daca sa inteles asta) cum e pe emag sau pe ebay ca nu sunt firma...il calculez la jumatate...200 de euro. 50% din pret....(daca as lasa mai mult ar parea cam Teapa...xd)

Multumesc pentru interesul acordat.

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum l-ai descris mie mi se pare marfa ciordita. Mai este in garantie?

Salut.Produsul este second si nu detine garantie.

Din pacate chiar daca ar avea,garantia nu este internationala si nu ar ajuta pe nimeni daca este revandut in alta tara.

Pe langa asta mai am o tableta,un 6 core,2 laptopuri de vanzare..dar asta mai tarziu..fiecare produs la randul lui.

Toate sunt ale mele si nu detin garantie pe niciuna.

Nu sunt hot.

Multumesc frumos.

Link to comment
Share on other sites

Daca este second, si vrei sa-l vinzi repede, recomandarea mea este sa mai lasi din pret caci pe anumite site-uri, second dar in calitate excelenta este la aproape jumatate din ce ceri tu. Succes!

Cu tot respectul cuvenit si fara vreun fel de atac la adresa ta iti spun ca ceva nu e bine in ce zici tu acolo,sau probabil nu ai citit postul meu bine.

Obiectivul chiar este 300 de euro...pe germania..pe anglia...unde vrei tu..(folosit)

Tamron AF B008 18-270 mm F/3.5-6.3 Di-II VC PZD Objektiv für Nikon | eBay

Este imposibil sa il gasesti in 150 de euro,eventual teapa sau cu probleme.

Link to comment
Share on other sites

Tamroanele sunt zdravene, 18-270 e acceptabil pentru beginers. Si da, din pacate nu este profi, este entry, sorry...

2800ron pentru combinatia asta, second hand, e putin piperat... Depinde foarte mult cat de frecat a fost aparatul si cum arata lentilele.

Salut gushtere.Multumesc pentru post.

O sa editez postu principal maine si o sa toate cuvintele "profi"" inlocuindu-le cu entry lvl,avand in vedere ca profesionalele probabil incep de la 2000 de euro in sus.

Deasemnea o sa pun fiecare bucata din set...nu cu pret de magazin ci cu pret de ziar/ebay ca sa vada utilizatorul cam cat ajunge setarea daca o cumpara maine din ziar.

Stima si noapte buna.

Link to comment
Share on other sites

Da, combinatia ta este foarte ok pentru incepatori care vor poze mult mai misto decat face telefonul, plus ca ai zoomul ala...:) Este un all-around f. ok.

Mai bine invata sa faci poze cu el si il pastrezi:p

Calibrari pentru Tamron fac cei de la f64, plus ca are 5 ani garantie in general Tamronul...

Acum logic ca obiectivele profi, costa mii de euro, de exemplu de la Sigma poti lua un zoom misto:

Sigma 200-500mm f/2.8 APO EX DG - Canon EF - F64

http://s3.amazonaws.com/pbblogassets/uploads/2014/05/Sigma.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Gushterul

Prietene eu asa ceva nu am vazut nici la serviciile secrete.

In cat timp economisteste un roman suma de 78.599,00 RON ca sa isi ia obiectivu ala?

Tamronu de sus el l-am scos pe geam,am tintit catre parcare si bate cam 100-150 de mentri...focalizat suficient cat sa vezi numarul de inmatriculare al unei masini.

Obiectivu aluia pana unde bate..?pana pe luna?

Nu stiu ce sa zic si ce sa cred.....Ca sa ai un obiectiv de ala...cred ca nu este o Fitza...cred ca e mai mult o aroganta.

Link to comment
Share on other sites

In fotografie, nu conteaza pana unde bate, conteaza cum se vede:)

Ca un exemplu asa pentru incepatori:

http://improvephotography.com/wp-content/uploads/2014/07/sharpness-eyes-example.jpg

Dar conteaza mult mai multe chestii, luminozitate, aberatii geometrice, cromatice, etc...

Poti sa te duci la f64 sa faci mai multe teste. Pune Tamronul tau langa o Sigma de 500mm (care e vre-o 4000-5000 ron parca) tot la 270mm si o sa vezi diferenta, scrisul la cativa metri pe Tamron nu se vede, la Sigma o sa il vezi. Fata de Sigma cel scump care ti l-am aratat (il au si pe ala la f64), nici nu se compara sharpenessul...

Daca place sa imortalizati momentele sa le pastrati, renuntati la telefoane, nu o sa va para rau de investitie.

Referitor la "cat bate" un 24 mm, 270mm, 800mm, vedeti mai jos demo:

Nikon | Imaging Products | NIKKOR Lens Simulator

Edited by Gushterul
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...