Jump to content
wildchild

Secție nouă - Recomandări

Recommended Posts

Dup? cum am propus, vrem s? facem o sec?ie de recomand?ri unde o s? intre doar post-urile scrise profesionist ?i pertinente.

O s? implementez moderarea ei mai încolo, deocamdat? e doar la început.

Pute?i citi thread-ul mai vechi ca s? vede?i despre ce este vorba, dorim s? facem exemplu pozitiv din acel thread.

https://rstforums.com/forum/101126-sec-ie-recomand-ri.rst

Având în vedere diversitatea serviciilor ?i faptul c? engleza e imperativ? pentru orice IT-ist, o s? permitem ?i post?rile în englez?.

V? rog s? citi?i link-ul de mai sus înainte de a posta, pentru a vedea exact ideea din spatele sec?iei ?i ce se urm?re?te.

Aten?ie! Vrem s? fie o sec?ie purist? ca s? fie exemplu de urmat. Orice postare gen "am folosit X ?i e ok" o s? atrag? consecin?e negative. F?r? copy-paste altfel userul î?i va pierde privilegiul a mai posta în aceast? categorie!

Edited by wildchild
Link to comment
Share on other sites

Daca e nevoie de corectare si adaptare la un nivel decent, standard al limbii engleze sunt dispus sa ajut in functie de timpul disponibil. Spre exemplu daca s-ar implementa o optiune de bifat limba la fiecare "recomandare", iar daca cineva bifeaza engleza atunci sa fie in pending pana la corectare/verificare si aprobare.

Link to comment
Share on other sites

Sugestie model obligatoriu:

- Titlu: (ceva succint, sa includa numele platformei/obiectului/etc recomandat)

- Scurta descriere/Intro: (o singura fraza care descrie pe scurt recomandarea) #50-75 cuvinte max

- Continut: (descriere amanuntita a platformei/obiectului/etc recomandat, preturi, surse de cumparare, cupon/promotie, etc.) #600-750 cuvinte max

- Aspecte pozitive: (aspecte pozitive - obiective, documentate si dezvoltate corespunzator nu "imi place ca e misto", motivele pentru care recomandati) #150-200 cuvinte max

- Aspecte negative: (aspective care le-ai vrea imbunatatite considerand contextul actual: pret, conjunctura, model business, etc, o critica/analiza constructiva. Daca ti-ar apartine tie, cum ai proceda. Eventual o privire peste "roadmap-ul" corespunzator) #150-200 cuvinte max

- Media: Minim cateva poze si/sau video

- Verdict: O concluzie (maxim 2-3 paragrafe) si o nota 0/100 #100 cuvinte max

- [optional] Alte opinii externe (similare): (atentie sa nu faceti reclama la site-uri de securitate/hacking si ce nu trebuie, doar surse credibile)

- Surse: Se precizeaza toate sursele folosite in documentarea si scrierea recomandarii (titlul cu hyperlink)

Edited by aa7670
Link to comment
Share on other sites

Nu e neap?rat nevoie s? se respecte un tipar dac? vorbim de exemplu despre album muzical care v-a impresionat, dac? asta vre?i s? recomanda?i ?i altora. Dar e bine ce-ai structurat tu acolo.

Poate s? fie vorba ?i de chestii care v-au pl?cut personal foarte mult, atâta vreme cât se scrie frumos despre.

Ideea e s?-?i fac? pl?cere s? cite?ti despre.

Link to comment
Share on other sites

Nu e neap?rat nevoie s? se respecte un tipar dac? vorbim de exemplu despre album muzical care v-a impresionat, dac? asta vre?i s? recomanda?i ?i altora. Dar e bine ce-ai structurat tu acolo.

Poate s? fie vorba ?i de chestii care v-au pl?cut personal foarte mult, atâta vreme cât se scrie frumos despre.

Ideea e s?-?i fac? pl?cere s? cite?ti despre.

Ma gandeam ca ramane pe o tematica IT/tech, de asta recomandasem tiparul. O sa postez atunci despre scobitorile mele preferate :))

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@wildchild ... de ce ati inchis sectia respectiva? :( stiu ca nu a generat nivelul de interes care l-am fi vrut, chiar si dupa oferirea de premii doar cu "like-urile" la postare am ramas, dar mai merita lasat cred, nu cerea de mancare. Si cand mai aveam vreme mai adaugam una-alta. Tocmai am mai facut un test la low latency streaming si vroiam sa expun mai pe larg referitor la A/V streaming. Chestiile de genul asta necesita timp pentru a creste...

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, serano33 said:

Daca e nevoie de corectare si adaptare la un nivel decent, standard al limbii engleze sunt dispus sa ajut in functie de timpul disponibil. Spre exemplu daca s-ar implementa o optiune de bifat limba la fiecare "recomandare", iar daca cineva bifeaza engleza atunci sa fie in pending pana la corectare/verificare si aprobare.

 

Linkuri camuflate în verde...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...