Jump to content
AlinP25

Idee proiect C++

Recommended Posts

Heya!

Deci, vreau sa ma apuc de un proiect mai serios care sa ma tina ocupat macar doua saptamani. Ideea e ca vreau ca acest proiect sa ma scoata din sfera de begginer/intermediate in care sunt. Vreau ca, prin intermediul acest proiect, sa invat. Deci vreau, astfel, ca faza de inceput sa fie usoara, si cu cat dezvolt mai mult, sa devina din ce in ce mai greu.

Voi programa in C++, consola. Probabil, cu timpul voi face si o interfata grafica, asta dupa ce voi dezvolta proiectul atat pentru Linux cat si pentru Windows. Temporar, vreau ca totul sa se desfasoare in stadiul de consola.

Lucruri pe care vreau sa ma axez in acest proiect:

-programare orientata pe obiecte

-Standard Template Library

Probabil si Test Driven-Development, am mai avut o incercare, dar nu a iesit prea frumos... E cam greu la inceput.

Limbaj de programare: C++

Sistem de operare: Linux Manjaro

Daca e, si nu are nimeni nimic impotriva, o sa fac un repository pe GitHub si voi cere sfaturi in continuare in acest topic (sau in altul, daca e mai ok asa).

Asadar, ce idei de proiecte aveti si imi puteti oferi?

Multumesc si imi cer scuze pentru postul plictisitor!

Edited by AlinP25
Link to comment
Share on other sites

Incearca sa faci un server de chat, fie in stilul irc, fie in stilul messenger. Dupa ce termini de implementat asta, incearca sa ii adaugi si encriptie la comunicare, incearca sa ii adaugi optiuni pentru trimitere fisiere. Ar trebui sa il poti face sa functioneze exclusiv in fereastra terminalului.

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce ajung acasa ma informez un pic despre idei de proiecte si ma apuc de treaba. Daca am intrebari, sper ca nu deranjez pe nimeni daca le pun aici, cat despre tinutul la curent, cred ca voi face un repository pe GitHub si il voi posta si aici, sa imi puteti urmari evolutia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...