Jump to content
adyshake

Joburi in IT fara sa stai la pc mai mult de 3 - 4 ore pe zi , sau mai putin ?

Recommended Posts

Dupa multe ore (ani) petrecute la pc, am analizat problemele de sanatate care apar din cauza "statului la pc".

De la probleme de circulatie , coloana , ochi... la stress si altele.

Intrebarea mea este :

Ce meserii , care au legatura cu IT-ul , nu necesita statul la birou , in pat , pe jos , pe sus , dar cu ochii in pc ?

Pentru mine sanatatea e pe primul loc , si ar trebui sa va ganditi la asta , nici un salar de 10.000 € nu are valoare daca ai probleme de sanatate...

Link to comment
Share on other sites

Parlamentar. Sau orice bugetar, de preferat ministru aici.

Stai cu ochii in pc in parlament, pana te uiti la un p0rn, nu ai stres, iar problemele de sanatate le rezolvi la clinici din Austria, Turcia, USA, etc. Nu platesti nimic din banii tai, ai decontat hotelul, iar pentru pizde vorbesti cu restul deputatilor, cum ar fi Negoita. Mai era si Mazare, da asta acu e la racoare. :))

Edited by Sithalkes
Link to comment
Share on other sites

Cine zice c? trebuie s? faci excese? Uneori lucrez ?i 14 ore pe zi dar iau pauze dese, m? plimb din când în când ?i nu stau cu curul ?eap?n în scaun nemi?cat pe tot parcursul.

Trebuie s? compensezi f?când orice fel de mi?care înainte sau dup?, merge un înot+saun? diminea?a sau un tenis dup? ce termini. Sau sal?, depinde ce preferi.

Legat de ochi, înc? am 20/20 ?i nu uit s? clipesc des pentru c? e foarte important altfel se usc? ochii ?i se irit?. Iar dup? 15 minute te ui?i altundeva timp în care faci exerci?ii de vedere.

Link to comment
Share on other sites

Mergi la Ildiko Balmus, iti ghiceste numerele la loto si apoi poti sta, fericit, 3-4 ore, sau mai putin, pe net.

Nu ma omor cu postatul pe forum, desi il citesc zilnic, dar pentru unii ban-ul pe forum ar fi un cadou.

Gandeste-te ca sunt altii cu probleme de sanatate, deja, care fac compromisuri pentru a castiga bani si nu se mai plang. Fa-te gropar. Da bine la biceps, ai de mancat mereu si una peste alta, mai faci si un ban cinstit!

Link to comment
Share on other sites

Alearga dimineata, eu cel putin asta fac, bine si programul imi perimite adica nu ma scol la 6 sa alerg.

Nu e neaparat sa stai pe scaun lipi de un birou si toata ziua cu ochii in PC, nu !

Bine acum depinde si de job, pana si programatorii au task-uri care li se dau pe 2 saptamani si ei le termina in 2 zile si asteapta pana la urmatoarele task-uri...ce crezi ca fac in timpul liber? Stau cu ochii in pc? Nu.

Daca ai noroc sa lucrezi pe netwoking...e de stat si acolo putin la PC dar ai si multa miscare de facut..te poti plimba...etc.

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa iei ceva certificari si te duci intr-un datacenter pe partea de NOC.

Montezi o consola pe server, montezi servere in rack, mai schimbi un switch care se f*te, montezi un cablu p-aci, p-acolo, dai un reboot la server.... e cu miscare multa in functie de companie.

Sa ai 20.000 clienti din care 2-300 sa ceara cateva reboot-uri te-ai scos. :))

Edited by AGSQ
Link to comment
Share on other sites

pentru fiecare ora petrecuta in fata pc-ului trebuie sa ai minim 10 minute pauza in care sa te poti misca, bei o cafea, stai de vb faci orice in afara pc-ului.

eu cand lucram la birou, asa faceam, pauze la fiecare ora (sau la fiecare maxim 2 ore)

alternative ar fi retelistica, telefonia/sisteme de alarma (cablari), vanzarile, service, asamblare, robotica - domenii conexe unde nu stai in fata monitorului toata ziua ci stai pe teren si lucrezi... (desigur nu la fel de bine platite ca programarea dar tot pe domeniul asta)

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Mergi la Ildiko Balmus, iti ghiceste numerele la loto si apoi poti sta, fericit, 3-4 ore, sau mai putin, pe net.

Nu ma omor cu postatul pe forum, desi il citesc zilnic, dar pentru unii ban-ul pe forum ar fi un cadou.

Gandeste-te ca sunt altii cu probleme de sanatate, deja, care fac compromisuri pentru a castiga bani si nu se mai plang. Fa-te gropar. Da bine la biceps, ai de mancat mereu si una peste alta, mai faci si un ban cinstit!

Din punctul meu de vedere, tie ar trebui sa ti se restrictioneze accesul pe forum. Nu te supara pe mine, dar logica ta nu are sens. Este ca si cum mi-ai zice ca altii se duc cu cortul la mare iar eu ma plang la 2 stele. Eu muncesc, sunt stapan pe cunostintele mele, este logic sa cer sa fac de acasa ce pot face de la birou. Daca eram sofer pe tir, intelegeam.

Logic ca imi pun niste intrebari. De ce este nevoie sa fiu prezent fizic la servici? Sunt programator, nu electrician. Programez pe acelasi laptop, cu aceleasi maini, scriu acelasi cod si vorbesc cu aceasi colegi cu care as putea vorbi pe Skype. Fac aceleasi lucruri care le-as putea face acasa cu cel putin 15% mai bine, pentru ca am comfortul casei mele. De ce trebuie sa stau la servici 3 zile degeaba pentru un task de o saptamana care l-am terminat in 2 zile? De ce nu intru in hibernare mai bine?

Era un reportaj, o stire preluata din strainatate, pe Digi, in care spunea ca programatorii romani stau 3 ori mai mult la servici decat norvegienii si alte state nordice.

Nu imi place sa-l aduc in discutie pe forum, dar Andrei Alexandrescu, inginer la Facebook, lucreaza 3 zile pe saptamana acasa si una la Facebook. Si este Facebook, nu o firma dubioasa din Romania. Cu asta am spus tot.

P.S: @Hesller inca odata. Sper sa nu o iei ca pe o jignire, vreau numai prieteni, dar incercati sa scapati de mentalitatea asta. Ma doare in cot ca altii nu au ce manca si eu arunc mancarea. Eu muncesc, este dreptul meu sa fiu stapan pe bunul meu. Bunul meu muncit. Cei care se nasc cu handicap si nu pot munci, adica soarta i-a pedepsit, atunci da. Pe aia sa-i plangi.

Edited by SynTAX
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Din punctul meu de vedere, tie ar trebui sa ti se restrictioneze accesul pe forum. Nu te supara pe mine, dar logica ta nu are sens. Este ca si cum mi-ai zice ca altii se duc cu cortul la mare iar eu ma plang la 2 stele. Eu muncesc, sunt stapan pe cunostintele mele, este logic sa cer sa fac de acasa ce pot face de la birou. Daca eram sofer pe tir, intelegeam.

Logic ca imi pun niste intrebari. De ce este nevoie sa fiu prezent fizic la servici? Sunt programator, nu electrician. Programez pe acelasi laptop, cu aceleasi maini, scriu acelasi cod si vorbesc cu aceasi colegi cu care as putea vorbi pe Skype. Fac aceleasi lucruri care le-as putea face acasa cu cel putin 15% mai bine, pentru ca am comfortul casei mele. De ce trebuie sa stau la servici 3 zile degeaba pentru un task de o saptamana care l-am terminat in 2 zile? De ce nu intru in hibernare mai bine?

Era un reportaj, o stire preluata din strainatate, pe Digi, in care spunea ca programatorii romani stau 3 ori mai mult la servici decat norvegienii si alte state nordice.

Nu imi place sa-l aduc in discutie pe forum, dar Andrei Alexandrescu, inginer la Facebook, lucreaza 3 zile pe saptamana acasa si una la Facebook. Si este Facebook, nu o firma dubioasa din Romania. Cu asta am spus tot.

P.S: @adyshake, imi pare rau de problemele de sanatate care le ai. Nu stiam mai nimic despre boala respectiva, am citit cateva ceva pe google. Sanatate si sper sa iti gasesti un loc de munca dupa bunul plac!

Link to comment
Share on other sites

Lucrezi vreo 2-3 ore, faci o plimbare de 10-15 minute, revi si faci la fel. Cel putin asa se face la servici.

Daca ai sala de forta la servici, sau treadmill, alergi pe el vreo 10-15 minute ca face bine la inima.

Secretul ii miscarea in timpul zilei, continuu de 30 de minute; vorbesc din studii raportate. Daca mergi la sala zilnic ii destul, cu pauze in weekend.

Ce fac eu, si nu fac la servici: dupa condus in trafic, inainte sa intru in casa, fac o plimbare de 30 de minutes pe langa casa, dupa care ma duc acasa, si iau cina, etc.

30 de minute pe zi, reduce riscul de atac la inima, cu 50 la suta. Deasemenea: fructele & vegetalele verzi combat cancerul, fructele si vegetalele rosii combat atacul de inima.

PS: daca iti pierzi sanatatea mai are rost restul? Fa-ti timp de plimbare! :) Ia un prieten, devi mai social, poate creste grupul, faceti un trend. :)

Link to comment
Share on other sites

Problemele de sanatate legate de statul pe scaun apar doar daca nu faci nimic in afara de statul in fund.

Daca lucrezi 8-9 ore in fata monitorului atunci ai grija ca in timpul liber sa te misti, indiferent ce ar presupune asta: sala, inot, ciclism, batut mingea, sarit coarda, patinat,... in fine, intelegi.

Pentru cei care deja se simt mosnegi de la statul in scaun si au dureri de 'sale' recomand inotul, genoflexiunile (cu greutati) si deadlifts/indreptari. Toate iti solicita toti muschii si exercitiile cu greutati isi stimuleaza sistemul nervos central si secretia de testosteron si HGH (human growth hormone).

In fine ideea e ca fa exercitii/sport/miscare si totul va fi bine.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am observat ca statul 8 ore la birou ma mosnegeste, si de aceea am renuntat la taxi-uri si mi-am luat o bicicleta. Avand in vedere ca am cam 5 km pana la birou tot fac ceva miscare dus-intors, iar in zilele libere plec in drumuri lungi 30km+, explorez, vad lucruri noi, se simte miscarea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...