Jump to content
mrsec

In cat timp ai invatat?

Recommended Posts

Probabil, majoritatea userilor care activeaza pe aceasta comunitate, a incercat sa invete sau sunt in procesul de a invata sau au invatat un limbaj de programare la nivel mediu/pro.

Cat v-a luat sa invatati, in ce imprejurimi, si de cata rabdare ati avut nevoie?

Edit: Ma refer la perioada in care v-ati acomodat cu limbajul/sintaxa si modul de programare, sa zicem un nivel mediu de cunostinte. E normal ca nu poti stapanii un limbaj 100%, dar exista acea perioada de "awakening" in care iti dai seama cum merg lucrurile si totul pare mai usor si de pus in practica , si e mai usor sa asimilezi alte concepte/idei.

Edited by mrsec
Link to comment
Share on other sites

Nu iti poate da nimeni un raspuns concret pentru intrebarea ta, deoarece e prea ambigua. Ca sa inveti bazele unui limbaj de programare iti poate lua cateva zile, saptamani, luni (depinde cat de bun esti) . Dupa ce ai invatat bazele, urmeaza un ciclu de invatare continua, tehnologia evolueaza si mereu trebuie sa tinem pasul cu ea, deci trebuie sa invatam constant. Pentru a stapani un limbaj de programare la nivel mediu iti ia 1-2 ani, iar avansat, in jur de 5 ani.

Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare prea mult spus "Eu am invatat tot C++ -ul intr-un an/2/3/10." De ce? Pentru ca un limbaj daca ii inveti doar teoria, functiile, etc etc, asta inseamna cam 1/4 din tot ce este un limbaj. Un limbaj nu se invata neaaparat, ci se exerseaza (parerea mea). Cu cat exersezi mai mult cu atat mai bine iti dai seama cum vin legate functiile intre ele, cum sa faci cele mai bune alegeri cand vine vorba de raportul dintre viteza de procesare si un timp cat mai scurt de executare a programului respectiv. Teoria fara practica e aproximativ egal cu =, accentuez aproximativ. Fiecare are stiulul lui de a invata, unu poate prinde din zbor, altu poate trebuie sa aprofundeze putin ca sa inteleaga. O treaba stiu sigur, ca nimeni nu va putea sa spuna "Eu stiu C++ (sau orice limbaj) perfect!" pentru ca suntem oameni, suntem limitati! Capacitatea unora e mai mare, a altora e mai mica sau chiar mediocra. Chiar si cei mai buni programatori nu lucreaza singuri la proiectele mari, lucreaza in echipa pentru a se mai sfatuii unii pe altii, si sa ia impreuna cele mai bune decizii pentru acel proiect.

Imi pare rau ca e cam incoerent cea ce am scris, sper sa intelegeti. OFF: Eu am vorbit din postura de user al acestui forum. Mai stiu si eu cateva chestii dar nu ma pot considera nici 1/4 dintr-un programator incepator.

Link to comment
Share on other sites

3 luni sa invat sintaxa php si sa ma descurc cu ei (1 proiect in acea perioada)

2 ani sa invat coding standards, oop, algoritmica, lucrul cu frameworkuri, notiuni de securitate, librarii, api-uri si clase, si sa inteleg alte concepte implementate in diferite cms-uri/erp-uri sau alte proiecte. (peste 50 proiecte)

in primele 6 luni 4 ore pe zi papam cod pe paine si citeam manualul si alte carti de programare.

in ceilalti ani, media a fost de 2 ore pe zi minim.

in general se stie ca sub 2 ani esti considerat incepator, intre 2 si 5 ani considerat mediu, peste 4-5 ani deja ai avut timp sa asimilezi tot ce am zis mai sus si sa devi pro indiferent de limbaj (conteaza si nr de proiecte facute si ce ai invatat din fiecare)

acum ma descurc cu php/css/js/ajax/nodejs/mysql/mssql/sqlite/c# (desi pe c sunt incepator nelucrand prea mult)

am uitat insa turbo pascal/basic/cpm/bash facute la inceput (daca nu am mai lucrat mai mult de 10 ani cu ele le-am uitat)

Edited by Birkoff
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Mie personal la persoana a 3 a , mi-a luat 2 ore sa invat un limbaj de programare.

Daca stateam 4 ore invatam 2 limbaje dar mi-a fost lene.

Ce-ai facut Napoleoane ?

ON: Raspunsul la intrebarea ta depinde de mai multe aspecte: ce cunostinte ai in momentul de fata ? cat timp esti dispus sa aloci, etc.

Mie personal mi-a luat ceva timp sa invat sa gandesc algoritmic si structurat ( 1 an si putin ). Apoi totul tine de sintaxa limbajului ales, best practices si imaginatie.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Un limbaj de programare nu se invata niciodata. Nimeni nu stie un limbaj de programare ci doar sa programeze in acel limbaj. Nu ai cum sa inveti un limbaj de programare cap coada.

Daca te referi cat iti ia sa inveti sa lucrezi intr-o firma, depinde. Daca ai mai facut programare si esti la al-2-lea limbaj, probabil 3-4 luni. Daca nu, un an.

P.S: Daca te apuci acum de programare si iti incercuiesti pe calendar ca la anu, pe 25.06 vei stii sa programezi, ei bine vei avea o surpriza.

Link to comment
Share on other sites

Un limbaj de programare daca vrei sa-l stapanesti trebuie sa inveti bazele. Dupa ce ai invatat bazele adica lucruri cu (for, if, while, etc. ) atunci treci la lucruri mai avansate cum ar fi diverse programe care combini mai multe structuri din acel limbaj si sa nu uitam si de notiunile principale. Cu cat avansezi in aceste structuri te vei obisnui sa faci programe mai putin detaliate si mai restranse pentru o mai buna functionare. Daca esti stapan si pe acest pas, atunci vei trece la urmatorul nivel, ci anume lucruri cu obiecte. Prima data vei lucra cu windows-ul in consola spre ex.: vei face un program prin care sa misti mouse-ul de la pozitia x la pozitia x+50 etc, si vei testa anumite obiecte din windows. Dupa care incepi sa faci programele dorite de tine de la bun inceput asta dupa ce inveti sa faci butoane, ferestre, texte, etc. Aici ti-am dat exemplu c++, dar in general asa se procedeaza cam in toate limbajele. Eu personal prima data cand am invatat un limbaj(Python) mi se parea foarte usor, ca dupa cand am trecut la c++ si nu numai, in basic, c, java, sa mi se para foarte foarte usor. Trebuie sa inveti cu ce limbaje doresti si cu ce esti motivat sa inveti, pentru ca daca nu vei fi motivat nu vei reusi nimic. Personal am inceput cu python-ul pentru ca ma motiva sa fac "hack-uri" pentru niste jocuri, iar dupa cu c++ pentru ca ma tenta sa lucrez cu el, iar celelalte au venit de la sine, chiar daca si php mi s-a parut foarte fascinant nu am continuat cu el.. Ideea este ca o data ce lucrezi cu anumite librarii principale, cum ar fi "string, ctime, etc. etc." incepi sa le retii si acestea le poti folosi si in alte limbaje. Un limbaj de programare invatat de la 0, poate dura cateva saptamani(mie cam atat mi-a luat) pana sa ajungi la acea perioada "awakening" cand poti asimila ideile

Edited by Column
Link to comment
Share on other sites

Probabil, majoritatea userilor care activeaza pe aceasta comunitate, a incercat sa invete sau sunt in procesul de a invata sau au invatat un limbaj de programare la nivel mediu/pro.

Cat v-a luat sa invatati, in ce imprejurimi, si de cata rabdare ati avut nevoie?

Edit: Ma refer la perioada in care v-ati acomodat cu limbajul/sintaxa si modul de programare, sa zicem un nivel mediu de cunostinte. E normal ca nu poti stapanii un limbaj 100%, dar exista acea perioada de "awakening" in care iti dai seama cum merg lucrurile si totul pare mai usor si de pus in practica , si e mai usor sa asimilezi alte concepte/idei.

Eu acum 5 ani, aproximativ, am avut dorinta sa imi fac si eu un site si am inceput sa invat HTML si Javascript, dupa o luna si cateva zile am inceput sa ma misc bine si sa stiu cat de cat cum functioneaza lucrurile si mi-a fost usor dupaia. Eu personal fac parte dintre persoanele care au creierul mai dezvoltat cumva, si invata lucrurile mai repede si mai usor, adevarul e ca asta cu timpul depinde de fiecare in parte, cat de usor sau repede intelegi lucrurile si cat de ager la minte esti. Dupa ce am facut si eu un site cat de cat si mi-am indeplinit dorinta, m-am lasat si la momentul actual nu mai stiu aproape nimic din cauza ca nu am mai facut practica.

Link to comment
Share on other sites

php de aproximativ 7 ani si inca ma mai surprinde la niste chestiute.

Nu iau in considerare css/mysql sau alte limbaje aferente cu php invatandu-le pe parcurs alaturi de php.

Inca sunt la nivel de incepator cu toate ca am la activ proiecte marisoare incepute de la 0, sau mai bine zis de la un template html care-l dorea clientul.

Link to comment
Share on other sites

Sincer, cred ca intrebarea este putin inutila. Si incep sa o intalnesc foarte des in ultimul timp. De ce toata lumea este este asa de fixata pe invatarea unui limbaj de programare? Parerea mea este ca limbajul de programare este doar un concept cu multe forme in functie de necesitati.

Trebuie sa iti imaginezi un limbaj de programare ca fiind of piesa dintr-un puzzle. Si daca doresti sa faci un simplu text editor (sa zicem). Tot trebuie sa invezi cum sa structurezi textul, cum sa identifici anumite cuvinte cheie (daca este necesar), cum sa-l afisezi pe ecran, cum sa implementezi un sistem de undo/redo etc. Ele fiind restul pieselor din puzzle.

Pot sa obtin acelasi lucru folosind mai multe limbaje de programare. Unele fiind mai bine echipate pentru acest lucru decat altele.

Dute si invata C++ pana nu mai poti. Apoi apucate sa faci un proiect doar cu limbajul invatat. In foarte scurt timp vei realiza ca doar limbajul nu te ajuta. Parerea mea :-/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...