Jump to content

Recommended Posts

Postliceala e de c?cat, dac? vrei studii superioare f? o facultate.

Facultatea e la fel de c?cat, înve?i doar tâmpenii. Cel mai safe e s? întrebi o persoan? care lucreaz? în domeniul în care vrei tu, te specializezi pe cont propriu ?i dai b?taie. Internetul e plin de resurse, dac? Google n-are preten?ia ca tu s? fi terminat o facultate atunci dac? po?i demonstra ce ?tii o s? ai la fel ?i aici de lucru.

Desigur, angajatorul poate fi cocalar s? spun? c? n-ai facultate ?i atunci s? nu-?i dea acei 500 de RON prin lege, dar m? încred c? mergi undeva unde va fi util ce ?tii ?i po?i s? faci ceea ce ?i se cere.

Dac? româna e impediment eu nu cred c? dac? iei un an de lec?ii private nu e suficient cât s? treci cu not? mare chiar.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

La facultate nu inveti nimic, ba chiar pierzi si 4 ani aproape degeaba. Oricum, daca vrei sa te angajezi, va trebui sa inveti acasa chiar daca faci facultate. Asa ca, pune mana si invata pentru niste certificari pentru ca valoreaza mai mult decat facultatea.

Link to comment
Share on other sites

Ba sfatul meu ca eu am trecut prin situatia ta, adica am urmat la un moment dat o postliceala, am mers la FEG la Analisti programatori - nu inveti acolo mare cacat - dar au proiectele leonardo da vinci si altele..erasmus...si eu cu ei am plecat in niste insule exotice si am facut acolo 3 nivele de CCNA - Cisco...

Daca s-a meritat ? DIn Plin !

Link to comment
Share on other sites

Nici macar nu vreau iasi nu imi place orasu

Omule, daca facultaltea e inutila, postilceala e si mai inutila, chiar nu faci nimic cu ea. Crede-ma, nimeni nu se uita la ea, macar la facultate se uita ca sa vada ce studii superioare ai.

Mai bine incerci sa te lansezi in freelancing.

Edited by Rickets
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@albertynos si @DanyVasi nu recomand FEG (Iasi) la absolut nimeni in special la specializarea "Analisti programatori". Probabil la alte specializari, sunt altfel, dar nu si la AP.

Cine a zis ceva de postliceala?

Daca nu are alta varianta sa mearga la acea specializare ca sa intre la proiectele Erasmus..sa faca Cisco asta era ideea atat. Citeste printre randuri.

Link to comment
Share on other sites

Cine a zis ceva de postliceala?

Daca nu are alta varianta sa mearga la acea specializare ca sa intre la proiectele Erasmus..sa faca Cisco asta era ideea atat. Citeste printre randuri.

Si la postliceala , cat se plateste sau asa? , ca as vrea sa ma inscriu si eu dar la timisoara ca in arad nu exista Analist programator

Link to comment
Share on other sites

Si la postliceala , cat se plateste sau asa? , ca as vrea sa ma inscriu si eu dar la timisoara ca in arad nu exista Analist programator

Eu trebuia sa dau vreo 18....TREBUIA

Am dat vreo 5 si dupa ce am facut Ciscourile si m-am intors in tara nu am mai fost si nici n-am mai platit, nu ma ajuta cu nimic feg-ul sau acea calificare...

Link to comment
Share on other sites

Eu personal nu dau doi bani pe facultate. Am avut destule experiente cu oameni plini de studii superioare in IT ca si cainele de pureci si nu stiau ce-i ala vLan.

Asa ca, pune mana si invata, du-te la cursuri, fa voluntariat/internship la firme ok si inveti sigur tot ceea ce-ti trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...