Jump to content
1000DotS

BAIL IN Banci...

Recommended Posts

grecia abia isi plateste lunar datoria de 1-2 miliarde de euro, dar in august cand trebuie sa plateasca 7-8 miliarde de euro...

"Peste 200 de milioane de euro! Atât ar valora pachetul de ac?iuni la banca UniCredit ?iriac, pe care afaceristul român îl vinde celor de la Uni- Credit Bank Austria."

daca omul isi vinde 45% din banca, e grav.

"Ion ?iriac, o nou? mutare de senza?ie: î?i face 200 de benzin?rii cu pre?uri reduse"

asta da investitie !

cumpara aur!

Link to comment
Share on other sites

Articolul ala este idiot. Bail-in se refera la restructurarea datoriei fortand creditorii sa accepte o parte ca pierderi sau sa rostogolesca datoriile. Bail-out este atunci cand guvernele (adica aia ce platesc taxe) salveaza bancile si creditorii nu pierd. Cipru a creat un precedent ce poate fi extins dar dna Merkel nu isi pune in cap votantii.

Zic si eu ... mai mult nu stiu ca nu ma uit la Capatos

Link to comment
Share on other sites

Ce urasc efectul asta de turma... Articole dinastea inflamatoare or sa tot apara pe net de acum incolo, profita de criza din grecia pt a face speculatii, trafic si implicit bani de pe urma cititorilor naivi. Mai mult se pune paie pe foc aiurea in alte tari ce n-au treaba cu smecherii aia din grecia. Asta seara am auzit la stiri un paradox: puterea euro a scazut in europa dar in romania a scazut leul in fata euro deci implicit a crescut euro la noi in tara ca si valoare. Sincer bursele astea mi se par o mare bisnita cu speculanti, un kkt cu care poti destabiliza un intreg continent.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa vorbiti cu toti prietenii care ii aveti, rude, etc, si sa ii sfatuiti sa isi retraga toti banii din banci. Treaba e nasoala in Grecia acolo, si pentru ca suntem romani, fara sa vrem ne simtim afectati.

Un pic de panica nu strica niciodata, sa fie haos, sa ajunga 1EUR=8RON, spre bucuria baietilor de pe elance

Link to comment
Share on other sites

Top 10 articole: S-au n?scut gemenii cu simbolurile Apocalipsei. Vine sfâr?itul lumii în 1260 de zile? Profe?ii necunoscute ale p?rintelui Arsenie Boca despre România, CHEIA LUI SOLOMON, cartea prin care se invoca demonii

Seems totally legit.

EU regulators tell 11 countries to adopt bank bail-in rules

BRUSSELS (Reuters) - The European Commission on Thursday gave France, Italy and nine other EU countries two months to adopt new EU rules on propping up failed banks or face legal action.

The rules, known as the bank recovery and resolution directive (BRRD), seek to shield taxpayers from having to bail out troubled lenders, forcing creditors and shareholders to contribute to the rescue in a process known as "bail-in".

The Commission drafted the rules in response to the financial crisis which started in 2008, giving the 28 countries in the European Union until the end of last year to apply them.

It said Bulgaria, the Czech Republic, France, Italy, Lithuania, Luxembourg, the Netherlands, Malta, Poland, Romania and Sweden had yet to fall in line.

"If they don't comply within two months, the Commission may decide to refer them to the EU Court of Justice," the EU executive said in a statement, referring to Europe's highest court based in Luxembourg.

EU regulators tell 11 countries to adopt bank bail-in rules | Business | Reuters

Link to comment
Share on other sites

Si daca ai avea 50.000 de euro in lei de-ai nostri, unde i-ai tine ?

In buzunar la lautar ...

O scurta istorie recenta a poporului roman ne demonstreaza ca 90% dintre "putoi" "tigani" "cocalari" - romani generalizat - cum reusesc sa puna mana pe 50.000 E isi cumpara un BMW , si "toale" . Putini sunt cei care se gandesc ca pot profita de o dobanda sau pot sa investeasca in ceva .

Afara vopsit gardul si inauntru leopardul . Proverbul asta ne face pe noi un popor de sclavi sociali , un popor de prosti .

Nu avem o gandire pe termen mediu si lung , vrem sa se intample totul acum si vrem sa fim bogati peste noapte . Ne vindem voturile pentru 2kg de zahar si 50 de lei ..ca deh , daca am acum 50 de lei , nu conteaza ce face primarul 4-5 ani de mandat .

PS: Cam inutil comenariul meu , dar am baut 2-3 beri si am zis sa-mi exprim din frustrari pe aici .

Link to comment
Share on other sites

No problem here!

Dar aici esti "out of range"! Cand ai avut ultima data un depozit la banca?

Dobanda la Euro este de ~4% pentru un depozit la termen de 3 luni . 3% din 50.000 = 1500 Euro , 500 euro pe luna, iti asigura un trai decent in Romania .

Link to comment
Share on other sites

Si inflatia ? Mai calculati odata, sa vedeti ca iese pe minus.

Daca facem o cautare educata, aflam ca media inflatiei in Romania este in jur de 2.5%-3%.

Dobanda in RON medie este in jur de 3%-3,5% din ce am observat.

Conceptul unui cont de economii, este sa faci... economie. Sau mai elocvent este termenul de "Savings", care adaptat in limba romana ar suna mai mult a "salveaza banii".

Daca tu ai $50,000 si ii pui sub pat, peste 5 ani, acei 50K o sa valoreze probabil undeva la 45-46k sa zicem.

Daca ii duci la banca, si nu te atingi de ei (recitim partea cu Savings) peste 5 ani o sa ai undeva la 54-55k care, cel mai probabil o sa valoreze cat valorau cei 50K in urma cu 5 ani.

Drept urmare, imi permit sa concluzionez ca deductia ta cum ca iesi pe minus tinand banii in banca( "iesi pe minus") este una extrem de proasta si needucata. Iesi pe minus cand stai cu ei in buzunar, certitudine 100%. Ii pierzi pe toti tinandu-i in banca, certitudine 0,001% in caz ca da banca faliment.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Daca facem o cautare educata, aflam ca media inflatiei in Romania este in jur de 2.5%-3%.

Dobanda in RON medie este in jur de 3%-3,5% din ce am observat.

Conceptul unui cont de economii, este sa faci... economie. Sau mai elocvent este termenul de "Savings", care adaptat in limba romana ar suna mai mult a "salveaza banii".

Daca tu ai $50,000 si ii pui sub pat, peste 5 ani, acei 50K o sa valoreze probabil undeva la 45-46k sa zicem.

Daca ii duci la banca, si nu te atingi de ei (recitim partea cu Savings) peste 5 ani o sa ai undeva la 54-55k care, cel mai probabil o sa valoreze cat valorau cei 50K in urma cu 5 ani.

Drept urmare, imi permit sa concluzionez ca deductia ta cum ca iesi pe minus tinand banii in banca( "iesi pe minus") este una extrem de proasta si needucata. Iesi pe minus cand stai cu ei in buzunar, certitudine 100%. Ii pierzi pe toti tinandu-i in banca, certitudine 0,001% in caz ca da banca faliment.

Vezi ba @Elohim daca stateai in Grecia nu mai era o certitudine de 0,001% ca da banca faliment. :))

Link to comment
Share on other sites

Daca ai bani, si ai pastrezi la banca, esti muit si de banca, si de stat.In calcule, nu luati de bune cifrele oficiale privind inflatia, caci aici este o alta muie, pe care ne-o serveste statistica.Faceti si voi calcule, pe un excel, puneti cu plus banii, dobanda, si cu - inflatia, comisioanele, taxele, impozitele, tot ce este cheltuiala. inclusiv drumu pana la banca, sau atm-u. Presupunand ca aveti casa voastra si standardele normale de confort, aka mobila, dotari bucatarie, aer conditionat, masina de spalat, buda, baie cu jacuzi sau ce va place, si un surplus de bani, acesta trebuie investit in aur, sau terenuri agricole, pasuni, livezi, etc, ceva ce sa va aduca bani, si sa-si pastreze/majoreze valoarea in timp. Daca prinzi oferta buna, poti investi si in imobile, pentru inchiriere, insa aici te poti frige rau cu chiriasii. Plm, invatati si voi putina contabilitate, nu este greu, sa stiti ce inseamna un activ, pasiv, imobilizare, amortizare, etc.Prostii tot prosti raman, insa modul de a le lua banii se schimba. Acu 300 de ani, taranii se rasculau pentru zeciuiala, acum platim tva 24% fara sa zicem nimic.In plus mai bagam cas, cass, tot felu de acize, taxe pe viciu, combustibili, certificate verzi, mediu, plm, toate in "scopuri nobile". Cel mai bun exemplu, spotul difuzat de anaf la tv, statul traieste cu taxe letale, plateste, fi un bun roman, noi politicienii, luam spagi cu ambele maini, stam cu banu-n valiza in beci, iar de-o fi, ducem cativa ani cu suspendare la domiciliu. :)

Edited by Sithalkes
Link to comment
Share on other sites

Nu faci nicio treaba daca iti tii banii in banci. Cel mai bine ii investesti in aur/imobile.

Habar n-ai ce vorbesti. Ai facut vreodata niste investii mai mari de 1000 euro macar sau vorbesti in necunostinta de cauza? Depinde ce suma de bani si ce banci. Un cuplu care castigase 165 mil eur la EuroMillions spuneau ca nu reusesc sa cheltuie dobanda primita luna de luna pentru acea suma tinand cont ca au cumparat case pentru familie, facut donatii destul de mari, etc. Sunt banci private si cu focus pe oameni cu bani care fac anumite investitii cu banii tai si iti dau raport trimestrial ori lunar si ai manager de cont dedicat cu care te poti sfatui referitor la investitii, etc. Sunt si alte metode de a creste banii mai rapid decat bancile. Aur? Te-ai uitat de exemplu ca in ultimii 3 ani a scazut valoarea aurului cu 60 ron / gram? Daca ai fi cumparat 10kg de aur acum 3 ani, astazi ai fi cu 135.000 euro in minus. Imobile? Ai nevoie de mult noroc sau insider information ori inteligenta si abilitatea sa studiezi piata foarte atent (ceea ce foarte putini au), s-a spart si aici bubble-ul. Daca ai niste dovezi cum ca ai facut tu bani (o suma decenta) urmandu-ti sfaturile proprii eu imi voi cere scuze.

Link to comment
Share on other sites

Habar n-ai ce vorbesti. Ai facut vreodata niste investii mai mari de 1000 euro macar sau vorbesti in necunostinta de cauza? Depinde ce suma de bani si ce banci. Un cuplu care castigase 165 mil eur la EuroMillions spuneau ca nu reusesc sa cheltuie dobanda primita luna de luna pentru acea suma tinand cont ca au cumparat case pentru familie, facut donatii destul de mari, etc. Sunt banci private si cu focus pe oameni cu bani care fac anumite investitii cu banii tai si iti dau raport trimestrial ori lunar si ai manager de cont dedicat cu care te poti sfatui referitor la investitii, etc. Sunt si alte metode de a creste banii mai rapid decat bancile. Aur? Te-ai uitat de exemplu ca in ultimii 3 ani a scazut valoarea aurului cu 60 ron / gram? Daca ai fi cumparat 10kg de aur acum 3 ani, astazi ai fi cu 135.000 euro in minus. Imobile? Ai nevoie de mult noroc sau insider information ori inteligenta si abilitatea sa studiezi piata foarte atent (ceea ce foarte putini au), s-a spart si aici bubble-ul. Daca ai niste dovezi cum ca ai facut tu bani (o suma decenta) urmandu-ti sfaturile proprii eu imi voi cere scuze.

Bai cand va aud ca vorbiti de milioane de $$$ si voi nu aveti bani sa mergeti la un WC public... Dispui tu de banii aceia despre care vorbesti? Intr-adevar daca ai o suma foarte mare se merita sa o tii in banca, dar eu vorbeam de sume cuprinse intre 50.000-100.000 $, la acesti bani nu primesti o dobanda prea mare ca sa renteze sa ii bagi in banca.

De unde ai tras tu concluzia ca eu vorbesc din carti? Daca te duce putin capul faci bani din ce am spus eu mai sus, dar daca esti mocofan nu poti scoate profit nici din 2 milioane $...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...