Jump to content
iulianeSp

Promovare e-book in engleza - Design Career

Recommended Posts

Salut.

De cateva luni, lucrez la un eBook in limba engleza intitulat "The Design Student Path - Getting Into The Industry".

Cartea este despre pasii esentiali care trebuie urmati pentru a incepe o cariera in industria designului si contine peste 90 de pagini de informatii utile si bazate pe experiente reale.

Doresc sa stiu cum pot sa o promovez odata cu lansarea, prin ce site-uri, portale, advertising?

Nu detin conturi de social media si nu am liste de mailuri. Este prima data cand lansez un produs. Cartea va fi disponibila doar in format digital.

Deci, astept idei si sugestii despre promovarea acesteia.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Cateva sfaturi, utile doar daca ai un produs de calitate si nu orice ?tift:

- Din prima titlul imi sare in ochi ca sunand intr-un mod ciudat. Cred ca orice vorbitor nativ de limba engleza iti va confirma asta. Incearca sa re-aranjezi ordinea cuvintelor si/sau sa schimbi titlul. Iar dupa cum descrii ebook-ul e usor de confundat cu "industrial design" ceea ce e relevant dar totodata un topic aparte.

- Prepara un abstract, o introducere si eventual un preview. In majoritatea locurilor ti se va cere sa adaugi un abstract de 150-300 cuvinte si eventual, mai ales ca esti un autor no-name (no offence!) sa dai si un preview pentru ca cititorii sa isi dea seama daca merita cumparat.

- Cand e gata totul, trimite unui vorbitor nativ de limba engleza care stie putina gramatica si a citit ceva carti la viata lui/ei si sa iti revizuiasca limbajul. Daca nu ai resursele necesare pentru a face asta, atunci ia legatura cu cineva experimentat care stie limba engleza la perfectie si o utilizeaza intr-un mod constant. Potentialii cumparatori vor judeca marfa dupa ambalaj si daca vad o engleza incoerenta, cu greseli de exprimare, ceva iesit din tipar, isi vor da seama ca este scrisa de cineva strain si imediat, psihologic, se pun anumite bariere.

- Cei care iti vor spune sa utilizezi liste mail-uri sunt niste cretini, nu-i baga in seama. Lumea asociaza astfel de mail-uri cu spam-ul si nu iti cumpara nici dracu' asa ceva primit pe mail. Daca prin minune se intampla sa iti cumpere cineva, rata de conversie va fi extrem de mica si nu se merita resursele investite.

- Fa putin research si gandeste-te care iti e target-ul, publicul tinta. Cum ii atingi si expui la ebook-ul tau, costul de achizitie, si rata de conversie si calculeaza daca se merita investitia ori daca ai nevoie de o strategie mai inteligenta de vanzare.

- Fa-ti un mic site. Banuiesc ca vei vrea, daca totul decurge bine, sa mai scoti si altele. Site-ul iti ofera expunere, credibilitate, o carte de vizita 24/7. Un wordpress micut, nu trebuie cine stie ce sofisticat. Pe langa asta si prezenta in social media ajuta deci conturi de Twitter, Facebook, etc.

- Ia ajutor din toate partile. E bine ca ceri ajutor aici pe forum si unii poate te vor ajuta. Insa e doar un prim pas. Daca nu te pricepi la design, plateste pe cineva sa iti faca un cover frumos si interesant, caci de multe ori acesta va fi afisat in marketplace si e unul din elementele principale care vor atrage privirea si click-ul cuiva. Am mai mentionat ajutorul cu revizuirea/editarea, daca nu te pricepi ajutor cu marketing-ul, etc. Incearca si pe un forum de specialitate (autori/publishers) caci aici pe RST, cu toata bunavointa, nu stiu cati sunt calificati sa iti dea sfaturi despre cum sa ai succes cu ebooks (no offence folks!).

- Incearca sa faci rost de reviews si rating-uri. Poti primi astfel de lucruri foarte ieftin pe fiverr.com. Insa daca esti confident ca ai un produs de calitate, atunci trimite si unor bloggeri cu trafic mare care au printre vizitatori si publicul tau tinta (vezi nota de mai sus referitor la market research) si roaga-i sa lase un review sau eventual sa faca o postare referitor la ebook-ul tau. Insa atentie, caci daca nu le place, iti pot face si reclama negativa.

- Da la cativa oameni o editie free (bineinteles protejata prin DRM ca sa nu mai fie distribuita mai departe, de exemplu cu Adobe DRM). Selectioneaza atent acele persoane pentru ca mai apoi ei sa dea vorba mai departe. "Word of mouth" cum se mai zice, e foarte puternic.

- Nu exista miracole, cainii nu umbla cu covrigi in coada, fii realist: la inceput va fi un drum lung si greu, vei castiga foarte putini bani spre deloc. Trebuie multa munca si sudoare si putin noroc. Majoritatea profitului din vanzari se va duce catre vendor-ul care faciliteaza asta si tu vei primi un royalty. Procentajele insa de obicei sunt mici si dupa ce iti acoperi costurile vei ramane cu putin.

- Arunca o privire aici, aici, si aici.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

@aa7670: In primul rand iti multumesc extrem de mult pentru toate sfaturile. Voi raspunde in aceeasi ordine:

- Am inteles, o sa caut ceva mai "catchy".

- Am sa o fac.

- Voi apela la un serviciu platit de spellchecking.

- Ok.

- Publicul tinta sunt tinerii care vor sa inceapa o cariera in design, incepand de la facultate pana la joburi in domeniu. Practic un life guide pentru asa ceva.

- Este neaparat? As putea sa apelez la o platforma online de e-commerce prin care sa fac vanzarile, de exemplu Sellfy.

- Voi cauta forumuri in domeniu si o sa cer sfaturi.

- Nu vreau sa cumpar reviews. Prefer sa le castig de la clienti.

- Unde as putea gasi persoane interesate care sa ii faca un review si in acelasi timp sa imi aduca si potentiali clienti?

- Am inteles.

Multumesc mult din nou pentru sfaturi si daca nu te deranjeaza, pot sa iti mai trimit PM-uri cand mai am intrebari? Stima.

Link to comment
Share on other sites

- Am inteles, o sa caut ceva mai "catchy".

Nu neaparat catchy, ci sa nu sune ciudat, ordinea cuvintelor sa aiba sens. "catchy" e folositor, insa as recomanda ceva "memorable".

- Voi apela la un serviciu platit de spellchecking.

Nu cred ca e deajuns daca constructia propozitilor e gresita si faci greseli de sintaxa, de aranjarea cuvintelor intr-o propozitie, etc.

- Este neaparat? As putea sa apelez la o platforma online de e-commerce prin care sa fac vanzarile, de exemplu Sellfy.

Dupa cum spuneam, sunt sfaturi, nu comenzi ori "ordonante de urgenta" :) La libera ta alegere daca vrei sa urmezi sfatul ori ba.

- Nu vreau sa cumpar reviews. Prefer sa le castig de la clienti.

Ironic insa faptul ca ai postat la black SEO :)

Unde as putea gasi persoane interesate care sa ii faca un review si in acelasi timp sa imi aduca si potentiali clienti?

Dupa cum spuneam, market research. Sunt bloggeri care scriu despre design, autori de carti in domeniu cu bloguri, etc. Asta e munca ta, nu ma apuc sa o fac eu.

Multumesc mult din nou pentru sfaturi si daca nu te deranjeaza, pot sa iti mai trimit PM-uri cand mai am intrebari? Stima.

Mai bine aici in public, sa citeasca si altii interesati, caci oricum se fac topicuri pe aceleasi subiecte de "n" ori. Besides, poate dau si altii sfaturi utile, eu nu voi deveni consultantul personal, lipsa de timp si motivatie :)

Link to comment
Share on other sites

Nu neaparat catchy, ci sa nu sune ciudat, ordinea cuvintelor sa aiba sens. "catchy" e folositor, insa as recomanda ceva "memorable".

Nu cred ca e deajuns daca constructia propozitilor e gresita si faci greseli de sintaxa, de aranjarea cuvintelor intr-o propozitie, etc.

Dupa cum spuneam, sunt sfaturi, nu comenzi ori "ordonante de urgenta" :) La libera ta alegere daca vrei sa urmezi sfatul ori ba.

Ironic insa faptul ca ai postat la black SEO :)

Dupa cum spuneam, market research. Sunt bloggeri care scriu despre design, autori de carti in domeniu cu bloguri, etc. Asta e munca ta, nu ma apuc sa o fac eu.

Mai bine aici in public, sa citeasca si altii interesati, caci oricum se fac topicuri pe aceleasi subiecte de "n" ori. Besides, poate dau si altii sfaturi utile, eu nu voi deveni consultantul personal, lipsa de timp si motivatie :)

Am inteles, multumesc pentru raspunsuri. O sa postez aici daca mai am intrebari.

Link to comment
Share on other sites

Salut, am citit ceva carti despre promovarea unui ebook, de mult timp ma bate si pe mine gandul sa scriu si sa il public via amazon insa timpul nu mi-a permis.

Iti recomand sa apelezi la un designer pentu coperta.

Si din cate am citit se gasesc rezultate foarte bune daca folosesti Share Book Recommendations With Your Friends, Join Book Clubs, Answer Trivia pentru a-ti promova cartea :)

Link to comment
Share on other sites

Well, this is my first post. I am a native English speaker with some technical writing history. My username is the same here as it is on Slashdot so it is easy enough to verify who I am and to see how well I write (and thus can edit). If you want someone to take a look at your work and to make suggestions and grammar/spelling corrections than I can probably assist you with that. I am retired so I have time though it may take a day or two because I have several other projects pending. My charge for doing so is the absolute low price of $0.00, I have no need for more money and I like to help others when I can.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...